Modnie i Zdrowo

Układamy kostkę brukową – jak zrobić to prawidłowo?

27 kwietnia 2018 | Opracowała: Idalia Stochla

Układanie kostki brukowej przed domem bardzo często zlecamy fachowcom. Możemy jednak zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeżeli zdecydujemy się tę czynność wykonać samemu. Konieczna będzie znajomość kilku zasad sztuki brukarskiej, pozwalająca na wykonanie solidnej powierzchni przed naszym domem.

Kostka brukowa to przede wszystkim element, który sprawia, że przydomowy teren stanowi całość aranżacji. Dzięki dużej różnorodności na rynku jesteśmy w stanie trafić w nasze gusta. Poza tym, kostka brukowa pozwala na utwardzenie powierzchni, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe poruszanie się po niej na przykład samochodem.

Wytyczamy powierzchnię

Wytyczając teren rozpoczynamy od wbicia metalowego pręta w punkt bazowy. Powinno być to miejsce charakterystyczne, na przykład brama albo furtka. To będzie pierwszy krok do wytyczenia linii kostki. Do pręta przywiązujemy sznurek, rozciągamy go do końca odcinka drogi lub jej załamania i wbijamy kolejny pręt lub listwę. Od bazy odmierzamy szerokość, jaką chcemy żeby miała kostka, ponownie wbijamy znaczniki linię równoległą do poprzedniej. Pamiętajmy, żeby wykonać wstępny projekt, który pozwoli nam rozplanować przestrzeń. Przygotowując go, powinniśmy dysponować jak najdokładniejszymi pomiarami. Dzięki temu będziemy wiedzieli dokładnie, ile kostki powinniśmy kupić. Najkorzystniej będzie wybrać dalmierze laserowe, które z racji swojej specyfikacji są najprecyzyjniejsze.Ciekawym rozwiązaniem jest też obliczanie objętości, co w tym wypadku może przydać się przy wykonywaniu podbudowy – mówi Jacek Sztorc, menadżer produktu w Lange Łukaszuk

Krawężniki

Krawężniki spełniają nie tylko rolę estetyczną, ale przede wszystkim zapobiegają rozchodzeniu się kostki na boki. Mogą też stanowić zabezpieczenie przed ziemią, która pochodzi z niewybrukowanej powierzchni. Na początku ustawiamy dwa skrajne krawężniki na dwóch końcach prostych odcinków planowanej drogi. Następnie uregulujmy wysokość wyniesienia nad grunt. Tutaj ponownie bardzo przydatna okaże się poziomnica laserowa, którą wyznaczymy poziom na całej długości ścieżki. Przy tak ustawionych krawężnikach wbijmy pręt, do którego przywiążemy sznurek, pozwalający nam na wyznaczenie trasy pozostałych krawężników. Te elementy umieszczamy w dziesięciocentymetrowej warstwie półsuchego betonu. Po jego wyschnięciu, na zewnątrz obsypujemy go zwykłym gruntem, a od wewnętrznej strony warstwą podbudowy.

Krawężniki zapobiegają rozjeżdżaniu się kostki na boki i chronią przed zabrudzeniem nawierzchni ziemią z powierzchni nieutwardzonej. Fot.materiał prasowy

Podbudowa

Zrobienie podbudowy to kluczowa część całego procesu. Od tego zależy czy kostka nie będzie zbytnio się zapadać oraz czy zda próbę wytrzymałości. Idealnym materiałem będzie żużel, żwir lub tłuczeń. Głębokość zależy od tego, czy po podjeździe będą jeździć ciężkie samochody. Jeśli tak, powinno to być około 30-40 cm. W innym wypadku wystarczy około 20-centymetrowa podbudowa. – Każda warstwa powinna być ubita z użyciem zagęszczarki. Dzięki temu uzyskamy odpowiednią twardość podłoża, a kostki nie będą się zapadać – mówi Jacek Sztorc. – Zagęszczarka powinna być zwrotna, tak żebyśmy mogli nią łatwo operować przy łukach i krawędziach – dodaje.

 

Warstwy gruntu wzdłuż przebiegu planowanej ścieżki usuwa się na głębokość 15–20 cm. Wykopaną ziemię można wywieźć lub wykorzystać na działce. Fot.materiał prasowy

Układanie kostki

Przy właściwym układaniu kostki warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Nie możemy kłaść kostek bezpośrednio obok siebie – bardzo ważne jest zachowanie spoin, czyli 4-5 mm przerw między nimi, w które włożony będzie piasek. To gwarancja stabilności podłoża. Kostkę układamy rzędami, stojąc na położnej już części. Wcześniej zrobione pomiary powinny sprawić, że kostki nie zabraknie. Lepiej zamówić jej odrobinę więcej, niż idealnie na wymiar. Jeżeli coś zostanie, z łatwością możemy ją przyciąć i wykorzystać na przykład przy układaniu krawędzi. – Istnieją tarcze diamentowe, bez których praca byłaby bardzo trudna. Umożliwiają szybkie cięcie kostki, obrzeży czy krawężników.Przydadzą się też przy jakiejkolwiek obróbce dekoracyjnej kamienia.– mówi Jacek Sztorc.

Utwardzanie i pielęgnacja

Po ułożeniu kostki, wysypmy na nią piasek. Wchodząc między szczeliny, sprawi on, że cała konstrukcja będzie stabilniejsza. Ponownie przyda się zagęszczarka, która dodatkowo utwardzi podłoże. Pamiętajmy też, że konieczna jest pielęgnacja podjazdu. Podkaszarka z funkcją krawędziarki to idealne rozwiązanie dla tych czynności. Dzięki jej użyciu trawa nie będzie zachodzić na kostkę. Układanie kostki brukowej tylko pozornie jest trudne. Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi, możemy z powodzeniem wykonać tę czynność sami, a efekt będzie równie dobry, jak przy zatrudnieniu ekipy budowlanej.