Modnie i Zdrowo

Jak zorganizować przestrzeń w domu na przechowywanie drobiazgów

10 listopada 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Archiwum Gamet S.A

Zorganizowana przestrzeń, ład, harmonia – która z pań nie marzy, aby w domu wreszcie zapanował porządek? Niestety, mimo starań i regularnego sprzątania, niemal w każdym domu piętrzą się stosy drobiazgów albo są one przestawiane z miejsca na miejsce. Jak wykorzystać przestrzeń, by przechowywanie drobiazgów nie nastręczało kłopotów?

Reling w szafce

Podłużna listwa ma wszechstronne zastosowanie. W zależności od długości sprawdzi się niemal w każdym meblu i pomieszczeniu. Reling w szafce pod zlewem będzie na przykład dobrym rozwiązaniem do przechowywania środków czystości i narzędzi. Możesz na nim powiesić płyny do mycia szyb lub narzędzia do majsterkowania, a jeśli dodatkowo wyposażysz listwę w specjalne haczyki – posłuży do przechowywania przedmiotów, których nie zamontujesz bezpośrednio na listwie.

Dobrym pomysłem jest mocowanie relingu przy kuchence. Wówczas ulubione kubki mogą być w zasięgu twojej ręki, to równie prosty sposób na dostęp do naczyń. Dodatkowym atutem uchwytów jest modernistyczny kształt, który sprawdzi się we wnętrzach o charakterze industrialnym. – Minimalistyczna forma wkomponuje się w stylistykę aranżacji nowoczesnych, stanowiąc praktyczny dodatek – mówi Michał Mrówczyński, manager w Gamet S.A.

Dobrym rozwiązaniem są kosze typu cargo

Odpowiednie przechowywanie nie ogranicza się tylko do wygospodarowania potrzebnego miejsca. Sztuką jest porządkowanie przedmiotów w sposób przemyślany, umożliwiający komfortowe korzystanie. Dobrym rozwiązaniem są kosze typu cargo, które ze względu na swoją konstrukcję sprawdzą się idealnie zarówno w kuchennej przestrzeni, jak i w spiżarni. Dostępność w wielu rozmiarach pozwoli zachować porządek i zapewni miejsce najbardziej wymagającym przedmiotom. 

Dzięki nim z powodzeniem możemy ułożyć nawet duże i ciężkie garnki. Do tego celu najwygodniej jest przeznaczyć głębokie dolne kosze, które pomieszczą nieforemne naczynia i pokrywki. Ustawione jeden przy drugim, zapewnią łatwe i szybkie korzystanie. Aby uniemożliwić przesuwanie garnków podczas wysuwania, możemy użyć specjalnych mat antypoślizgowych. Dodatkowo będą one chronić wnętrze kosza przed tłustymi zabrudzeniami z patelni. Wąska przestrzeń między lodówką a ścianą nie musi jedynie zbierać kurzu. Zamontowanie w tym miejscu kosza to prosty sposób na przechowywanie suchej żywności, która nie zmieściła się w lodówce.

– Kosze jeszcze lepiej sprawdzają się w połączeniu z szufladami – dodaje ekspert firmy Gamet. – Jeśli dodatkowo wyposażysz ich dno w specjalne przegrody, będą dobrym miejscem do przechowywania kuchennych ściereczek, sztućców czy przetworów.

Kosze do garderoby

Porozrzucane stosy ubrań zalegające na krześle, nieposkładane koce, pękająca w szwach szafa. Brzmi znajomo? Wykorzystaj więc potencjał koszów do garderoby. Pojemne kosze z łatwością pomieszczą gruby, ciepły koc czy sezonowe ubrania, które w zakamarku domowej garderoby mogą poczekać do następnej wiosny lub zimy. Dostępne w różnych rozmiarach zmieszczą się na dnie szafy czy pod łóżkiem. Chcąc racjonalnie rozplanować porządkowanie, zastosuj metodę segregacji według odpowiednich kategorii. Taki sposób nie tylko zapewni porządek, ale dzięki niemu zyskamy możliwość pomieszczenia jeszcze większej ilości nowych ubrań.

Połączenie estetyki i funkcjonalności ukryta w wieszakach

Różnorodność wzorów i rozmiarów, bogata paleta barw i rozmaita struktura stanowią doskonałe uzupełnienie każdego wnętrza. Fenomenem wieszaków jest ich funkcjonalny charakter połączony z oryginalną estetyką, dzięki czemu każdy znajdzie swój ulubiony model. Co najważniejsze, ich rola nie musi ograniczać się tylko do powieszenia na nich kurtek. By zaoszczędzić miejsce w przedpokoju, powieś na wieszakach porozrzucane w kącie parasole lub szaliki.

Pojemniki przyklejane do drzwi szafki

Nie wiesz jak odpowiednio uporządkować drobne przedmioty? Pomyśl o przyklejeniu małych pojemników do drzwi szafki. Najlepiej sprawdzą się przezroczyste, które umożliwią szybki wgląd do zawartości pojemnika. Organizery umieszczone na wewnętrznej stronie drzwi szafki łazienkowej, to z kolei prosty sposób na przechowywanie kosmetyków i akcesoriów do makijażu. Dzięki temu, będziesz miała wszystkie potrzebne kosmetyki na wyciągnięcie ręki. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwi codzienną pielęgnację, ale jest tańszym zamiennikiem drogiej i obszernej toaletki.

Zwolennikom praktycznych rozwiązań, na pewno spodoba się patent na przechowywanie odkurzacza. Schowany na dnie szafy, najwięcej problemów przysparza podczas codziennego sięgania do niej. Długą, wijącą rurę najlepiej podczepić do drucianego zaczepu, zamontowanego do wewnętrznej ściany szafy. Takie rozwiązanie pomoże utrzymać rurę od odkurzacza w jednej pozycji i ograniczy ciągłe wypadanie.

Pamiętajmy, że każdą przestrzeń w domu powinniśmy zagospodarować, nawet tę pod sufitem. Zamontowanie specjalnych półek i koszy doda funkcjonalności pomieszczeniu. Na górze możemy poukładać ręczniki, pościele czy nawet zabawki. Natomiast miłośnikom niebanalnych rozwiązań z pewnością do gustu przypadną magnetyczne pojemniczki. Będą idealne do przechowywania kolorowych przypraw. Przyczepione do drzwi lodówki będą zawsze pod ręką i dodatkowo stanowią oryginalny design do kuchennego wnętrza.