Modnie i Zdrowo

Styl loftowy vs. high-tech? W poszukiwaniu idealnego stołu

20 czerwca 2018 | Opracowała: Idalia Stochla
Wygoda towarzysząca podczas siedzenia przy stole, powinna być cechą pierwszorzędną i podstawową. Fot.materiał prasowy Rosanero

Wygoda towarzysząca podczas siedzenia przy stole, powinna być cechą pierwszorzędną i podstawową. Fot.materiał prasowy Rosanero

Stół do jadalni to mebel, który powinien służyć gospodarzom przez długi czas i w nienagannym stanie przetrwać lata codziennej eksploatacji. Ale nawet najbardziej efektowny model nie będzie idealny jeśli nie zapewni możliwości wygodnego spożywania posiłków.

W poszukiwaniu ideału

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że idealny stół do jadalni powinien być funkcjonalny, trwały i elegancki. Powinien pomieścić odpowiednią liczbę osób. harmonijnie współgrać ze stylistyką wnętrza i być odpowiednio dopasowany do jego rozmiarów. W jaki jednak sposób pogodzić ze sobą wszystkie te aspekty i znaleźć model, który spełni wszystkie pokładane w nim nadzieje?

„ Poszukiwania stołu do jadalni najlepiej jest rozpocząć od określenia swoich wymagań względem jego funkcjonalności. Chodzi tutaj przede wszystkim o określenie wielkości mebla, jego optymalnego kształtu, a także wyboru między stołem jednolitym lub rozkładanym. Wiedząc, że szukamy prostokątnego stołu dla 6 osób lub okrągłego dla 4-osobowej rodziny, zawężamy krąg poszukiwań i wyraźnie ułatwiamy sobie zadanie”, wyjaśnia ekspert marki Rosanero.

Powierzchnia zapewniająca komfort

Definiując rozmiar stołu do jadalni warto pamiętać, że nie tylko jego długość, ale również szerokość powinny być dopasowane do liczby przyszłych biesiadników. Przyjmuje się, że na jedną osobę powinien przypadać fragment blatu o wymiarach minimum 60×40 cm, ponieważ taka powierzchnia zapewni wygodą przestrzeń zarówno do siedzenia, jak i ustawienia zastawyChcąc gościć większe grono rodziny i znajomych warto jednak wybrać ten model w większym formacie, np. 2400×1000 mm lub 3000×1200 mm. Jeżeli chodzi o stoły okrągłe to minimalna średnica dla dwóch osób wynosi ok. 90 cm, optymalnym wymiarem dla modelu 6-osobowego będzie 180 centymetrów.

Fot.materiał prasowy Rosanero

Dobrana para: projekt i wykonanie

Stół do jadalni to mebel, który powinien służyć gospodarzom przez długi czas i w nienagannym stanie przetrwać lata codziennej eksploatacji. Istotne by był wykonany z najwyższej klasy surowców. Wybierając stół do jadalni najlepiej postawić na model wykonany z trwałego i uniwersalnego tworzywa: drewna, metalu lub szkła. Kluczową rolę ogrywa tutaj blat, ponieważ musi być łatwy do czyszczenia, odporny na zarysowania, wilgoć i plamy.

Warto pamiętać, że trwałość całego stołu zdeterminowana jest nie tylko przez rodzaj materiału, z którego mebel został wykonany, ale również od sposobu jego wykończenia. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy sprawdzić wszystkie detale, poznać rodzaj zastosowanych przez producenta lakierów czy farb, a także dodatkowych akcesoriów. Dobrym pomysłem jest wybór mebli produkowanych w Polsce, przez krajowych wytwórców i firmy rodzinne – zwykle cechują się one znacznie większą starannością wykonania i jednocześnie są bardzo stylowe”, dodaje ekspert marki Rosanero.

Styl loftowy vs. high-tech

Wygląd stołu do jadalni powinien być zarówno zgodny z gustem wszystkich domowników, jak i doskonale dopasowany do charakteru wnętrza. Proste, drewniane stoły to ponadczasowa klasyka, która sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu. W zależności od potrzeb, na rynku znaleźć można bowiem meble z naturalnym blatem w ciemnej lub jasnej tonacji, a także modele bielone, olejowane czy lakierowane. W jadalni w stylu loftowym czy high-tech sprawdzi się z kolei stół metalowy lub z tworzywa sztucznego. Niebanalną opcją, polecaną szczególnie do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, będzie mebel łączący różne materiały np.;  stół z solidnym i eleganckim blatem z litego drewna dębowego, osadzony na niebanalnej, metalowej podstawie.

Funkcjonalność przede wszystkim

W trakcie poszukiwań wymarzonego stołu warto pamiętać, że strona wizualna mebla nie może kolidować z jego funkcjonalnością. Nawet najbardziej efektowny model nie będzie idealny jeśli nie zapewni możliwości wygodnego spożywania posiłków.  Kluczowe znaczenie dla funkcjonalności mebla to układ nóg i forma podstawy stołu. Jeżeli będą niepraktyczne lub rozmieszczone niezbyt optymalnie to ustawienie obok siebie kilku krzeseł może okazać się niewykonalne bądź utrudnić biesiadowanie. Przed zakupem stołu warto zatem zwrócić uwagę na odstępy między nogami, sprawdzić czy wybrany model posiada praktyczną i centralnie osadzoną podstawę.