Modnie i Zdrowo

Wybieramy sprzęt AGD – na co zwrócić uwagę?

14 czerwca 2017 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Wybierając sprzęt AGD, zastanów się, z ilu funkcji tak naprawdę będziesz korzystać. Fot. Kernau

Dla każdego, kto urządza lub remontuje mieszkanie, dobór sprzętu AGD jest nie lada wyzwaniem. Najczęściej jednak wygląda to tak, że skupiamy się przede wszystkim na walorach estetycznych i dodatkowych funkcjach. Bez względu na to, czy szukamy lodówki, płyty gazowej czy okapu, zawsze analizujmy pewne cechy wspólne. Tylko świadomy i przemyślany wybór pozwoli długo cieszyć się z dokonanego zakupu, bez narażenia na konieczność wymiany lub napraw gwarancyjnych. Jakie zatem informacje o urządzeniach są kluczowe i co szczególnie powinno przykuć naszą uwagę?

Wybór urządzeń AGD, szczególnie w nowo urządzanych wnętrzach, wiąże się najczęściej z zakupem mebli. Wtedy też pojawia się pytanie: które sprzęty ukryć w zabudowie, a które bardziej wyeksponować?

Dla kuchni urządzanych w stylu nowoczesnym sprzęt pod zabudowę stał się niemal koniecznością – prosta forma, spójny wygląd, harmonia kształtów i kolorów – to główne zalety takiego projektu. Dodatkowym plusem wkomponowanych w meble urządzeń jest łatwiejsze sprzątanie i większe bezpieczeństwo dla dzieci. Zwolennicy klasyki, myślący o tradycyjnym i przytulnym wnętrzu, wybierają zazwyczaj urządzenia wolnostojące. To rozwiązanie jest szybciej dostępne.

Gdzie szukać informacji na temat sprzętu AGD?

Przeglądając oferty producentów, często zastanawiamy się, jakie jest pochodzenie konkretnego urządzenia i gdzie zostało wyprodukowane. – Takich informacji powinien udzielić zarówno sprzedawca w konkretnym punkcie sprzedaży, bezpośredni dystrybutor, jak i sam producent – mówi Tomasz Bytnar, ekspert marki Kernau. – Coraz częściej dokonujemy także zakupów w Internecie i w związku z tym, również tam szukamy opinii o markach i konkretnych urządzeniach. Pamiętajmy, że anonimowe opinie znalezione na forum internetowym są często mało wiarygodne.

Zapytajmy więc sprzedawcy, zaufanych znajomych oraz zróbmy przegląd mediów branżowych. – Optymalnym rozwiązaniem wydaje się sprzęt oferowany przez polskie marki lub takie, które mają rozwiniętą sieć dystrybucji, serwisowania i polską infolinię – wyjaśnia ekspert marki Kernau. – Dzięki temu w przyszłości unikniemy przykrych doświadczeń związanych z naprawą ewentualnych uszkodzeń.

Gwarancja i serwis

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście jak najdłuższa gwarancja, świadcząca o uczciwym traktowaniu klientów. Stanowi ona zabezpieczenie dla użytkownika i daje pewność wyboru. Jeśli producent oferuje kilkuletnią gwarancję, to znaczy, że awaryjność jego urządzeń jest niska i nawet ewentualne koszty naprawy po pięciu czy dziesięciu latach, nie będą dla niego obciążeniem.

– Każdy konsument ma prawo wykorzystania gwarancji w określonym przez producenta czasie i na wcześniej potwierdzonych zasadach – przekonuje Tomasz Bytnar. – Przysługuje nam ona zawsze, gdy zostanie wykryta tzw. wada konstrukcyjna – uszkodzenie nie z naszej winy. Pamiętajmy więc, aby zapytać sprzedawcę o dokładne warunki gwarancji, nasze uprawnienia i obowiązki producenta. Wiąże się to również z kwestią serwisu. Sprawdźmy zatem, czy dana marka ma stałą sieć dystrybucji na terenie Polski. Dzięki temu możliwe będzie szybkie i bezproblemowe oddanie sprzętu do naprawy.

Funkcje dodatkowe

Jeszcze do niedawna większość dostępnych urządzeń AGD posiadało prawie te same funkcje, a różniły się przede wszystkim wyglądem, jakością i ceną. Obecnie producenci oferują sprzęt wyposażony w najbardziej wymyślne i rozbudowane funkcje. Okap z ekranem telewizyjnym, lodówka z wbudowanym tabletem czy piekarnik wyposażony w 100 różnych trybów pracy, to tylko niektóre z technicznych nowinek. Dlatego przed zakupem, warto zastanowić się, czy naprawdę będziemy z nich korzystać.

Obecność wielu funkcji jest ciekawa i często przydatna, jednak podczas częstego użytkowania niezbędne okazują się takie cechy jak wygoda, niezawodność czy łatwa i szybka zmiana ustawień. Optymalnym będzie wybór AGD z funkcjami, z których rzeczywiście będziemy korzystać na co dzień.

Zwróćmy również uwagę, czy nasz przyszły sprzęt nie będzie generował zbyt dużych rachunków za energię – koniecznie zapytajmy o klasę energetyczną oraz rozwiązania „proekologiczne” pozwalające zaoszczędzić pieniądze. W ferworze zakupów przypatrzmy się także materiałom wykonania – od nich bowiem zależy łatwość czyszczenia. Ważnym elementem są również dodatkowe zabezpieczenia, takie jak blokada rodzicielska.