Modnie i Zdrowo

Zadbaj o bezpieczeństwo w domu dzięki nowoczesnym oknom

23 lutego 2024 | Źródło: INTERNORM / BEMARES

Bezpieczne okna

Zimna pora roku to szczytowy okres tak zwanych włamań o zmierzchu. Strukturalne zabezpieczenia okien są jednak dobrym sposobem na radzenie sobie ze sprawcami od wewnątrz, ponieważ czas jest dla nich decydującym czynnikiem. Każdy, kto zbyt długo włamuje się do domu, zwykle porzuca swój plan. Według portalu prewencyjnego niemieckiej policji, coraz więcej włamań kończy się niepowodzeniem na samym początku. Ty również możesz skutecznie się chronić dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystywanym w oknach.

W analizie przeprowadzonej przez austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdzono, że włamywacze o zmierzchu wolą włamywać się między godziną 16:00 a 21:00 – zwłaszcza, gdy o tej porze robi się już ciemno. W przeszłości kraty w oknach były najbezpieczniejszą metodą, ale także poważnie ograniczały komfort życia. Obecnie najlepszym sposobem na powstrzymanie przestępców są innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne.

Kupując okna, możesz zdecydować, jaki poziom bezpieczeństwa chcesz osiągnąć. Odpowiednią jednostką miary jest RC („klasa odporności”) i jest ona podana w danych o produkcie. Skala waha się od RC 1 – najniższy poziom – do RC 6. W przypadku budynków mieszkalnych, zwłaszcza na parterze, zaleca się co najmniej klasę RC 2, jak wyszczególniono w folderze Krajowego Urzędu Śledczego Dolnej Saksonii. Klasa RC 3 może być konieczna, jeśli mieszkasz w bardzo narażonym miejscu lub posiadasz szczególnie cenne przedmioty gospodarstwa domowego.

CO ZAPEWNIA WIĘKSZĄ OCHRONĘ

Internorm jest pionierem w dziedzinie zabezpieczeń okien. Dział rozwoju marki okiennej numer jeden w Europie wykorzystuje wypróbowane i przetestowane technologie, a także opatentowane innowacje, aby zapewnić klientom poczucie bezpieczeństwa we własnych czterech ścianach. ZALETY w skrócie:

Grzybkowe bolce zaczepiają się o ramę wraz z zaczepem i znacznie utrudniają podważenie okna. Są standardowo stosowane w wielu produktach Internorm jako podstawowe zabezpieczenie zaczepu rozwierno-uchylnego.

Wyjątkiem są okna KF 510 i KF 520 z PVC-U, które są zawsze wyposażone w bezkonkurencyjny system ryglowania I-tec Secure. Zintegrowane klapki ryglujące dociskają ramę ze wszystkich stron podczas ryglowania, praktycznie uniemożliwiając podważenie okna.

Kolejną innowacją I-tec w dziedzinie bezpieczeństwa jest I-tec Glazing. W tym systemie szyba jest precyzyjnie przyklejona na całym obwodzie do skrzydła, co zapewnia dodatkową stabilność i lepszą ochronę przed włamaniem.

Szkło odgrywa ważną rolę w ogólnej ochronie antywłamaniowej. W przypadku bezpiecznego szkła laminowanego (VSG) co najmniej dwie tafle szkła są połączone ze sobą wytrzymałą, odporną na rozdarcie folią. W przypadku próby rozbicia, odłamki szkła przyklejają się do folii, dzięki czemu nie powstaje żaden otwór. W związku z tym praktycznie niemożliwe jest przedostanie się przez nie lub wspięcie się na nie.

Klamki z kluczykiem są również skutecznym sposobem zapobiegania włamaniom. Czasami próbują oni częściowo wybić szybę, dosięgnąć klamki okiennej przez otwór i otworzyć okno od wewnątrz. Zablokowane klamki okienne udaremniają taką próbę.

Kontaktrony gwarantują elektroniczny monitoring, dzięki czujnikom, które informują o otwarciu lub podważaniu skrzydła okiennego. Są one podłączane do systemu alarmowego.
Ukryte okucia zapobiegają podnoszeniu okien z zawiasów) i oczywiście

Profesjonalny Internorm Partner może doradzić, jakiego stopnia ochrony potrzebuje Twój dom i jakie środki są najbardziej odpowiednie (również w zakresie modernizacji).

PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NADAL OBOWIĄZUJĄ

Jednak nadal ważne jest przestrzeganie innych podstawowych zasad ochrony przed włamaniem. Na przykład, nawet najlepiej zabezpieczone okno jest mało przydatne, jeśli jest uchylone podczas wychodzenia z domu. Zgodnie z informacjami policji, drabiny i meble ogrodowe, które mogą być wykorzystane przez włamywaczy jako środek wejścia, nie powinny być swobodnie dostępne, nie wspominając o narzędziach. Czujniki ruchu i wyłączniki czasowe, które mogą włączać i wyłączać światła, nawet gdy nikogo nie ma w domu, zapewniają cenne usługi.

Ostatecznie, zapobieganie włamaniom o zmierzchu jest również zadaniem sąsiedzkim. Jeśli nie ma Cię w domu przez dłuższy czas, powinieneś poprosić sąsiadów o regularne opróżnianie skrzynki pocztowej – i chętnie odwdzięczyć się za tę przysługę, jeśli sąsiadów nie ma w domu.

DRZWI WEJŚCIOWE RÓWNIEŻ POWINNY BYĆ BEZPIECZNE

Przy okazji: nie tylko okna Internorm są wiodące pod względem ochrony antywłamaniowej, bezpieczeństwo jest również najwyższym priorytetem w przypadku drzwi wejściowych. Zamki wielopunktowe, trzy solidne zawiasy drzwiowe i wkładki z zabezpieczeniem przed przewierceniem i skanowaniem są tutaj standardem. Dodatkową ochronę można uzyskać na przykład dzięki cylindrom o wysokim poziomie bezpieczeństwa, skanerom palców i automatycznemu ryglowaniu. To tylko kolejny dowód na to, że bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem dla rodzinnej firmy z Górnej Austrii.

Więcej informacji na temat bezpiecznych okien, żaluzji fasadowych, drzwi oraz akcesorii Internorm uzyskają Państwo w salonie firmy Internorm Rzeszów zlokalizowanym w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 12a. Kontakt: tel: 510 146 951, e-mail: internorm@bemares.pl, https://oknainternorm.pl/

Foto: INTERNORM

Czytaj także: https://biznesistyl.pl/dom/22953_okna-i-drzwi-tarasowe.html