Modnie i Zdrowo

Zabawy w kuchni – dobry pomysł na Dzień Dziecka

22 maja 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Newseria

Wielkimi krokami zbliża się 1 czerwca – radosny dzień zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Wielu z nas pamięta z czasów swojego dzieciństwa wycieczki do zoo, lunaparku lub kina, a także upominki od bliskich lub zabawy, które były organizowane w szkołach. Teraz, kiedy jesteśmy dorośli, powinniśmy zadbać o najmłodszych i sprawić, aby ich Dzień Dziecka był równie niezapomniany.

Kreatywne spędzanie czasu z dziećmi nie tylko pobudza ich wyobraźnię, ale także buduje więź i zaufanie w rodzinie. Chcąc dać dziecku wyjątkowy prezent z okazji jego święta nie musisz wydawać fortuny. Wystarczy, że zorganizujesz atrakcyjną zabawę, wykorzystując produkty, które masz w swojej kuchni.

Rozpoznawanie smaków

Dzieciom do 6. roku życia z pewnością spodoba się zabawa polegająca na rozpoznawaniu smaków potraw. Przygotuj kilka różnych składników i zawiąż dziecku oczy. Nakładaj na łyżeczkę odrobinę jedzenia i podawaj maluchowi, aby próbował i opisywał dany smak. Następnie poproś, aby nazwał produkt lub porównał go do czegoś mu znajomego. Postaraj się podzielić składniki na kilka kategorii – słodkie, słone, kwaśne, ostre, gorzkie.

W pierwszej grupie może znaleźć się miód, owoce (gruszka, truskawka itp.), czekolada, masło orzechowe lub krem sezamowy np. (Sezamella marki Jasmeen). Jeżeli chodzi o słone produkty, świetnie sprawdzą się zielone oliwki lub pistacje. W kategorii kwaśnych nie może zabraknąć cytryny, zsiadłego mleka i sosu sojowego. Przy wyborze produktów ostrych pamiętaj o delikatnych kubkach smakowych dziecka i na łyżeczkę nałóż zdecydowanie mniejszą porcję. W tej grupie możesz dać paprykę czerwoną lub pastę typu harissa (np. marki Jasmeen). Przygotuj także na wszelki wypadek szklankę mleka, aby zneutralizować nieprzyjemne pieczenie w buzi. Czarna herbata, rukola czy liście lubczyku to produkty, które świetnie oddadzą gorzki smak.

Na koniec zabawy pozwól dziecku, by zawiązało również Tobie oczy i sprawdziło, jak radzisz sobie z rozpoznawaniem smaku i z czym kojarzysz dany składnik. Dzięki takiej formie zabawy nie tylko spędzicie ze sobą czas, ale poszerzycie upodobania kulinarne malucha.

Kuchenna rywalizacja

Nieco starszym dzieciom można zorganizować kuchenne zawody. Każdy członek rodziny w czasie rywalizacji będzie indywidualnie dążył do wygrania w różnych kategoriach. Jako rodzic będziesz miał dodatkowy obowiązek – ułożenie zasad i wydzielenie miejsca.

Przygotuj kilka stanowisk – krojenie, ubijanie jajka, obieranie ziemniaków, jedzenie na czas. Zanim wszystko się zacznie pamiętaj, aby powiedzieć dziecku o zdrowej rywalizacji, która bez względu na efekt końcowy ma być świetną zabawą. Następnie dokładnie opisz wszystkie przygotowane stanowiska i wytłumacz, że za wygraną na każdym z nich przyznawany będzie jeden punkt.

Wykonujcie czynności na czas – używając stopera podczas każdej konkurencji, następnie wyniki zapisujcie w tabelce, aby na koniec móc wszystko porównać. W ten sposób możecie kibicować sobie nawzajem i oglądać swoje starania, nie musicie się także martwić o trudne warunki w małej kuchni lub ograniczoną liczbę „narzędzi”. Taka forma spędzenia Dnia Dziecka z pewnością będzie lepszą alternatywą niż zakup kolejnej gry komputerowej.