Modnie i Zdrowo

Trochę szczęścia na Nowy Rok – Paulownia cesarska, czyli drzewko szczęścia

11 stycznia 2018 | Jadwiga Brzozowska

Paulownia tomentosa, czyli drzewko szczęścia to wyjątkowo ozdobna roślina. Fot. Pixabay

Paulownia tomentosa – paulownia omszona (pawłownia) nazywana również królewską na cześć królowej holenderskiej i carskiej księżnej Anny Pawłownej Romanow, to piękne drzewo dorastające w Polsce do 10 m wysokości. I to jest właśnie prawdziwe drzewko szczęścia.

Pawłownia bez większych problemów rośnie w cieplejszych regionach Polski, w naszym zakątku trzeba ją mocno okrywać na zimę, ponieważ pączki kwiatowe przemarzają przy -15°C, a pędy przy -20°C. Dlatego zaleca się owijanie pędów w kilka warstw grubej włókniny lub słomy, a korzenie należy obsypać trocinami, korą i stroiszem.

Pawłownia rośnie szybko nawet do 4 m rocznie. W pierwszych latach wygląda jak ogromny słonecznik lub katalpa, z powodu dużych liści osadzonych na długich ogonkach liściowych. Drzewo to, ze względu na szybki wzrost miało być hodowane jako następca wierzby energetycznej. Jednakże, ze względu na słabą mrozoodporność, jego hodowla w Polsce jest wysoce ryzykowna, więc nieopłacalna.

Paulownia preferuje gleby żyzne i przepuszczalne o lekko kwaśnym pH, stanowisko słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Pędy i liście tej rośliny są stosunkowo kruche i łatwo ulegają uszkodzeniom, stąd konieczność zapewnienia zacisznego miejsca.

Roślina ta wymaga stale wilgotnego podłoża, szczególnie w okresie tworzenia się pąków, pod koniec jesieni podlewanie powinniśmy ograniczyć. Ponieważ na drzewie tworzy się ogromna ilość obfitych kwiatostanów trzeba go systematycznie podsypywać kompostem lub podlewać z nawozem do roślin kwitnących. Warto na wiosnę stosować nawozy wieloskładnikowe i długo działające, a podczas kwitnienia dodatkowo nawozy fosforowe.

Po kilkunastu latach od posadzenia pawłownia tworzy rozłożyste drzewo, dlatego wymaga sporo miejsca. Główną ozdobą drzewa są prawie 40 cm wiechy z różowymi, filetowymi lub białymi dzwonkowatymi kwiatuszkami o długości 5 cm każdy. Pawłownia kwitnie podobnie, jak magnolia – przed rozwojem liści, w maju. Jesienią ozdobą drzewa są brązowe jajowate owocostany, wiszące na drzewie nawet kilka lat.

Pawłownia właściwie nie wymaga cięcia. Wycinamy jedynie połamane lub przemarznięte pędy. Pąki kwiatowe zawiązują się jesienią poprzedniego roku, a ponieważ drzewo nie jest w pełni mrozoodporne dlatego pączki często przemarzają.

Roślinę tą możemy rozmnażać przez nasiona lub odrosty korzeniowe. Paczuszkę z kilkoma nasionami możemy kupić już za 2 zł. Pamiętajmy, że rośliny uzyskane z nasion nie zawsze powtórzą cechy rośliny matecznej, poza tym później wchodzą w okres kwitnienia. Wczesną wiosną wysiewamy oskrzydlone nasiona do doniczek na głębokość około 2 cm, stawiamy w widnym miejscu, przykrywamy perforowana folią, zraszamy i czekamy. Gdy siewki będą miały dwa liście, pikujemy je do większych i wysokich doniczek, ponieważ korzenie będą długie. Gdy sadzonki dorosną do 20-30 cm wysokości, wysadzamy je na miejsce stałe. Mniejsze sadzonki powinny zimować w widnym i niezbyt zimnym pomieszczeniu. Możemy podjąć próbę rozmnażania drzewa przez sadzonki lub odrosty korzeniowe.

Niecierpliwi mogą kupić gotowe sadzonki. Im mniejsza sadzonka tym tańsza: możemy dokonać zakupu już za 10 zł. Za kilkuletnie, kwitnące drzewa zapłacimy nawet około 600,00 zł – ale wtedy mamy efekt zapewniony.