Jak wybrać idealną salę na przyjęcie weselne
20 września 2016 |Udane, niepowtarzalne przyjęcie weselne jest sumą wielu składników, takich: idealna suknia ślubna panny młodej, szyty na miarę garnitur pana młodego, znakomita oprawa muzyczna, filmowa i zdjęciowa, wspaniała pogoda i świetne humory gości. Jedną z ważniejszych kwestii jest również odpowiednia sala, w której odbędzie się przyjęcie. Sale weselne uznawane za najlepsze w swojej okolicy często są bardzo oblegane, więc rezerwacja jest jedną z pierwszych kroków w organizacji wesela. Na co zwrócić uwagę, wybierając miejsce przyjęcia weselnego?
Wielkość sali i jej wystrój
Jednym z najważniejszych aspektów jest wielkość sali. O ile organizacja wesel standardowych na 100-120 osób nie stwarza problemów, o tyle wesela większe wymagają już odpowiednio większej sali, która zapewni gościom odpowiednie warunki do ucztowania i zabawy. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej sali, warto przynajmniej wstępnie określić liczbę gości.
Ważną kwestią jest też wystrój sali. – Kolory serwet, kwiatów, świec i innych elementów dekoracyjnych dopasowujemy do kolorów dodatków w stylizacji panny młodej. W tym roku kolorem, który szczególnie upodobały sobie panny młode, był fuksja, a także pudrowy róż i bordo. Oczywiście, wystrój sali może być dopasowany do indywidualnych życzeń – przyznaje Aneta Puterla, manager Hotelu Zimowit*** w Rzeszowie, organizującego przyjęcia weselne.
Klimatyzacja
Trudno sobie wyobrazić przyjęcie weselne bez klimatyzacji. Nasz klimat, zwłaszcza w sezonie letnim, często bywa uciążliwy. Dobrze ustawiona klimatyzacja zapewni właściwe warunki osobom tańczącym i jednocześnie nie pozwoli na wychłodzenie tym, którzy nie są aktywni na parkiecie. Ponadto klimatyzacja dobrze wpływa na świeżość potraw znajdujących się na stołach.
Menu
Obiekty specjalizujące się w organizacji wesel zapewniają też menu, które ustalane jest kilka tygodni wcześniej i dopasowywane do oczekiwań pary młodej oraz nawyków żywieniowych gości. Menu może uwzględniać także dodatkowe propozycje, takie jak stół wiejski z tradycyjnymi regionalnymi wyrobami, fontanny czekoladowe, palmy owocowe, stoły z owocami morza. – W menu uwzględniamy też nawyki żywieniowe gości, o ile zostaną nam wcześniej zgłoszone, i serwujemy dania wegetariańskie, wegańskie czy bezglutenowe – zapewnia Aneta Puterla.
Duży parking
Liczy się także duży parking, który pozwoli na wygodne parkowanie samochodów oraz autobusów i manewrowanie nimi.
Teren zielony i plac zabaw dla dzieci
Warto zwrócić uwagę, czy obiekt dysponuje placem zabaw dla dzieci, który jest alternatywą do spędzenia czasu. Istotne jest również wygodne wyjście z sali prowadzące do placu zabaw i na teren zielony.
Nocleg dla gości i apartament dla pary młodej
Wesele organizowane w hotelu ma tę zaletę, że można w nim zarezerwować nocleg dla gości. Jest to duże udogodnienie, zwłaszcza gdy część gości weselnych pochodzi z innego regionu Polski lub z zagranicy. Hotele zwykle zapewniają też apartament dla pary młodej. – O ile o rezerwację sali należy zadbać najlepiej dwa lata, półtora roku wcześniej, o tyle rezerwacja noclegów to kwestia kilku miesięcy przed weselem, przynajmniej tak jest w naszym hotelu – mówi Aneta Puterla. – Natomiast parze młodej zapewniamy w formie prezentu nocleg w eleganckim apartamencie z jacuzzi.
Fachowa obsługa
Goście weselni powinni być na bieżąco obsługiwani, dlatego częstą praktyką jest przypisywanie kelnerów do określonych stolików. Dzięki temu kelnerzy mogą szybciej reagować na uwagi i potrzeby obsługiwanych osób. Aneta Puterla zaznacza, że coraz częściej wybierane są okrągłe stoliki, przy których gościom wygodniej jest siedzieć, a kelnerom – obsługiwać. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, wybierając salę na wesele.
Dodatkowe atrakcje
Wybierając salę na przyjęcie weselne dobrze jest upewnić się, czy miejsce oraz obsługa pozwalają na zorganizowanie dodatkowych atrakcji, takich jak np. puszczanie lampionów, teatr ognia, fontanna alkoholowa czy fajerwerki.
– Obiekty organizujące przyjęcia weselne są wyspecjalizowane w tego typu działaniach i przejmują na siebie cały ciężar organizacyjny. Zdarza się, zwłaszcza gdy para młoda przebywa za granicą, że ustalamy wszystko przez Internet, a młodzi pojawiają się dopiero na kilkanaście dni przed zabawą – dodaje Aneta Puterla.