Modnie i Zdrowo

Ultrafiolet – najmodniejszy kolor roku 2018!

15 stycznia 2018 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Ochnik

Amerykański Instytut Pantone ogłosił kolor, który będzie rządził w 2018 roku. Tym razem na piedestale umieszczono fiolet w odcieniu ultra. To on zawojuje modą – ubraniami i dodatkami, ale będzie na topie także w wystrojach wnętrz. Podpowiadamy jak nosić ten kolor w nowym roku.

Ultrafiolet jest barwą, która idealnie wpisuje się w panujące nastroje społeczne. Prowokujący, a jednocześnie bardzo rozważny, komunikuje oryginalność, pomysłowość i wizjonerskie myślenie, czyli wszystko to, co popycha nas w przyszłość.

Z jednej strony ten kolor uspokaja, a z drugiej dodaje energii i stymuluje

Tak o fiolecie w swojej najnowszej książce „Kolorowa rewolucja”, pisze Dagny Thurmann-Moe. Norweska specjalistka od barw zaleca wybieranie fioletu na przykład na rozmowy o pracę. Według niej, osoba ubrana na fioletowo postrzegana jest przez innych jako bardziej kreatywną i kompetentną.

Natomiast dyrektor Instytutu Pantone, Leatrice Eiseman postrzega go jako symbol tego, co jeszcze przed nami, łącząc go z fascynującymi tajemnicami kosmosu.  Kolor roku 2018 wznosi nasz potencjał na jeszcze wyższy poziom. Granicą dla ludzkiej pomysłowości jest bezkresne niebo, a fascynacja fioletem, pokazuje chęć tropienia dalekiego świata, wykraczającego poza nasz własny.

Z jakimi kolorami najlepiej łączyć ultrafiolet?

Fiolet leży pośrodku koła barw – graficznego modelu przedstawiającego zasady mieszania się i powstawania kolorów. Odcienie, które znajdują się po przeciwnych stronach koła nazywane są dopełniającymi i w stylizacjach komponują się ze sobą najlepiej. Z tego powodu fiolet pięknie wygląda w towarzystwie pomarańczowego i zieleni, a gorzej z różem lub czerwienią.

Fiolet łączony z niebieskim i pomarańczowym

Fiolet to kolor ludzi kreatywnych, więc kreatywne muszą być również zestawienia z jego udziałem. Doskonale prezentuje się zestawienie swetra z rękawami XXL z jeansami typu „mom”. Jako bazę zestawu możemy wybrać błękitną koszulę w prążki, a całość podkręcić botkami na obcasie. Wisienką na torcie będzie pomarańczowa torebka, która wprowadzi do stylizacji kontrast i sporą dawkę soczystej świeżości.

Fiolet połączony z czernią

Jeśli chcesz iść „na pewniaka” i uniknąć ewentualnej gafy, połącz fiolet z czernią. To zawsze dobra i bezpieczna baza dla każdego mocnego koloru. Aby załagodzić bardzo wyraźny kontrast między dwiema barwami, wprowadź neutralne dodatki, na przykład szarą torebkę, szalik lub czapkę.

Fiolet połączony z zielenią

Zieleń i fiolet to najbardziej oryginalne z proponowanych zestawień. Jeśli są skomponowane w odpowiednich proporcjach, wspólnie gwarantują niesamowity efekt! Oprócz tego zieleń i fiolet w duecie można nosić zarówno zimą, jak i latem. Planujesz zakup fioletowej sukienki? Zamiast standardowych, czarnych szpilek dobierz do niej morskie czółenka.