Modnie i Zdrowo

Jak wrócić do formy po ciąży

10 lutego 2017 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Fot. Pixabay

Powrót do figury sprzed ciąży to marzenie niejednej świeżo upieczonej mamy, dlatego wiele pań chce jak najszybciej zacząć ćwiczyć. Trzeba jedna pamiętać, że tempo powrotu do formy po porodzie często uzależnione jest od różnych czynników, a organizmu nie można nadwerężać zbyt forsownymi ćwiczeniami. Kiedy zacząć swoją przygodę z ćwiczeniami po porodzie oraz jak wykonywać je bez szkody dla zdrowia?

– Warto pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak idealny przyrost masy ciała w trakcie ciąży. Możliwe jest jedynie wskazanie pewnych wytycznych, które zakładają, że waga kobiety ciężarnej zwiększa się o ok. 20 proc. Większość z tych nadprogramowych kilogramów znika w kilka tygodni po porodzie, z resztą natomiast każda mama musi poradzić sobie sama – mówi ekspert marki  „Mama i ja” dr Agnieszka Bajer-Ciszewska, specjalista ds. żywienia, dyplomowana instruktorka fitness z trzynastoletnim doświadczeniem.

Aktywność fizyczną można zacząć jeszcze przed prodem

Przygodę z aktywnością fizyczną można zacząć już przed porodem poprzez treningi ogólnorozwojowe uwzględniające. Szczególnie istotne w tym okresie są ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. – Zarówno poród, jak i ciąża są bowiem dla nich bardzo obciążające, a niewyćwiczone często wymagają szczególnej uwagi lub nawet rehabilitacji. Profilaktyka jest tu zatem bardzo istotna, niemniej zadbać o mięśnie Kegla możemy, a wręcz powinnyśmy, także po porodzie. Aktywność ta jest bardzo prosta: przez ok. 20 sekund skupiamy się na zaciśnięciu mięśnia łonowo-guzicznego, a następnie przez kolejne 10 minut, rozluźniając go odpoczywamy. Wykonujemy od 6 do 8 powtórzeń, 1-3 razy dziennie. Ćwiczenia można przeprowadzać w każdej pozycji: stojącej, siedzącej lub leżącej, co stanowi ich niewątpliwą zaletę  – podpowiada ekspert Agnieszka Bajer-Ciszewska.

Ważne jest nawadnianie organizmu

Nie można jednak dać się zwariować w pogoni za idealną sylwetką i trzeba wiedzieć, że konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie. Najlepszym rozwiązaniem jest skupie się wtedy na zdrowej diecie oraz prawidłowym nawodnieniu organizmu. Najlepszym i najbezpieczniejszym napojem dla karmiącej mamy jest woda – krystalicznie czysta, o obniżonej zawartości sodu, najlepiej rekomendowana przez instytucje wyspecjalizowane w opiniowaniu produktów dla dzieci.

Po okresie połogu można zacząć przygodę z ćwiczeniami, ale zawsze trzeba to robić z dużą rozwagą. Istotne jest zasięgnięcie opinii lekarza, położnej lub wykwalifikowanego trenera, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń.