Modnie i Zdrowo

Szaro nie znaczy nudno- czyli wybieramy kolor elewacji

21 marca 2018 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Wybór koloru na elewację zewnętrzną powinien korespondować z barwami otoczenia. Fot.unsplash.com

Plamy koloru, zwłaszcza na dużej powierzchni, zdecydowanie rzucają się w oczy. To one w dużej mierze budują nasze wrażenie o danym obiekcie.By uniknąć więc chaosu na elewacji, a nasz dom nie stał się pstrokatym koszmarkiem czy makabryłą warto zadbać o harmonijnie dobraną kolorystykę.

Wbrew stereotypom, które zainteresowanie kolorami i ich odmianami przypisują – w nieco żartobliwym tonie – kobietom, obcowanie z przedmiotami oraz obiektami codziennego użytku o odpowiednich barwach dla każdego jest i powinno być kwestią niezwykle istotną. Mają one bowiem niebagatelny wpływ na nasze emocje, odczuwanie i skojarzenia, a także, co niemniej ważne, wrażenia estetyczne.

Słuszność tego stwierdzenia świetnie obrazuje przykład domu mieszkalnego. To obiekt nam najbliższy, w którym spędzamy najwięcej czasu i z którym mamy do czynienia na co dzień. Pozostawiając kwestię jego wnętrza, która jest na tyle wielowątkowa i złożona, że stanowi osobny temat, ogromne znaczenie dla naszego postrzegania ma nie tylko jego bryła, użyte do budowy materiały i rozplanowanie, ale również kolor jego elewacji i to jak współgra z otoczeniem – nie tylko przyrodą, ale i sąsiadującą z nim zabudową.

Barwa to ostatnia rzecz, jaką widzimy wychodząc z niego i pierwsza, którą dostrzegamy, kiedy do niego wracamy. W codziennym pędzie najczęściej nie zwraca się uwagi na detale, a plamy koloru, zwłaszcza na dużej powierzchni, zdecydowanie rzucają się w oczy. Dlatego to one w dużej mierze budują nasze wrażenie o danym obiekcie– tłumaczy Tomasz Jarzyna, product manager w firmie Baumit.

Przy doborze odpowiedniej kolorystyki elewacji naszego domu – niezależnie od tego, czy zależy nam na odświeżeniu lub zmianie wyglądu tych już istniejących, czy też budynek jest nową inwestycją i decyzję o jego kolorze podejmujemy po raz pierwszy – nieoceniona jest każda pomoc, która ową decyzję ułatwi. Eksperci marki Baumit stworzyli inspiracje dla prywatnych inwestorów i architektów, które są w całości poświęcone odpowiedniemu doborowi kolorów elewacji. Istnieje jednak kilka zasad, które warto podkreślić i przypomnieć wszystkim tym, którzy stoją przed wspomnianym wyżej wyborem.

Do wyboru do koloru

Zasadnicza reguła mówi jasno – czyli innymi słowy „wpisywać się w nie”. Zasadę współgrania z otoczeniem każdy inwestor powinien więc traktować jako punkt wyjścia przy wyborze koloru elewacji. Reszta zależy od naszych preferencji – czy zależy nam na tym, by kolor naszego domu wpisywał się w najnowsze trendy, nawiązywał stylistycznie do konkretnego stylu, a może był po prostu naszym ulubionym.

– Najczęściej wybieranym, nie tylko w Polsce, kolorem elewacji domów mieszkalnych jest biel i jej odcienie – mówi ekspert firmy Baumit. – Przede wszystkim dlatego, że jest uniwersalna i dobrze komponuje się właściwie ze wszystkimi barwami. Nie bez znaczenia jest jednak również to, że rozjaśnia otoczenie, a także optycznie powiększa sam obiekt. Do tego zapewnia czysty, nieskazitelny wygląd. Doskonałym wyborem, który świetnie sprawdza się w polskich warunkach, jest kość słoniowa, czyli biel z niewielką domieszką brązu lub żółci. To neutralny i ciepły, a przy tym naturalny odcień, który nad chłodnymi ma tę przewagę, że jest łatwiejszy w utrzymaniu

Przytulne brązy i żółcie

Ci, którym zależy na tym, by kolor elewacji jak najlepiej współgrał z naturą, najłatwiej osiągną ten efekt wybierając odcień z palety brązów. Nie tylko stanowią one idealne tło dla zieleni drzew i każdego rodzaju drewna oraz kamienia, ale również nadają pewnej miękkości i przytulności bryle budynku. Podobnie „zachowują się” żółcie, zwłaszcza te stonowane, z domieszką naturalnych kolorów. Jeśli naszym marzeniem jest wyróżnianie się, ale jednocześnie chcemy, by nasz dom miał ciepły, przytulny charakter, oczekiwania powinien spełnić któryś z odcieni z bogatej gamy pomarańczy. Od ciepłych brzoskwiniowych i morelowych tonów, przez wpadającą w brąz terakotę, po delikatny łososiowy z nutą różu – dom w takim kolorze z pewnością nie pozostanie niezauważony, a przy tym nadal będzie wyglądał naturalnie.

Szaro nie znaczy nudno

Modnym ostatnimi czasy i coraz częściej wypierającym biel rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnym budownictwie są szarości. Doskonale podkreślają czyste, ostre linie, ale są przy tym mniej rzucające się w oczy i zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu. Popularnym odcieniem jest barwa betonu, choć specjaliści radzą, by łączyć ją z innymi, bardziej intensywnymi kolorami – malinowym, zimną czerwienią, chłodną żółcią, a nawet jaśniejszymi odcieniami szarego. Dla tych, którym zależy na bardziej eleganckim, a zarazem spokojnym i poważnym wyglądzie domu, idealnym rozwiązaniem jest odcień gołębi. Należy jednak pamiętać, że ma on chłodny ton i najlepiej będzie się prezentował w towarzystwie barw o podobnej tonacji.

Współczesne technologie umożliwiają otynkowanie lub pomalowanie domu na niemal dowolny odcień. Marka Baumit oferuje swoim klientom aż 888 opcje kolorystyczne, dzięki czemu każdy inwestor ma możliwość wyboru idealnego odcienia – zarówno pod względem własnych preferencji, jak i wymogów otoczenia oraz specyfiki samego budynku. Czegóż chcieć więcej?