Modnie i Zdrowo

Ile wody powinno pić dziecko? Poznaj normy odpowiednie do wieku

9 lutego 2018 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

2-letnie dziecko powinno wypijać 1,3 l wody dziennie. Fot. Pixabay

Nie ma nic zdrowszego nić picie czystej wody mineralnej, przekonują dietetycy i lekarze. Dobroczynne właściwości wody znane są każdemu z nas, ale warto pamiętać, że prawidłowe nawadnianie, zwłaszcza dzieci, wiąże się z pewnymi zasadami. Ile wody dziennie powinni zatem spożywać najmłodsi?

Dzienne zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od kliku czynników: wieku, trybu życia, a nawet płci pociechy. Jeżeli chodzi o proporcje, to najwięcej płynów powinny spożywać małe dzieci – może to być aż około 10-15% masy ciała.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że zapotrzebowanie na wodę u niemowląt jest aż czterokrotnie wyższe niż u dorosłych. W diecie takich maluchów nie może zatem zabraknąć odpowiedniej ilości płynów. Kiedy jednak można z całą pewnością stwierdzić, że maluch pije dokładnie tyle wody, ile powinien?

Pić dużo, czyli ile?

– Maluchy w wieku od 2 do 3 lat powinny dostarczać do organizmu 1300 mililitrów wody dziennie (uwzględniając w tym płyny z pokarmów stałych), a dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (4-8 lat) – 1600 ml. Dla chłopców między 9. a 13. rokiem życia dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi już ponad 2 litry, czyli ok. 2100 ml, natomiast dla dziewczynek – 1900 mililitrów – wyjaśnia ekspert marki Mama i ja, dietetyk Agnieszka Kopacz, właścicielka poradni dietetycznej „Pora diety” w Warszawie.

– Warto pamiętać, że u maluchów w okresie poniemowlęcym, a także u dzieci i młodzieży szkolnej, realne zapotrzebowanie na wodę bywa jednak różne i często odbiega od wartości zamieszczanych w tabelach dietetycznych.

Ilość spożywanych płynów najlepiej dopasowywać zatem indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno czynniki zewnętrzne, czyli klimat oraz nawyki żywieniowe, jak i wewnętrzne – aktualny stan zdrowia, aktywność fizyczną i intelektualną. Należy obserwować dziecko i pamiętać, że nie zawsze małe pragnienie spowodowane jest jego zmniejszonym zapotrzebowaniem na płyny – dodaje Agnieszka Kopacz.

Niekiedy niewielkie stany infekcyjne, biegunki czy zakażenia dróg moczowych przebiegają z wysoką temperaturą, a towarzyszy im niechęć do picia. Do zaburzeń gospodarki wodnej przyczyniają się również różne zespoły metaboliczne.

– W takich sytuacjach koniecznie trzeba zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie dziecka, ponieważ ma ono wpływ na szybkość jego powrotu do zdrowia. Warto jednak pamiętać, że młody organizm potrzebuje odpowiednich płynów, dlatego zamiast soków czy słodkich napojów należy podawać dziecku niskosodową wodę źródlaną, np. z serii Mama i ja – wyjaśnia dietetyk.