Modnie i Zdrowo

Jesień w ogrodzie – czym się zająć?

27 sierpnia 2021 | Materiał Partnera

Wiosna jest jedną z najpiękniejszych pór roku dla ogrodników – wszystko budzi się do życia i zachwyca swoją wyjątkową urodą. Żeby można było cieszyć oczy cudownym, wiosennym ogrodem konieczne jest odpowiednie przygotowanie zieleńca do zimy. Jesień w ogrodzie to bardzo pracowity czas.  Które czynności w ogrodzie należy wykonać w pierwszej kolejności? Dlaczego zabezpieczenie ogrodu jest tak ważne?

Dlaczego jesienne prace w ogrodzie są tak ważne?

Właściwe przygotowanie ogrodu do zimy jest bardzo istotne, jeżeli chcemy cieszyć się jego pięknem wiosną i latem. Kiedy nie będziemy systematyczni albo pominiemy pewne czynności, może to doprowadzić do śmierci wielu roślin.  Pomimo że na dworze zaczyna robić się chłodno, nie możemy zaniedbać podlewania naszych roślin, konieczne jest także wysadzenie roślin jednorocznych.

Usuń niedoskonałości

Pierwszym krokiem podczas porządkowania ogrodu jesienią jest zgrabienie liści, które zaczynają opadać na potęgę. Konieczne jest także przycięcie suchych gałęzi. W tym okresie można też posiać trawę. Jesienią najlepiej też sadzić określone gatunki drzew, warto jednak kierować się tu w dużej mierze swoim rozsądkiem, nie tylko kalendarzem sadzenia. Żeby z sadzonek wyrosły nam wiosną piękne rośliny ważne, by w okresie kilku najbliższych tygodni od ich wsadzenia, nie zapowiadano nocnych przymrozków. W czasie jesiennych porządków konieczne jest także usunięcie gałęzi, które są już spróchniałe.

Po pierwsze ochrona

Jesień jest czasem, kiedy wiele krzewów owocowych i drzew choruje, tak jak i ludzie rośliny narażone są na różnego rodzaju infekcje. Jesień sprzyja ich rozwojowi – znaczna wilgotność, jaką cechuje się jesienne powietrze oraz dodatnie temperatury sprzyjają pojawianiu się drobnoustrojów. Najczęściej spotyka się infekcje grzybicze. Właśnie jesień jest najlepszą porą na to, żeby zastosować opryski. Wykonanie tej czynności podczas zabezpieczenia ogrodu zimą jest znacznie bardziej bezpieczne, niż stosowanie oprysków wiosną.

Opryski i nawozy

Przed zastosowaniem oprysków konieczne jest wyposażenie się w opryskiwacz. Bardzo ważne jest także zachowanie daleko idącej ostrożności – konieczne jest zastosowanie odzieży ochronnej. Należy pamiętać, że środki chemiczne stosowane w opryskach są szkodliwe dla człowieka, warto więc pamiętać o właściwym zabezpieczeniu ciała i twarzy i dłoni. Dla własnej wygody warto też wybrać opryskiwacz o najlepszej dla siebie pojemności.

Dobrze dobrane okrycia

Na czas nadchodzących chłodniejszych dni warto zabezpieczyć delikatne rośliny przed chłodem. W tym celu najlepiej użyć włókniny, która w odpowiedni sposób ochroni termicznie rośliny. Jeżeli chcemy zabezpieczyć system korzeniowy drzew, do tego celu najlepiej użyć suchej kory. Wyłożenie nią ziemi wokoło pnia drzew będzie stanowiło dla nich dostateczną ochronę przed mrozami.

Trawnik jesienią

Piękny trawnik wymaga nieco pracy. Podczas jesiennych porządków, powinniśmy zadbać także o niego. Najważniejszą czynnością jest usunięcie z niego wszystkich odpadków, chodzi tu o liście, które opadły, gałęzie, a nawet mchy. Nieskazitelny wygląd trawnika może wspomóc zabieg związany z jego aeracja. Polega to na napowietrzeniu ziemi, co najlepiej wykonać aeratorem, czyli maszyną, która wyposażona jest na końcach w kolce albo rurki, które rozluźniają glebę, co sprzyja jej dobremu ukorzenianiu – masa korzeni trawy, zdecydowanie zwiększa się, co skutkuje wyrównaniem darni trawnika.

Postępujmy z głową

Jeżeli chodzi o jesienne porządki, nie warto niczego przyśpieszać. Zanim zaczniemy działania ochraniające rośliny przed chłodem i niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi, powinniśmy pozwolić każdej roślinie, na oswojenie się z obniżającymi się temperaturami. Okrycie i zabezpieczenie ich powinno rozpocząć się w chwili zapowiedzi pierwszych przymrozków. Jeżeli chodzi o przycinanie gałęzi tutaj lepiej zrobić to wcześniej, niż później. W sytuacji, kiedy ma gałęziach znajdują się liście, dokładnie widzimy, które z nich należy usunąć, w ten sposób na pewno nie obetniemy zdrowych gałęzi.

Jesienne sadzonki

Jeżeli decydujemy się na sadzenie roślin w czasie jesieni, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych warunkach. W tym okresie można sadzić rośliny cebulowe. Kiedy zdecydujemy się sadzić rośliny w tym czasie, już następnej wiosny zobaczymy ich łodygi. Należy jednak pamiętać o ich regularnym podlewaniu, dodatkowo, kiedy nadejdą pierwsze naprawdę chłodne dni, połączone z przymrozkami można je zabezpieczyć poprzez okrycie ich torfem.

Jesienią ogród wymaga sporo pracy. Czas, jakie będziemy musieli poświęcić na uporządkowanie i zabezpieczenie terenu, uzależniony jest od jego powierzchni oraz od ilości roślin, jakie mamy w swoim ogrodzie oraz ich gatunków.