Modnie i Zdrowo

Ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie – pilates z dzieckiem

18 kwietnia 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Mama i ja

Pilates to idealna forma aktywności dla kobiet po porodzie. Dzięki niej wzmacniają się mięśnie dna miednicy, kręgosłupa oraz brzucha, czyli te, które są najbardziej osłabione po przebytej ciąży. Co więcej, dzięki regularnym treningom skóra staje się jędrna, sylwetka wyprostowana, a ciało dużo bardziej elastyczne. Nie zabierają też zbyt dużo czasu, a ponadto można wykonywać je razem z dzieckiem.

Powrót do formy po ciąży wcale nie musi oznaczać wielogodzinnych treningów na siłowni. Każda mama może w prosty sposób zadbać o płaski brzuch,  dzięki ćwiczeniom pilates, które można wykonywać razem z dzieckiem. Przykładowy trening z maluchem w domowym zaciszu prezentuje ekspert marki „Mama i ja” – Agnieszka Bajer-Ciszewska, trenerka fitness i specjalista ds. żywienia.

Dlaczego pilates?

Pilates to idealna forma aktywności dla kobiet po porodzie, gdyż dzięki niej wzmacniamy mięśnie, które zostały osłabione w trakcie trwania ciąży. Chodzi tutaj głównie o mięśnie dna miednicy, kręgosłupa oraz brzucha – tłumaczy Agnieszka Bajer-Ciszewska, trenerka fitness i specjalista ds. żywienia. – Co więcej, dzięki regularnym treningom skóra staje się jędrna, sylwetka wyprostowana, a ciało dużo bardziej elastyczne.

Ćwiczenia pilates nie też zabierają dużo czasu, a z uwagi na ich łatwość można wykonywać je razem z dzieckiem. – Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek wysiłek fizyczny pamiętajmy o tym, aby koniecznie skonsultować go z lekarzem – dodaje ekspert.

Pilates na płaski brzuch

Trening należy powtarzać regularnie od 3 do 4 razy w tygodniu. W trakcie jego trwania pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Ćwiczenie nr 1: „Przysiad w wypadzie” – wykonujemy 12 powtórzeń na każdą nogę.

Pozycja wyjściowa: Stań w wypadzie przytrzymując dziecko w pasie obiema rękami.

Ruch: Zejdź w dół (tak, jakbyś chciała uklęknąć) na wdechu, a następnie wróć do pozycji wyjściowej na wydechu. Pamiętaj o napięciu mięśni brzucha, utrzymaniu palców stóp w jednym kierunku oraz przedniego kolana w linii

Ćwiczenie nr 2 „Setka” – wykonujemy 50 powtórzeń na każdą rękę.

Fot. Mama i ja

Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach, podnieś tułów i barki utrzymując stabilne mięśnie brzucha. Nogi unieś w pozycji „stołu” (zachowując kąt prosty między udem a podudziem). Jedną ręką przytrzymaj dziecko, drugą wyprostuj na wysokości bioder.

Ruch: Wyprostowanym ramieniem wykonuj ruchy do góry i na dół utrzymując stabilnie całe ciało. Maksymalnie napnij mięśnie brzucha. Po 5 pierwszych ruchach ramieniem wykonuj wdech, po 5 następnych wydech.

Ćwiczenie nr 3 „Rolowanie do połowy” – wykonujemy 6 powtórzeń na każdą rękę.

Fot. Mama i ja

Pozycja wyjściowa: Usiądź prosto z delikatnie ugiętymi nogami. Dziecko oprzyj na udach. Jedną rękę wysuń do przodu, drugą przytrzymuj dziecko.

Ruch: Podwiń miednicę, zroluj kręgosłup i w tej pozycji na wdechu zejdź do końca pośladków. Cały czas utrzymuj bardzo silne mięśnie brzucha. Wróć do pozycji wyjściowej na wydechu.

Oto wszystkie ćwiczenia:

Zestaw ćwiczeń pilates z dzieckiem