Modnie i Zdrowo

Świąteczne porządki. Posprzątaj mieszkanie w 5 dni!

19 grudnia 2018 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Vileda

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało tylko kilka dni, a to oznacza, że już najwyższa pora pomyśleć o porządkach, które niestety jak co roku przyprawiają o zawrót głowy nawet najbardziej perfekcyjną Panią domu. Na szczęście wystarczy dobra organizacja i skorzystanie z nowoczesnych akcesoriów, aby w krótkim czasie wysprzątać całe mieszkanie. Od czego zacząć? Grunt to taktyka!

Środa – podziel pracę na wszystkich domowników
Podstawa to dobra organizacja. Zrób listę wszystkich zadań, które w miarę realizacji stopniowo będziesz wykreślać. Określ priorytety – spisując najważniejsze czynności postaraj się pominąć te, które niekoniecznie muszą być wykonane przed świętami. Sprzątaj mieszkanie partiami, to ułatwi Ci dokładne wykonanie zadania. Zanim rozpoczniesz walkę z bałaganem, przygotuj wszystkie produkty potrzebne do sprzątania, tak aby kolejnego dnia od razu przejść do działania. Zaangażuj do porządkowej batalii wszystkich domowników, a dla ułatwienia na kartce rozpisz im konkretne cele i koniecznie powieś ją w widocznym miejscu w domu, np. na lodówce.

Czwartek – postaw na lśniące okna

Na liście przedświątecznych porządków ważne miejsce zajmuje mycie okien. To czynność, która nie wywołuje wielkiego entuzjazmu wśród domowników. Nie da się jej pominąć, ale za to można znacznie ułatwić. Myjąc okna warto iść z duchem czasu i wykorzystać sprawdzone detergenty, które w mig usuną nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia.
– Mycie okien tradycyjną metodą jest dość czasochłonne. Dzięki elektrycznej ściągaczce nie musimy polerować szyb, wystarczy tylko przetrzeć je płynem przeznaczonym do mycia szklanych powierzchni, a zanieczyszczenia zostaną zebrane przez urządzenie. Jeżeli wybierzemy model, który charakteryzuje się długą pracą i krótkim czasem ładowania (np. Windomatic Power pracuje aż 40 minut), możemy umyć nawet 120 m kw. szklanych powierzchni – mówi Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.

Piątek – sprzątaj aż się kurzy

W efektywnym sprzątaniu domu ważna jest kolejność prac, dlatego najpierw oczyść powierzchnie płaskie, a następnie półki, dekoracje i sprzęty RTV. Aby porządki były najefektywniejsze rozpocznij je od najwyżej położonych półek i przedmiotów, pozostawiając podłogi na sam koniec. Do przecierania półek wybierz ściereczkę wykonaną z mikrofibry o właściwościach antystatycznych (np. ściereczkę do kurzu Staub marki Vileda), dzięki niej szybko i bez użycia wody oraz dodatkowych środków skutecznie usuniesz kurz.
– Z włosami i sierścią na podłogach poradzi sobie robot sprzątający (np. VR 302 marki Vileda). Sam odkurzy podłogi, łącznie z dywanami. Dla nas to duża oszczędność czasu – kiedy robot sprząta możemy zająć się już porządkowaniem kolejnego pomieszczenia – mówi ekspert Viledy.

Fot. Vileda

Sobota – kuchnia i łazienka pod kontrolą

W harmonogramie przedświątecznych porządków nie może zabraknąć kuchni i łazienki. Jeśli chodzi o pierwsze pomieszczenie to pamiętaj aby rozpocząć sprzątanie od lodówki i piekarnika. Użyj do tego sody oczyszczonej – w połączeniu z wodą zdziała cuda. Przelej tak powstałą miksturę do naczynia żaroodpornego i wstaw do piekarnika. Para usunie bez problemu zabrudzenia. Jeżeli są jednak wyjątkowo uporczywe, skorzystaj z folii aluminiowej i mleczka do czyszczenia. Z folii ulep kulki, które posłużą za gąbkę, która w połączeniu z aktywnymi składnikami mleczka do czyszczenia pokona nawet największy brud.
– Natomiast w trakcie pieczenia i gotowania, warto mieć przy sobie akcesoria, które szybko uratują nas z opresji, gdy coś nam kapnie lub się rozleje. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju ściereczki z mikrofibry, które nie wymagają stosowania detergentów. Świetnym rozwiązaniem jest również mop ze sprayem, który nie wymaga użycia wiadra (np. Spray & Clean). Ten produkt zda egzamin nie tylko przy gruntownym czyszczeniu, ale i przy ostatnich szlifach przed przybyciem gości – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz z Viledy.
W przypadku czyszczenia łazienki zwróć szczególną uwagę na płytki i przestrzeń za szafkami lub pralką. Są to miejsca, o które zwykle nie dba się na bieżąco. Do mycia glazury z powodzeniem możesz użyć elektrycznej ściągaczki do okien, wystarczy wcześniej umyć czyszczoną powierzchnię wodą z uniwersalnym płynem do mycia, a brud i nadmiar wody zostanie usunięty przez urządzenie. Nie zapominaj o armaturze – nieestetyczne złogi kamienia i osadu, jakie się na niej znajdują nie są najlepszą wizytówką domu. Łazienka to miejsce, gdzie trafia prawie każdy z zaproszonych gości, zatem utrzymanie jej w należytej czystości to nasz obowiązek.
– Sięgnijmy po produkty, które nie wymagają użycia dodatkowych detergentów. Zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i pieniądze. Podczas porządków w łazience niezwykle przydatna okaże się ściereczka Anti-Kalk, która z łatwością usunie osad z baterii – wyjaśnia ekspert Viledy.

Niedziela – zadbaj o detale

Kiedy już przebrniesz przez generalne porządki, poświęć swój czas na mało absorbujące czynności, takie jak polerowanie sreber i czyszczenie zastawy. Szkła poleruj delikatnymi ściereczkami na rolce (np. Light & Soft marki Vileda). Srebra z kolei odzyskają nieskazitelny wygląd za sprawą specjalistycznej ściereczki do armatury (np. Anti-Kalk marki Vileda), która zbiera wodę, usuwa osad oraz nie powoduje zarysowań. Na koniec wyprasuj obrusy i serwetki (do prasowania rzeczy dużych gabarytów sprawdzi się deska Perfect 2in1 Plus).
Po tak przeprowadzonych porządkach możesz już w pełni cieszyć się świąteczną atmosferą i delektować magicznymi chwilami w gronie najbliższych osób, bo święta to przecież nie tylko sprzątanie, gotowanie i pieczenie, ale przede wszystkim radość ze spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Zatem Wesołych Świąt!