Modnie i Zdrowo

Wycieczka w góry – co zabrać i jak się przygotować?

17 czerwca 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Wybierając się na długo wyczekiwany urlop, warto pamiętać, aby odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wypoczynku. Zwłaszcza, jeśli w wolnym czasie planujemy wędrówki górskie. Jak dobrze przygotować się do wyjścia na szlak, by nie zaskoczyły nas dynamicznie zmieniające się warunki? Na to pytanie odpowiada Jakub Rybicki, podróżnik i himalaista.

Wakacje to okres wypoczynku i relaksu, zazwyczaj długo oczekiwany i szczegółowo planowany. Aby urlop stał się czasem niezapomnianym, wychodząc na szlak trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie, które uchroni nas przed zmiennymi warunkami pogodowymi i będzie wsparciem w przypadku ewentualnych urazów czy kontuzji.

Pakując plecak trzeba zabrać ze sobą podstawowy zestaw ratunkowy, który przyda się w trudnych sytuacjach. Standardowo powinny znaleźć się w nim m.in: folia nrc, niezbędna podczas niekorzystnych warunków na szlaku, latarka (np. czołówka), telefon komórkowy z dodatkową baterią lub powerbankiem, gwizdek oraz apteczka, koniecznie w nieprzemakalnym opakowaniu.

Zawartość zestawu może się nieco różnić w zależności od rodzaju i miejsca wyprawy, na którą się udajemy. Inaczej skomponujemy go na kilkudniowy trekking w Polsce, gdzie zawsze i szybko możemy skorzystać z pomocy, a jeszcze inaczej na urlop w tropikach czy na pustyni tłumaczy Jakub Rybicki. –  Gdy wyjeżdżam na długi trekking w Hindukuszu zawsze mam ze sobą leki na wszelkie możliwe przypadłości i telefon satelitarny do ewentualnej konsultacji z lekarzem. Jadąc w Beskidy skupiam się raczej na standardowym wyposażeniu apteczki z paracetamolem, aspiryną, elektrolitami, wapnem, bandażem i plastrami, które warto mieć ze sobą podczas każdej wypraw.

Wybierając się w wyższe partie gór warto pomyśleć także o lekach przeciw chorobom wysokościowym. Jak podkreśla Jakub Rybicki, ostre objawy tego schorzenia podczas trekkingów np. w Alpach zdarzają się rzadko, ale część dolegliwości niektórzy podróżnicy mogą odczuwać już nawet na poziomie 2,5 tys. m. n.p.m.

Ochrona i bezpieczeństwo

Bez względu na porę roku, wychodząc na szlak górski niezbędnym elementem naszego wyposażenia powinna być kurtka i czapka. O bezpieczeństwo i komfort wędrówek zadba także odpowiednie obuwie. Powinno być wyposażone w amortyzujące podeszwy i systemy stabilizujące stopę takie jak np. wkładka TrailProtect, czy wzmocnienie Hyperlock TPU wokół pięty.

  Podczas wypraw w cieplejsze miejsca zakładam bardzo wygodne buty Moab 2 Ventilator marki Merrell, bez membrany, ale za to z oddychającą siateczką. Model ten został wyposażony w podeszwę Vibram, która jest dość twarda, ale jednocześnie wystarczająco miękka by chodziło się wygodnie również po mieście – mówi podróżnik.

Do obowiązkowego ekwipunku na każdą wyprawę warto dodać także bidon z wodą, kremy z filtrem oraz kijki trekkingowe, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo, odciążają stawy i sprawiają, że podczas wędrówki pracuje całe ciało.

 Każdy podróżnik i górołaz powinien wyposażyć się w jeszcze jedną, niezwykle ważną rzecz.  Pokorę i szacunek. Zarówno dla gór, przyrody, jak i innych na szlaku przekonuje.