Modnie i Zdrowo

Jak zimą dbać o kostkę brukową

23 grudnia 2016 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Polbruk

Beton to niewątpliwie najtrwalszy dostępny na rynku materiał budowlany. Ale nawet ta cecha nie czyni go w pełni odpornym na działanie soli kamiennej, wody czy ostrych narzędzi. O tym, zwłaszcza zimą, powinni pamiętać wszyscy właściciele brukowanych posesji. Jak dbać o kostkę, podpowiada Kamil Umiński z firmy Polbruk.

Na wytrzymałość, a co za tym idzie również trwałość kostki brukowej, ma wpływ przede wszystkim jakość komponentów użytych do jej produkcji. Równie ważne jest jednak, aby z zasadami prawidłowego użytkowania tego materiału zapoznali się właściciele przydomowych ogródków, podjazdów czy ścieżek. Unikanie błędów w pielęgnacji i konserwacji kostki brukowej pozwoli cieszyć się jego ładnym wyglądem przez długie lata.

Usuwamy zalegającą wodę i liście

To, czego zdecydowanie powinniśmy unikać na naszej posesji to woda oraz gnijące liście. Nagromadzone, szybko stają się idealnym miejscem do rozwoju niechcianych drobnoustrojów. Już sama woda ma szkodliwy wpływ na kostkę. – Gdy nawierzchnia jest wilgotna, na przykład po obfitych opadach deszczu, mogą pojawić się na niej niegroźne mikrospękania włoskowate – wyjaśnia Kamil Umiński, główny technolog firmy Polbruk. – Chociaż jest to zjawisko dla procesu wiązania cementu naturalne, ale nieestetyczne, dlatego większość właścicieli brukowanych powierzchni traktuje je jako uszkodzenie. Więc, gdy mamy taką możliwość, należy jak najszybciej usunąć z powierzchni kostki nadmiar wody. Gorzej jest zimą, kiedy zalegająca woda zamienia się w lód.

Zamiast soli, użyj piasku

– Chlorek sodu, powszechnie znany jako sól kamienna, działa na kostkę destrukcyjnie – uczula specjalista z firmy Polbruk. – Może doprowadzić do odbarwienia wyrobów, pojawienia się na nich plam oraz zacieków. Z tego też względu sól zdecydowanie lepiej jest zastąpić piaskiem lub mikrogresem, które nie wchodzą w reakcję z otoczeniem, a także nie niszczą obuwia, na co wiele osób uskarża się, gdy zima na dobre daje o sobie znać.

Do odśnieżania używaj plastikowej łopaty lub metalowej zakończonej twardą gumą

Na liście obowiązków właściciela posesji znajduje się również regularne odśnieżanie terenu wokół domu, a w szczególności wejścia do domu oraz ścieżek przed bramą. Żeby jednak nie uszkodzić nawierzchni, do odśnieżania używać należy wyłącznie narzędzi z twardego plastiku lub wykończonych gumą. Ostre narzędzia typu kilof są kategorycznie zabronione.

– Żeby zimą utrzymać betonową nawierzchnię w dobrej kondycji, należy ją regularnie odśnieżać, aby nie dopuścić do utworzenia się warstwy ubitego śniegu lub lodu – tłumaczy Kamil Umiński. – Jest możliwość użycia środków odladzających, ale stosować je należy tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Ponadto środki chemiczne lepiej zastąpić tymi naturalnymi, które spowodują uszorstkowienie zlodowaciałych powierzchni. Może to być np. piasek płukany, który wcześniej używany był do spoinowania tej nawierzchni.

Uwaga! Nie wolno stosować drobnoziarnistych kruszyw łamanych o ostrych krawędziach oraz materiałów zapylonych, zabrudzonych np. odpadów po spalaniu węgla, itp. – Stosowanie tych zasad, ma nie tylko ogromny wpływ na wygląd i jakość brukowanej powierzchni. Są one zalecane ze względu na dbałość o środowisko – dodaje specjalista z firmy Polbruk.