Modnie i Zdrowo

Jak zadbać o bezpieczeństwo małych dzieci w domu?

27 listopada 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. TECE

Troska o dziecko to jeden z najważniejszych obowiązków każdego rodzica. To tylko od nich zależy to, czy mieszkanie małego lokatora będzie dla niego miejscem bezpiecznym i odpowiednim dla rozwoju. Ze statystyk UNICEF-u wynika, że 40 procent wszystkich wypadków z udziałem najmłodszych ma miejsce w domu. Jak temu zaradzić? 

O tym, że pojawienie się na świecie dziecka potrafi przewartościować i przewrócić do góry nogami dotychczasowy świat, prędzej czy później przekonują się wszyscy świeżo upieczeni rodzice. Nierzadko jeszcze na długo przed porodem przyszła mama i tata pochłonięci są przygotowaniami do powitania nowego członka rodziny. Na długiej liście zadań kluczową pozycję powinno zająć, zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w domu.

Dom to dla dziecka pierwsze miejsce, w którym poznaje otaczający go świat. To także jego pierwszy plac zabaw, na którym jak się okazuje, czyhają liczne zagrożenia. O tym, jak jest ich wiele, dowiadujemy się dopiero patrząc na nasze mieszkanie z perspektywy malucha.

– W każdym domu wytypować można przynajmniej kilka newralgicznych miejsc, będących potencjalnie niebezpiecznymi dla naszego malucha – mówi Piotr Palewicz, ekspert marki Yale oferującej zabezpieczenia domowe. – Są nimi z pewnością strefa wejścia i schody, które powinniśmy zabezpieczyć specjalnymi bramkami i barierkami. Nie zapominajmy również o parapetach i oknach, które dla ciekawskiego dziecka są atrakcyjnym miejscem do zabawy. W ich pobliżu nie powinniśmy ustawiać szafek ani foteli, po których nasza pociecha może się wspinać. Uchylne okno to ogromne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia malucha. Zamontowanie na nim klamki kodowej uniemożliwi dziecku jego otwarcie. Tego typu blokady pasują z reguły do wszystkich typów okien Bezpieczna zabawa w kuchni.

Bezpieczna kuchnia

Każdy rodzic wie, że wspólne przygotowywanie posiłków stanowi jedną z najciekawszych atrakcji dla najmłodszych. To nie tylko pomysł na dobrą zabawę, ale doskonała okazja do rozwoju zdolności manualnych, kreatywności oraz sposób na niejadka – łatwiej przekonać dziecko do zjedzenia przyrządzonej „samodzielnie” potrawy. Mali pomocnicy uwielbiają także obserwować i sprawdzać działanie sprzętów AGD, stąd tak ważne są ich zabezpieczenia.

– Praktyczną funkcją np. w płytach indukcyjnych jest tzw. blokada rodzicielska. Poprzez dezaktywację panelu sterowania zapobiega ona przypadkowej zmianie ustawień przez dzieci –  przekonuje Tomasz Bytnar, ekspert marki KERNAU, oferującej sprzęt AGD. – Podobne rozwiązania stają się normalnością także w nowoczesnych pralkach i zmywarkach. W płytach gazowych przydatny okazuje się system automatycznie odcinający dopływ gazu, np. w razie zalania. Klienci często poszukują również piekarników ze specjalnym systemem chłodzenia obudowy i potrójnie szklonymi drzwiami. Dzięki nim, szyba i front drzwi podczas pieczenia pozostają stale zimne, co skutecznie chroni przed oparzeniami i pozwala dzieciom swobodnie obserwować co dzieje się w środku piekarnika.

Bezpieczna łazienka

O bezpieczeństwo dziecka w łazience powinniśmy zadbać zarówno w strefie kąpielowej, jak i WC. Samodzielność korzystania z toalety warunkuje w dużej mierze wysokość urządzeń sanitarnych, która musi być dostosowana do wzrostu dziecka.

Zalecana wysokość miski ustępowej wynosi odpowiednio: 26 centymetrów  dla dzieci do 3 lat oraz około 32 centymetrów – od 3. do 11. roku życia. Warto zwrócić uwagę na dedykowane rozwiązania, np. stelaż podtynkowy do WC stojącego dla dzieci czy multifunkcjonalny terminal WC. W przypadku ostatniego rozwiązania, regulacja wysokości ceramiki odbywa się nawet w zakresie 8 centymetrów. Dzięki temu z toalety mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Z kolei w strefie prysznicowej, warto zamontować niski brodzik z antypoślizgową powłoką lub odwodnienie liniowe, dzięki któremu unikniemy dodatkowych progów.

– W tym przypadku zwróćmy uwagę na to, czy rynny i ruszty nie posiadają ostrych krawędzi – radzi Andrzej Majewski, ekspert TECE. – Ryzyko poślizgnięcia w łazience zniwelują także inne rozwiązania, takie jak płytki ze specjalną powłoką lub antypoślizgowe maty. Zadbajmy o podest, który ułatwi kilkulatkowi korzystanie z umywalki, czy baterie termostatyczne, dzięki którym sami wyregulujemy temperaturę wody. Takie rozwiązania zapewnią dziecku bezpieczeństwo w łazience oraz  samodzielność w nauce zasad higieny.