Modnie i Zdrowo

Jak przygotować wygodny dom dla seniora?

27 listopada 2017 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Fot. Materiały prasowe

W starzejącym się społeczeństwie potrzeby seniorów stają się szczególnie ważne. Bez względu na to, czy starsza osoba wprowadza się do swoich dzieci i wnucząt, czy też woli mieszkać w pojedynkę, warto zadbać o wygodną i bezpieczną przestrzeń, w której będzie spędzała czas z przyjemnościąJak jednak sprawić, by wnętrze było nie tylko praktyczne, ale też atrakcyjne wizualnie?

Projektanci wnętrz coraz częściej pochylają się nad potrzebami osób starszych i niepełnosprawnych. Ortopedyczny materac w sypialni, antypoślizgowa kabina prysznicowa i bezprogowe drzwi to już podstawa, której nie może zabraknąć w domu przyjaznym seniorowi. Bowiem w mieszkaniu przyjaznym seniorowi liczy się przede wszystkim łatwość poruszania się, wygoda w wykonywaniu codziennych czynności, bezpieczeństwo, ale także komfort przyjemnego spędzania czasu.

Bezprogowe drzwi

– Aktywny senior, musi mieć zapewnione bezpieczne poruszanie się. Dlatego przejścia między pokojami montowane są już zwykle bezprogowo, warto jednak zadbać o to, by drzwi balkonowe również nie stanowiły bariery. Z myślą o najbardziej wymagających domatorach, stworzyliśmy system przesuwnych drzwi tarasowych – mówi Paweł Trzciński, ekspert firmy Budvar Centrum. – Umożliwia on montaż całkowicie płaskiego progu, posiada zasuwnicę ze wspomaganiem, więc niemal nie wymaga siły, a do tego ma ultraminimalistyczny design. Dzięki temu, umożliwia wykonanie bardzo dużych przeszkleń, więc miłośnicy przyrody będą mogli z zachwytem przyglądać się przydomowej naturze i bez przeszkód wychodzić jej naprzeciw.

Kabina typu walk-in, antypoślizgowe płytki i baterie bezdotykowe

Jeśli uwielbiasz surowe, nowoczesne wnętrza, ucieszy cię wiadomość, że taki wystrój łazienki doskonale sprawdzi się w mieszkaniu seniora. Pierwszym krokiem do praktycznego minimalizmu, będzie zlikwidowanie barier. Dlatego zamiast wanny czy kabiny z wysokim brodzikiem, postaw na kabinę typu walk-in, czyli strefę kąpielową bez progów i schodków.

Przeszkodą w komfortowym korzystaniu z łazienki może być także zbyt nisko zawieszona miska WC (według wytycznych dla niepełnosprawnych powinno się ją montować na wysokości 45-50 cm), lub za wysokie umywalki. Dlatego należy umieścić je tak, by nawet osoba na wózku inwalidzkim mogła swobodnie dosięgnąć kranu. Baterie? Jeśli chcesz wyjść naprzeciw potrzebom starszych osób, możesz wybrać ich bezdotykową wersję. Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, ale odkręcanie kurków w pewnym wieku, może być bolesne dla stawów. Pamiętaj też o płytkach antypoślizgowych i poręczach dla niepełnosprawnych, czyli uchwytach, które pozwolą samodzielnie korzystać z toalety czy prysznica. Mogą mieć one różne kształty, a więc pełnić nie tylko praktyczną, ale także dekoracyjną funkcję.

Łóżko dla seniora

Łóżko dla osoby starszej, to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu, bowiem spędza w nim więcej czasu, niż młody człowiek. Zwłaszcza, jeśli zmaga się z problemami zdrowotnymi. Dobrze jest zainwestować w materac o właściwościach ortopedycznych o odpowiedniej wysokości (min. 24 cm). Dobrze sprawdzają się także nowoczesne wkłady kieszeniowe z dodatkiem elastycznych pianek lateksowych. Zapewniają one dobre podparcie każdego odcinka kręgosłupa i odpowiednią cyrkulację powietrza. Pamiętajmy też o tym, że łóżko posłuży seniorowi nie tylko do snu, ale też czytania, oglądania telewizji, może to być także miejsce, w którym przyjmie gości. Wygoda musi więc iść w parze z elegancją. Warto więc wybrać szlachetne materiały, niech pościel, narzuta i poduszki imponują wysoką jakością.

Jeżeli zamiast łóżka jest kanapa, warto zadbać o to, by była odpowiednio wysoka, a mechanizm rozkładania wyposażony był we wspomaganie hydrauliczne – tak, by otwieranie i zamykanie tapczanu było możliwe bez konieczności użycia siły i potrzeby schylania się.

Gotowanie to często nie tylko konieczność, ale też pasja seniorów

Dlatego najlepiej, jeśli pomieszczenie będzie otwarte – ułatwi to nakrywanie do stołu i poruszanie się z talerzami po mieszkaniu. By osoby starsze czuły się w kuchni komfortowo, zrezygnować należy z bezuchwytowej i jednokolorowej zabudowy, w której trudno zapamiętać, co i gdzie ma swoje miejsce. Najważniejszy w kuchni seniora jest jednak bezpieczny sprzęt AGD, który da głośny sygnał dźwiękowy, gdy zakończy pracę i automatycznie wyłączy się po wyznaczonym czasie.