Modnie i Zdrowo

Zrozumieć elektromobilność #6 nowe elektryczne kompakty Mercedesa z jeszcze większym zasięgiem

24 stycznia 2024 | Źródło: Mercedes-Benz Polska

Zasięg stanowi kluczowy parametr przy wyborze samochodu elektrycznego i w istotnej mierze determinuje komfort jego użytkowania. Nowy odcinek cyklu Mercedes-Benz Polska na temat elektromobilności przybliża wybrane czynniki konstrukcyjne i parametry wyposażenia, które mają wpływ na zasięg aut na prąd – na przykładzie niedawno odnowionych modeli EQA i EQB, kompaktowych SUV-ów z gwiazdą na prąd. Po zmianach oba modele mogą zapewniać ponad 500 km zasięgu w realistycznym, mieszanym cyklu WLTP.

Punktem wyjścia do określenia i oceny zasięgu są dwa parametry: pojemność akumulatora oraz zużycie energii. Jeśli chodzi o pojemność baterii, producenci często podają dwie wartości: użyteczną (netto) i całkowitą (brutto). Ta pierwsza dotyczy ilości energii do dyspozycji użytkownika, a druga uwzględnia tak zwany bufor, którego zadaniem jest między innymi ochrona ogniw przed degradacją. Mercedes-Benz podaje użyteczną pojemność akumulatorów w swoich modelach elektrycznych, a w nowych wydaniach EQA i EQB wprowadził wersje z plusem (+), które mają baterię powiększoną z 66,5 do 70,5 kWh netto.

Na zużycie energii elektrycznej, podobnie jak na zużycie benzyny czy oleju napędowego, wpływa wiele czynników, począwszy od konstrukcji samochodu, w tym napędu, aż po styl jazdy kierowcy oraz warunki drogowe. Wybierając auto elektryczne, warto zwrócić uwagę na szereg kwestii, które istotnie przyczyniają się do obniżenia zużycia prądu. Należy do nich m.in. efektywność aerodynamiczna, którą pozwala określić współczynnik oporu powietrza danego auta i jego powierzchnia czołowa. Zarówno w przypadku EQA, jak i EQB współczynnik oporu powietrza ma korzystną dla SUV-ów wartość 0,28, a po modernizacji aerodynamika obu modeli została dodatkowo udoskonalona. Do poprawy efektywności przyczyniają się również opony zoptymalizowane pod kątem oporów toczenia.

Inną kwestią, która istotnie wpływa na zasięg, zwłaszcza w chłodnych miesiącach, jest koncepcja termiczna napędu. Kompaktowe SUV-y EQA i EQB standardowo oferują pompę ciepła, dzięki której ciepło odpadowe z napędu elektrycznego można wykorzystać do ogrzewania wnętrza. Zmniejsza to zapotrzebowanie na prąd potrzebny do ogrzania kabiny.

Zaawansowane technologie w służbie efektywności

Wpływ na obniżenie zużycia paliwa ma również funkcja rekuperacji (odzysku energii). Mercedes-Benz oferuje w swoich modelach rozbudowaną rekuperację, którą steruje się w wyjątkowo intuicyjny sposób – manetkami przy kierownicy. Kierowca może zdać się na tryb automatyczny, który samoczynnie dobiera intensywność rekuperacji na bazie wielu czynników, lub ręcznie wybrać jeden z poziomów, od zdecydowanego wytracania prędkości ze zwiększonym odzyskiem energii aż po ograniczoną rekuperację i jazdę wybiegiem, korzystną na przykład na długich zjazdach.

W uzyskaniu większej efektywności napędu z pomocą przychodzą również inne nowoczesne technologie Mercedesa, takie jak funkcja monitorowania zasięgu, która podpowiada możliwości zaoszczędzania energii na centralnym wyświetlaczu. W zależności od sytuacji może ona nawet zasugerować optymalną prędkość, przy której da się uniknąć dodatkowego postoju na ładowanie. Ponadto na zwiększenie zasięgu wpływa wybór ekonomicznego trybu jazdy oraz korzystanie z inteligentnej nawigacji ze wstępnym przygotowaniem akumulatora do szybkiego ładowania, tak aby postój na stacji trwał jak najkrócej.

Porównanie energochłonności poszczególnych aut elektrycznych umożliwiają dane uzyskane w europejskim cyklu pomiarowym – WLTP, które realistycznie oddają wartości uzyskiwane w rzeczywistych warunkach w dodatnich temperaturach otoczenia, w okresie od wiosny do jesieni. W określeniu przybliżonego zasięgu w zróżnicowanych warunkach pomaga estymator zasięgu Mercedes-Benz, dostępny na stronie www.mercedes-benz.pl/passengercars/technology/eq-range.html#charging-and-range. To przydatne narzędzie, które pozwala sprawdzić realny zasięg poszczególnych elektrycznych modeli z gwiazdą na bazie m.in. profilu trasy oraz warunków pogodowych – zarówno z myślą o zakupie, jak i przed konkretną podróżą. Poza precyzyjnym szacowaniem zasięgu narzędzie pozwala symulować czasy ładowania z różnych źródeł prądu.

Nawet 559 km – ranking zasięgów elektrycznych kompaktowych SUV-ów EQA i EQB

Mercedes-Benz oferuje dziś samochody elektryczne w każdym z kluczowych segmentów rynku, w których jest obecny. Do tej gamy należą między innymi biznesowe i luksusowe modele zbudowane na dedykowanej platformie dla pojazdów na prąd (rodziny EQE i EQS), a także elektryczne odpowiedniki SUV-ów GLA i GLB, czyli kompakty EQA i EQB, które po zmianach wizualnych i technicznych oferują jeszcze większy zasięg. Dane dla cyklu mieszanego poszczególnych wersji przedstawia poniższy ranking:

  1. EQA 250+ (190 KM, 0-100 km/h 9,1 s): 559 km
  2. EQB 250+ (190 KM, 0-100 km/h 8,9 s): 533 km
  3. EQA 350 4MATIC (292 KM, 0-100 km/h 6,0 s): 457 km
  4. EQA 300 4MATIC (228 KM, 0-100 km/h 7,7 s): 456 km
  5. EQB 300 4MATIC (228 KM, 0-100 km/h 8,0 s) / EQB 350 4MATIC (292 KM, 0-100 km/h w 6,2 s): 444 km

Połączenie innowacyjnych technologii i wiodącej aerodynamiki sprawia, że elektryczne kompakty Mercedesa zapewniają wiodący zasięg w swojej klasie i odpowiadają wymaganiom nawet tych klientów, którzy regularnie podróżują na dalekich trasach. Przykład: pokonanie rocznego przebiegu 20 000 km przy uśrednionym zasięgu na poziomie 500 km wymagałoby 40 ładowań, a to oznacza podłączanie przewodu do samochodu rzadziej niż raz w tygodniu.

Stwórz swojego Mercedesa EQA – teraz w programie mój elektryk.

Po więcej informacji zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Danuta i Ryszard Czach znajdującego się w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 32. Tel. +48 17 860 12 20 oraz do odwiedzenia naszego Salonu Online

Foto. Mercedes-Benz Polska