Modnie i Zdrowo

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na święta?

16 grudnia 2016 |

Fot. Yale

Ze statystyk policyjnych wynika, że w okresie świąteczno-noworocznym, znacznie wzrasta liczba kradzieży i włamań do domów. W tym czasie, często podróżujemy, a dłuższa nieobecność to niewątpliwie doskonała okazja dla złodziei. W pustym domu lub mieszkaniu, może dojść również do zdarzeń losowych, takich jak pożar czy zalanie, które często wywołane są działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. By nie martwić się o swój dobytek podczas dłuższej nieobecności, powinniśmy dobrze się zabezpieczyć. Na co musimy zwrócić uwagę?

Innowacyjne zamki, antywłamaniowe drzwi i czujne oko sąsiadów to czasem za mało, by ustrzec się przed włamywaczami. Bowiem, jak wynika ze statystyk policyjnych, w czasie świąt liczba kradzieży znacznie wzrasta. Zaabsorbowani przygotowaniami do tych kilku najważniejszych dni w roku oraz pochłonięci obowiązkami, często nie dostrzegamy sytuacji, w których należałoby interweniować lub zaalarmować policję. W tym czasie najczęściej uśpiona jest również czujność sąsiadów.

Nie informujmy zbyt wielu osób o planowanym wyjeździe

Najczęściej jest tak, że zawodowi włamywacze  przeprowadzają tzw. wywiad środowiskowy. Dzięki temu ustalają, które mieszkania lub domy będą w tym czasie puste. Mając to na uwadze, unikajmy opowiadania zarówno o planowanym wyjeździe, jak i o cennych przedmiotach znajdujących się w domu. Złym pomysłem jest także nagrywanie wiadomości na automatyczną sekretarkę, z której wynikałoby, że nie będzie nas w domu czy mieszkaniu przez pewien czas.

Jeśli jest taka możliwość, najlepiej na czas nieobecności powierzyć klucze dobrym znajomym, którzy będą doglądali naszego mieszkania. Otworzą okno, zapalą światło i tym samym zniechęcą złodziei, którzy być może obserwują nasz dobytek i tylko czekają na dogodną chwilę, by dokonać kradzieży.

System zabezpieczeń alarmowych

By wzmocnić ochronę naszej posiadłości, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu i już w trakcie budowy, zamontować system alarmowy. Tego typu urządzenie jest gwarancją spokoju o każdej porze roku, niezależnie od zaplanowanych wyjazdów. Jeśli jednak wcześniej o tym nie pomyśleliśmy, możemy zabezpieczyć dom tuż przed wyjazdem na święta.

– Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie alarm bezprzewodowy – mówi Marlena Bogus, ekspert marki Yale, lidera branży zabezpieczeń domowych. – Montuje się go szybko i bez zbędnych prac budowlanych. Nie wymaga okablowania, ponieważ działa w oparciu o fale radiowe. W przypadku próby uszkodzenia nieruchomości lub włamania się do niej, uruchomiona zostaje syrena alarmowa i mrugająca lampa.

– Często już sam alarm umieszczony przy wejściu skutecznie zniechęca potencjalnych włamywaczy – dodaje Marlena Bogus. – Takie zabezpieczenie wpływa również na zmniejszenie składki w przypadku ubezpieczenia domu.

Ubezpieczenie domu od nieszczęśliwych zdarzeń losowych

By ustrzec dom przed następstwem nieoczekiwanych zdarzeń losowych, warto przed wyjazdem sprawdzić, czy wszystkie okna, zwłaszcza te balkonowe są domknięte oraz odciąć dopływ gazu i zakręcić wodę. Ponadto, konieczne jest sprawdzenie stanu zamków drzwi wejściowych oraz bramy wjazdowej, a także poprawność działania rolet antywłamaniowych, jeśli takowe posiadamy.

Niestety, niektórych zdarzeń nie powstrzymamy, zwłaszcza gdy będziemy setki kilometrów od domu. Wówczas dobrym rozwiązaniem, będzie ubezpieczenie całej nieruchomości.

– Dzięki temu, w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych, możemy starać się o odszkodowanie, które pokryje koszty skradzionych lub uszkodzonych elementów wyposażenia – mówi Ewelina Duchnik z firmy ubezpieczeniowej Ewedus w Puławach. – Zazwyczaj polisa dzieli się na ochronę ruchomości i nieruchomości przed kradzieżą oraz przed zdarzeniami losowymi.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują również tzw. polisy all risk, czyli takie, które obejmują swym zakresem wszystkie zdarzenia niepożądane – od kradzieży i włamania, poprzez pożary, powodzie i wypadki losowe. – To kompleksowe i wygodne rozwiązanie, jednak zdecydowanie droższe. Najczęściej możemy samodzielnie ustalić kwotę ubezpieczenia i jego zakres – czy ma obejmować np. ogród, garaż i elementy ogrodzenia – dodaje Ewelina Duchnik.

Ceny ubezpieczenia są uzgadniane indywidualnie, w zależności od specyfiki nieruchomości. Jego wysokość zależy od roku budowy domu lub mieszkania, jego powierzchni oraz wielkości miejscowości, w której się znajduje. – Przy wycenie bierzemy pod uwagę średnie ceny za metr kwadratowy – wyjaśnia przedstawicielka firmy Ewedus. – Kolejnym elementem jest rodzaj wyposażenia i obecność dodatkowych zabezpieczeń, takich jak monitoring, alarm, drzwi czy żaluzje antywłamaniowe.

Pamiętajmy też, że naszego dobytku nie możemy ubezpieczyć jedynie na krótki wyjazd. Decyzja o wykupieniu polisy powinna być zatem dobrze przemyślana. – Najkrótszy okres na jaki możemy ubezpieczyć dom, to rok – mówi  Ewelina Duchnik. – Nie można ustalić ubezpieczenia krótkoterminowego, np. na miesiąc, ale można je wykupić nawet na dzień przed wyjazdem. Warto jednak  nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.