Modnie i Zdrowo

Jak przekonać dziecko do picia wody?

8 grudnia 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wymaga regularnego picia wody. Stanowi ona niezbędny składnik diety każdego z nas, niezależnie od wieku. Dlatego też bardzo ważne jest, kształtowanie tego zdrowego nawyku już na etapie niemowlęcym. Niestety przezroczysta i bezsmakowa woda w opinii dziecka, wydaje się być mniej atrakcyjna niż słodkie, kolorowe napoje. Jak zatem przekonać dziecko do picia wody?

Woda stanowi niezbędny składnik diety każdego z nas, niezależnie od wieku. Zmniejsza ona ryzyko powstawania m.in. odwodnienia oraz nadwagi. Istotny jest również sam wybór wody. Dla naszych pociech idealna będzie wersja niegazowana o niskim stopniu mineralizacji i niewielkiej zawartości sodu, a dzięki temu może być podawana dzieciom od pierwszych chwil życia. Aby maluch sam przekonał się o jej dobroczynnych właściwościach, wystarczy jedynie zastosować się do pięciu prostych i sprawdzonych sposobów.

Kolorowe kubki

Ulubiony bidon, kubek, bądź butelka z pewnością ułatwią zadanie. Możemy wręczyć je jako prezent, bo dzięki temu dziecko będzie po nie częściej sięgało. Pamiętajmy również o atrakcyjnych wzorach oraz motywach, które przykują wzrok malucha. Przenośne bidony z dozownikiem doskonale sprawdzą się także  podczas spacerów oraz wycieczek. Z kolei kubki z rurkami sprawią, że picie wody będzie znacznie ciekawszą czynnością. Nie bez znaczenia pozostaje także kolor butelki. Starajmy się wybierać te zabarwione, bo dzięki temu woda będzie wizualnie przypominać ulubiony napój.

Naturalne dodatki smakowe

Samodzielne przygotowanie wody smakowej jest znacznie zdrowsze oraz niezwykle proste. Wystarczy wrzucić kilka truskawek, malin, bądź innych, świeżych owoców do wody i gotowe. Takie rozwiązanie z pewnością urozmaici jej smak, a także wzbogaci o wartości odżywcze.

Pamiętajmy o tym, że dzieci biorą z nas przykład

Jeśli sami będziemy często sięgali po wodę, to nasze pociechy będą nas naśladowały. Starajmy się także wspólnie wykonywać tę czynność. Unikajmy kupowania gazowanych napoi z dużą zawartością cukru, gdyż sama ich obecność w kuchni, będzie zachęcała malucha do spróbowania.

Woda zawsze pod ręką

Za każdym razem, gdy nasze dziecko zechce się napić, podajmy mu wodę. Pomoże to wypracować odpowiedni nawyk. Stawiając butelki odpowiednio nisko, ułatwimy dostęp do niej, a nasza pociecha sama z łatwością po nią sięgnie. Warto zadbać o to, aby również w trakcie zabawy na świeżym powietrzu, mieć przy sobie butelkę z wodą. Idealnym rozwiązaniem na spacery są te z zamknięciem typu sport.

Wspólne zabawy

Kreatywnych sposobów na połączenie picia wody oraz zabawy, jest wiele. Możemy wyobrazić sobie, że jest to magiczny eliksir lub też wyjaśnić jej rolę przy wspólnym podlewaniu kwiatów. Picie wody zacznie kojarzyć się dziecku pozytywnie, jeśli uda się zamienić tę zwykłą czynność w atrakcyjną zabawę.