Modnie i Zdrowo

Na co zwrócić uwagę, przygotowując dom na zimę?

20 listopada 2017 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Okna, rynny, kominek trzeba przeglądnąć przed nadejściem zimy. Podpowiadamy, o czym jeszcze pamiętać, aby odpowiednio przygotować dom na zimę.

Jedną z przyczyn braku możliwości uzyskania optymalnej temperatury w domu lub mieszkaniu, mogą być nieszczelne okna i drzwi. Przez nie ucieka najwięcej ciepła, które składa się na 20 procent miesięcznych kosztów ogrzewania. Aby temu zapobiec, rozwiązaniem będzie przeprowadzenie regulacji położenia skrzydła względem ramy oraz docisku skrzydła do ramy, oczywiście w sytuacji, gdy szczelina ta jest niewielka.

– Regulację można przeprowadzić we własnym zakresie przy pomocy klucza imbusowego, obracając rolkę okucia obwiedniowego, zainstalowanego na skrzydle – radzi Paweł Trzciński, ekspert marki Budvar Centrum. – Rolka obraca się w prawo lub w lewo (ruchem mimośrodowym). Kierując ją w stronę do wewnątrz mieszkania, uzyskujemy większy docisk skrzydła do ramy.

Jeżeli jednak wspomniana regulacja nie pomaga, doraźnym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie szczelin uszczelkami samoprzylepnymi, dostępnymi w sklepach budowlanych. W sytuacji, gdy nieszczelność okna jest tak duża, że nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić, jedynym, słusznym rozwiązaniem będzie kontakt z serwisem producenta naszych okien.

Nieszczelne okna – co zrobić?

Niestety dużo trudniejszą do wyeliminowania wadą, jest nieszczelność spowodowana nieprawidłowym montażem okna, powodująca przewiew pomiędzy ramą a murem.

– Mostki termiczne, bardzo często pojawiające się w okolicy okien i drzwi sprawiają, że nawet przegrody o najlepszych parametrach technicznych, niedostatecznie pełnią swoją rolę – dodaje ekspert marki Budvar Centrum. – Dlatego też montaż stolarki otworowej, powinien być wykonany niezwykle starannie, ponieważ nawet wybór produktów dedykowanych dla budownictwa pasywnego, nie zagwarantuje oszczędności energii, jeśli uciekać ona będzie przez niewidoczne dla oka szczeliny W tej sytuacji niewykluczona będzie poprawa montażu.

Należy jednak pamiętać, że aby w domu system wentylacyjny (grawitacyjny) działał prawidłowo, okna muszą zapewniać odrobinę przepływu powietrza. Nieodpowiednia wentylacja skutkuje bowiem powstawaniem grzybów i dużą wilgotnością w pomieszczeniu, a to przekłada się na komfort mieszkania. Warto więc zwrócić uwagę na to, że im większa wilgotność powietrza panuje w pomieszczeniu, tym więcej energii cieplnej musimy zużyć do ogrzania tego pomieszczenia. Wietrzenie powinniśmy więc przeprowadzać krótko, ale intensywnie.

Orynnowanie w dobrym stanie

Jesień to idealny moment na rozpoczęcie prac konserwacyjnych i naprawczych związanych z orynnowaniem budynku. Rynny odgrywają znaczącą rolę w ochronie domu przed zjawiskami atmosferycznymi jesieni i zimy. Zabezpieczają budynek przed zawilgoceniem, pękaniem i brudzeniem się ścian. W okresie wiosenno-letnim system orynnowania narażony był nie tylko na działanie wysokich temperatur, ale także na częste burze i silne podmuchy wiatru. Koniecznie należy zatem sprawdzić jego stan, by zyskać pewność, że podczas jesiennych deszczów i zimowych opadów śniegu rynny będą dobrze spełniały swoje zadanie.

– Aby upewnić się, że orynnowanie gotowe jest na przyjście deszczowych i chłodnych miesięcy, należy postawić przede wszystkim na kontrolę jego szczelności i drożności – wyjaśnia Anna Góral, ekspert firmy Galeco. –  Zalegające wilgotne liście, gałązki czy piasek, mogą w znacznym stopniu uniemożliwić swobodny przepływ wody, a zimą zamienić się w bryłę lodu, całkowicie blokując przepustowość. Takie zmarzliny stanowią duże zagrożenie ponieważ mogą powodować rozsadzenie rynien i rur spustowych, niszcząc cały system odwodnienia.

Do usuwania wszelkich zanieczyszczeń idealnie sprawdzą się: myjka ciśnieniowa lub wąż ogrodowy, a także zwykły czyścik lub miękka gąbeczka. Należy pamiętać, że wszelkie szczotki, szufelki lub metalowe narzędzia, mogą uszkodzić ochronną powłokę rynien. Zaletą czyszczenia ich strumieniem wody, będzie dodatkowo kontrola szczelności. Dzięki temu w łatwy sposób przekonamy się czy rynna nie przecieka

Jak przygotować kominek do sezonu grzewczego?

Kiedy dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, warto pomyśleć o przygotowaniu domowego kominka na nadchodzącą zimę.

– Aby bezpiecznie z niego korzystać, konieczna jest wizyta kominiarza. Należy bowiem pamiętać, że przegląd kominiarski jest obowiązkiem ustanowionym przez polskie prawo  – uczula Sylwester Kałwiński, ekspert firmy Kratki.pl. – Specjalista przeczyści komin z popiołu, zalegającej sadzy i przywróci drożność przewodu. Takie działania zapobiegają złej cyrkulacji powietrza oraz nawrotowi dymu z komina do mieszkania. Wizyta specjalisty może też zapobiec ewentualnym problemom, które na jaw wyjdą w trakcie srogiej zimy.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie paleniska. – Tę czynność możemy wykonać samodzielnie – mówi ekspert firmy Kratki.pl. – Na początek usuwamy pozostałości drewna, pozbywamy się innych zanieczyszczeń, a popiół odkurzamy. Szybę paleniska czyścimy przy pomocy specjalnych preparatów. Bezwzględnie sprawdzamy też, czy nasz kominek nie posiada uszkodzeń. Grożą one bowiem niesprawnością kominka. Jeśli szyba kominka jest pęknięta, należy ją niezwłocznie wymienić. Szczególną uwagę należy poświęcić uszczelce zamontowanej w drzwiczkach, która zapewnia urządzeniu szczelność. Jakakolwiek jej wada może powodować straty energetyczne.