Modnie i Zdrowo

Okna i drzwi tarasowe

31 marca 2023 | Karol Niespodziewański – Internom

Chyba każdy, kto posiada własny dom, wie, jak cudownym miejscem jest taras, szczególnie wiosną, latem oraz jesienią. Jednym z kluczowych rozwiązań łączących taras z wnętrzem są okna czy drzwi. To w jaki sposób je zaprojektujemy będzie miało wpływ bezpośrednio na taras, jak również samo wnętrze.

Drzwi balkonowe

Najbardziej klasyczne są balkonowe drzwi rozwierno-uchylne. Minusem takiego rozwiązania jest to, że ich skrzydło może mieć szerokość wynoszącą ok. 110 cm – dłuższa podstawa jest większym obciążeniem dla konstrukcji oraz zajmuje miejsce przy otwieraniu. Plusem tego produktu są niskie koszty oraz fakt, że można je wykonać z niskim progiem oraz łączyć z oknami stałymi.

Tarasowe drzwi przesuwne

Najbardziej popularną i wydaje się najlepszą obecnie opcją są tarasowe drzwi przesuwne z niskim progiem. W firmie Internorm jest to np. model HS 330. W takich drzwiach skrzydło przesuwne może mieć nawet 270 cm szerokości i 280 cm wysokości. Cały element łącznie z elementem stałym może być szeroki na 5,8 metra. Dodatkowo można go łączyć z przeszkleniami stałymi StudioXL uzyskując nawet kilkanaście metrów szkła. Do tego niski, wygodny próg, świetne parametry i otrzymujemy piękne wielkogabarytowe przeszklenia.

Tarasowe okna bezramowe

Alternatywą dla instalacji przesuwnych drzwi tarasowych mogą być również okna bezramowe. Są to produkty o dużych gabarytach, które, montowane na dużej powierzchni, doskonale dopełniają miejsca na ścianie łączącej wnętrze domu z tarasem. W ten sposób można cieszyć się pięknem natury bez względu na porę roku. Rama ukryta jest w świetle muru dzięki czemu widać tylko szybę. Okna bezramowe można łączyć z drzwiami balkonowymi. W firmie Internorm takim produktem jest model HX 300 Panorama!

Drzwi odstawno-przesuwne

Kolejnym rozwiązaniem są drzwi z mechanizmem odstawno-przesuwnym. Wielkość skrzydła może być już większa ok 160 cm szerokości i 240 cm wysokości, Jest to dobry wyrób dla średnich gabarytowo otworów. Minusem jest fakt, że w takich drzwiach występuje dość wysoki próg, co nie jest komfortowe.

Drzwi harmonijkowe

Kolejną opcją, chociaż wciąż mało popularną są drzwi harmonijkowe, których główną zaletą jest to, że drzwi po całkowitym otwarciu zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu można uzyskać otwartą w 90% przestrzeń

Zalety wielkogabarytowych okien i drzwi tarasowych

Duże powierzchnie okienne budzą jeszcze często nieco wątpliwości wśród zainteresowanych. Powierzchnia szklana o wielkogabarytowym rozmiarze wymaga odpowiedniej technologii wykonania, aby utrzymać wysoką wytrzymałość. Warto zauważyć, że dzięki zmianie technologii projektowania i wykonania okien udało się uzyskać nowoczesne i eleganckie rozwiązania pozwalające absorbować naturalną energię słoneczną.

Nowoczesne rozwiązania umożliwiają także zwiększenie bezpieczeństwa w naszym domu. Drzwi przesuwne można łatwo zaryglować, a okna bezramowe dzięki laminowanym szybom VSG klasy P4 są przeszkodą niezwykle trudną do sforsowania. Warto także połączyć okna z systemem alarmowym przy pomocy kontaktronów, czyli czujników otwarcia. Wówczas dom staje się azylem bezpieczeństwa.

Okna i drzwi tarasowe: montaż

Decydując się na montaż dużych przestrzeni okiennych warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dokonają oceny technicznej i realnej możliwości instalacji produktu. Do montażu wielkogabarytowych elementów potrzebny jest profesjonalny sprzęt oraz fachowy zespół montażystów!

O decyzji o instalacji przesuwnych drzwi tarasowych w dużym rozmiarze czy przeszklonej ściany prowadzącej na taras lub ogród warto pomyśleć już na etapie projektowania domu!

Więcej fachowych informacji w poruszonym temacie otrzymają Państwo w salonie firmy BEMARES będącej oficjalnym partnerem firmy INTERNORM mieszczącym się w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 12a.

E-mail: kontakt@bemares.pl – Tel: 510 146 951 – www.oknainternorm.pl

Foto: Internorm