Powrót Alpine A110
20 grudnia 2017 |Alpine powraca jako A110 Première Edition, całkowicie odnowione, lekkie i eleganckie sportowe coupé. Wierne DNA marki Alpine, gwarantuje doskonałą zwrotność i przyjemność z jazdy, a jednocześnie komfort w codziennym użytkowaniu.
W dwuosobowym coupé z centralnie umieszczonym z tyłu silnikiem zastosowano aluminiową konstrukcję dla maksymalnego zmniejszenia masy oraz zaawansowane zawieszenie dwuwahaczowe. A110 Première Edition napędzane jest turbodoładowanym czterocylindrowym silnikiem spalinowym o pojemności 1,8 litra rozwijającym moc 252 KM. Jak wszystkie Alpine ma napęd na tylne koła. Model został zaprojektowany i jest produkowany we Francji.
Edycja limitowana nowego A110 Première Edition w liczbie 1955 egzemplarzy to nawiązanie do roku pojawienia się modelu Alpine. Edycja została w całości zarezerwowana w ciągu pięciu dni od rozpoczęcia sprzedaży. Wkrótce model A110 ma pojawić się w seryjnej produkcji. Po dwóch dekadach nieobecności na rynku A110 Première Edition jest symbolem odrodzenia Alpine. Alpine jest obecnie samodzielną jednostką biznesową w ramach Grupy Renault, która stworzyła ambitną, długoterminową strategię, odwołującą się do wizji i determinacji założyciela, Jeana Rédélé.
Marka Alpine znana jest nie tylko z bogatego dziedzictwa w tworzeniu zwrotnych, lekkich samochodów sportowych, doskonale radzących sobie na krętych górskich drogach, ale również z udziału w najważniejszych wyścigach międzynarodowych. Do największych osiągnięć należą tytuł rajdowego mistrza świata w 1973 roku oraz niekwestionowane zwycięstwo w wyścigach 24H Le Mans w 1978 roku.
Alpine startuje obecnie w międzynarodowych wyścigach wytrzymałościowych. Zwycięstwo w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych FIA w klasie LMP2 jest przykładem wielkich ambicji i zaangażowania w sporty motorowe.
Michael van der Sande, dyrektor zarządzający Alpine, mówi: – „Reaktywowanie modelu, który potrafi wzbudzać taką pasję to ogromny przywilej, ale też wielka odpowiedzialność. Pasja do Alpine jest żywa zarówno w Grupie Renault, jak też wśród entuzjastów samochodów sportowych. Od dawna zamierzaliśmy przywrócić markę Alpine. I teraz nadszedł ten czas.
Nowe A110 Première Edition jest zbudowane zgodnie z tymi samymi założeniami, które zapewniły sukces Alpine w latach 60. i 70. Należą do nich kompaktowe rozmiary, niewielka masa i bardzo nisko umiejscowiony środek ciężkości w połączeniu z nowoczesnymi technologiami. Prowadzenie samochodu zarówno na zwykłych drogach, jak i na torze, jest absolutną przyjemnością. Samochód jest też wygodny w codziennej jeździe. Moją misją jest zapewnienie Alpine stałego miejsca w segmencie samochodów sportowych”.
Dealerem Alpine w Polsce jest Grupa Pietrzak. Pierwszy salon Alpine zostanie uruchomiony w przyszłym roku w Katowicach.
Powrót Alpine
Projekt reaktywacji Alpine został ogłoszony w 2012 roku i już cztery lata później, w 2016 roku zaprezentowano w Monako samochód pokazowy Alpine Vision. Rok później na salonie samochodowym w Genewie zadebiutowała gotowa do jazdy wersja A110 Première Edition. Alpine dysponuje odrębnym zespołem projektantów i inżynierów i działa jako prężna, samodzielna marka w Grupie Renault.
A110 Première Edition odnajduje własną niszę w segmencie samochodów sportowych. Będzie sprzedawane w 11 krajach europejskich oraz w Japonii i Australii przez sieć 57 dealerów marki, dysponującą kompetentnymi i wysoce wyspecjalizowanymi doradcami. Kolejne rynki będą sukcesywnie podawane do wiadomości.
Pierwsza partia 1955 sztuk A110 Première Edition została przeznaczona do sprzedaży za pomocą mobilnej aplikacji, która pozwala kupującym na wpłatę zwrotnej zaliczki i rezerwację samochodu. Wszystkie samochody zostały zarezerwowane w ciągu pięciu dni. To pokazuje, jak podekscytowani powrotem Alpine są fani samochodów sportowych. Zamówienia modelu seryjnego rozpoczną się wkrótce, ale wciąż można korzystać z aplikacji i zapisywać się na listę oczekujących. Dostawy A110 Première Edition do Europy kontynentalnej rozpoczną się na początku 2018 roku, a do krajów z ruchem lewostronnym w drugim kwartale 2018 roku.
A110 będzie produkowane w fabryce w Dieppe, w północnej Francji. Wybudowany przez założyciela Alpine, Jeana Rédélégo w 1969 roku, zakład w Dieppe produkował w ostatnich latach małe samochody sportowe Renault o wysokich osiągach. Teraz produkcja Alpine powróci do Dieppe. Przy okazji wznowienia modelu dokonano gruntownej rozbudowy
i modernizacji zakładu.
Bernard Ollivier, wicedyrektor zarządzający Alpine, mówi: – „Na początku planu w 2012 roku moim zadaniem było zaprojektowanie przyszłego sportowego Alpine całkowicie od nowa. Musiałem być wierny DNA Alpine – miał to być lekki i zwrotny samochód, zdecydowanie elegancki i zapewniający radość z jazdy.
Daliśmy naszym projektantom całkowitą wolność w tworzeniu współczesnej wersji Alpine. Nie mieli też zbyt wielu ograniczeń technicznych. Nie jest to standardowe podejście, ale dzięki temu model, z którym mamy teraz do czynienia, ma niezwykły design.
Zaczynając od pustej kartki papieru mogliśmy również stworzyć naszą własną płytę podłogową. Jednym z ważnych założeń A110 było uzyskanie poczucia zespolenia kierowcy z samochodem. Oznaczało to, że musieliśmy umieścić środek ciężkości i oś przechyłów bocznych bardzo nisko. Można było to osiągnąć tylko dzięki specjalnej płycie podłogowej.
Ustaliłem, że maksymalna masa pojazdu nie przekroczy 1100 kg, co nie było łatwe. Dlatego zdecydowaliśmy się wykorzystać aluminium do budowy podwozia i nadwozia. Ostatecznie samochód waży zaledwie 1080 kg (Première Edition – 1103 kg). To oznacza, że osiągnęliśmy nasz cel i A110 jest jednym z najlżejszych samochodów w swojej klasie”.
Michael van der Sande dodaje: – „Reakcje na zapowiedź powrotu Alpine kompletnie nas zaskoczyły. Mimo że Alpine zniknęło na 20 lat, to wciąż wiele osób – nie tylko we Francji, ale na całym świecie – darzy je ogromną pasją i entuzjazmem.
Naszym pierwszym zadaniem po ogłoszeniu reaktywacji Alpine było stworzenie nowego kanonu stylistycznego, który nie tylko byłby wierny linii modeli z przeszłości, ale też wyrażał nowoczesność projektu i nasze ambicje. Później opracowaliśmy założenia techniczne, które sprawiły, że samochód będzie wyróżniał się w segmencie sportowych samochodów. Podstawą była lekka konstrukcja w połączeniu z najwyższą przyjemnością z jazdy. Od samego początku założyliśmy, że samochód nie może zrywać z tradycją Alpine. Dopiero po osiągnięciu tych celów postanowiliśmy stworzyć odpowiedni model biznesowy.
Zdecydowaliśmy, że Alpine powinno być samodzielną jednostką biznesową z własnymi projektantami i konstruktorami. Chcieliśmy, aby ci utalentowani pasjonaci byli całkowicie oddani Alpine i mogli pracować w prężnych, sprawnie działających zespołach. Stworzyliśmy również dedykowaną sieć koncesjonerów z wysoce wykwalifikowanymi doradcami. Uznaliśmy, że tylko takie podejście pozwoli nam sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów.
Bardzo się cieszę, że produkcja Alpine wraca do tej samej fabryki w Dieppe, w której przez wszystkie lata były budowane modele Alpine. W tym miejscu cała struktura i kultura pracy wciąż związana jest z budową małych samochodów sportowych najwyższej jakości. Załoga zakładu w Dieppe jest silnie zmotywowana i z dumą nosi logo Alpine. To wspaniali ludzie.
Zakład w Dieppe jest przystosowany do produkcji zaledwie kilku tysięcy samochodów rocznie. Poświęciliśmy mu wiele uwagi i wiele zainwestowaliśmy, aby uzyskać pożądany poziom pod względem wykończenia, niezawodności i kontroli jakości”.
Szczegóły techniczne
A110 Première Edition jest na wskroś prawdziwym Alpine. Jest lekkie, zwrotne i daje poczucie ogromnej radości z jazdy. Zostało zaprojektowane od zera, tak aby zapewnić kierowcy niepowtarzalne doznania i budzić pragnienie zajęcia miejsca za sterami. Przyjemność z jazdy jest na pierwszym miejscu, przed prędkością czy mocą silnika. Udało się to bez zmniejszania codziennego komfortu z jazdy, a potencjał tego samochodu doceni każdy, zarówno bardziej jak i mniej doświadczony kierowca.
Lekka konstrukcja, nisko umieszczona oś przechyłów bocznych i perfekcyjne rozłożenie masy pozwalają kierowcy poczuć jedność z samochodem. Podwozie i nadwozie wykonane
z aluminium sprawiają, że A110 jest bardzo stabilne i zwrotne. Kompaktowe aluminiowe nadwozie, łączone za pomocą klejenia i nitowania, pozwoliło na ograniczenie masy pojazdu. Wykazuje też doskonałą równowagę pomiędzy wytrzymałością, masą i jakością wykonania. Ważące zaledwie 1080 kg wraz z płynami (masa pojazdu gotowego do jazdy), lekkie A110 stworzyło własną niszę w segmencie samochodów sportowych zapewniających unikatową przyjemność jazdy.
Dla ograniczenia masy pojazdu wykorzystano także aluminium do elementów podwieszonych, ultralekkie fotele kubełkowe Sabelt ważące zaledwie 13,1 kg oraz po raz pierwszy na świecie hamulce Brembo z wbudowanym siłownikiem hamulca postojowego, dzięki czemu udało się zaoszczędzić 2,5 kg.
Zaawansowane zawieszenie dwuwahaczowe
Swoją zwrotność A110 zawdzięcza nie tylko ultralekkiej konstrukcji, ale również uniwersalnemu systemowi zawieszenia dwuwahaczowego. Podczas gdy w większości samochodów sportowych z segmentu premium wykorzystywane są prostsze systemy zawieszenia kolumnowego, inżynierowie Alpine zastosowali zawieszenie dwuwahaczowe, które ma wiele zalet, jeśli chodzi o komfort jazdy i trzymanie się drogi.
Pierwszą zaletą jest liniowa kinematyka zawieszenia. Podczas pokonywania zakrętu zawieszenie dwuwahaczowe zapewnia płaskie przyleganie powierzchni styku opon do nawierzchni, co oznacza lepszą i stałą przyczepność. Im ostrzejszy zakręt, tym mocniej opony zostają dociśnięte do nawierzchni i tym lepsza przyczepność. Natomiast system oparty na kolumnie prowadziłby do takiego kąta pochylenia kół, że traciłyby one przyczepność, powodując ślizganie się samochodu.
Ta precyzyjna kontrola kąta pochylenia kół umożliwiła zastosowanie lekkich, pustych w środku drążków stabilizatorów, ponieważ nie było potrzeby zwalczania naturalnej skłonności samochodu do przechyłów. Wykorzystanie wahaczy trójkątnych w połączeniu z niską masą samochodu oznacza również dość duży skok, sprężyny śrubowe mogą więc być względnie miękkie. Dzięki temu samochód zapewnia wysoki komfort i doskonale tłumi nierówności nawierzchni, zachowując przy tym charakterystyczną zwrotność i szybkość reakcji bez potrzeby instalowania adaptacyjnych amortyzatorów.
Dzięki doskonałej przyczepności na zakrętach konstruktorzy mogli wybrać stosunkowo małe opony Michelin Pilot Sport 4 o wymiarach 205/40 R18 (przód) i 235/40 R18 (tył). Są one zamontowane na kutych, 18-calowych felgach Otto Fuchs, przez co zmniejsza się masa nieresorowana. Małe opony sprawiają, że A110 hamuje progresywnie. Dzięki temu jazda samochodem jest dużą przyjemnością nawet przy małych prędkościach niezależnie od poziomu umiejętności kierowcy.
Przyjemność z jazdy i komfort w codziennej eksploatacji
Dla sportowego coupe A110 z centralnie zamontowanym z tyłu silnikiem, perfekcyjny rozkład masy w proporcjach 44:56 osiągnięto poprzez umieszczenie zbiornika paliwa bezpośrednio za przednią osią. Oznacza to, że A110 jest idealnie wyważone podczas wchodzenia w zakręty,
a kierowca przez cały czas odczuwa całkowitą jedność z samochodem. Dzięki bardzo uniwersalnemu zawieszeniu i systemom wspomagania takim jak ABS, system zapobiegania poślizgowi kół pędnych i kontroli toru jazdy, A110 jest funkcjonalne, bezpieczne i wygodne również w codziennym użytkowaniu.
Bagażnik przedni o pojemności 96 litrów pomieści dwie kabinowe walizki podręczne ułożone obok siebie, a w 100-litrowym bagażniku tylnym zmieszczą się dwa integralne kaski i torba weekendowa.
Tarcze hamulcowe o średnicy 320 mm z czterotłoczkowymi zaciskami z przodu zapewniają silne i równomierne hamowanie. Ich producentem jest uznany specjalista w dziedzinie hamulców, firma Brembo. System kontroli toru jazdy został wyposażony w tryb Sport oraz Track, które dopuszczają nieco większy uślizg opon. Jazda staje się bardziej sportowa,
a jednocześnie bezpieczna. Na torze można całkowicie wyłączyć układ ESP bez względu na wybrany tryb jazdy.
Dostępne są trzy tryby: Normal, Sport i Track. Zmiana trybu wiąże się ze zmianą takich parametrów jak szybkość reakcji pedału gazu, siła wspomagania układu kierowniczego, szybkość zmiany biegów, brzmienie układu wydechowego i działanie systemu ESP dla bardziej porywających doznań z jazdy. Dziesięciocalowy cyfrowy wyświetlacz TFT na tablicy rozdzielczej również zmienia się wraz z każdym trybem jazdy. W trybach Sport i Track wyświetlany jest obrotomierz, informacja o aktualnym biegu i wskaźnik zmiany biegu.
Turbodoładowany silnik o wyczynowych parametrach
Dzięki umieszczonemu centralnie sportowemu wydechowi, który jest standardowym wyposażeniem Première Edition, A110 łączy spokojną jazdę na co dzień w trybie Normal ze zdecydowanie agresywnym brzmieniem samochodu sportowego w przypadku trybów Sport i Track. Turbodoładowany czterocylindrowy silnik z bezpośrednim wtryskiem o pojemności 1,8 litra, w którym Alpine zmieniło układ dolotowy, wydech i system turbo oraz ustawienia pracy, osiąga maksymalną moc 252 KM przy 6000 obr./min oraz moment obrotowy 320 Nm już od 2000 obr./min.
Szybko reagujący, dynamiczny silnik napędza tylne koła za pomocą siedmiobiegowej skrzyni biegów Getrag z podwójnym mokrym sprzęgłem, o specjalnie dobranym zestopniowaniu. Zapewnia ona szybką zmianę biegów w trybie manualnym za pomocą aluminiowych łopatek lub w trybie całkowicie automatycznym. Elektronicznie sterowany mechanizm hamulcowy umożliwia dostosowanie momentu obrotowego niezależnie dla każdego koła i zapewnia doskonałą przyczepność nawet na śliskich nawierzchniach.
Doskonały współczynnik mocy do masy (1 KM/4,37 kg) i funkcja launch control umożliwiają rozpędzenie A110 od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,5 sekundy. Prędkość masymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Lekka konstrukcja zapewnia doskonałą sprawność energetyczną (6,1 l/100 km w cyklu mieszanym) i niską emisję CO2 (138 g/km).
Wyjątkowe parametry aerodynamiczne
Dzięki płaskiej płycie podłogowej i funkcjonalnemu tylnemu dyfuzorowi oraz starannie dopracowanej aerodynamice A110 Première Edition nie musi mieć tylnego spojlera i zachowuje swoją elegancką, ponadczasową sylwetkę. Wloty powietrza w przednim zderzaku tworzą kurtynę powietrzną i poprawiają przepływ powietrza wokół przednich kół, zmniejszając opór.
Kolejną cechą charakterystyczną samochodu jest niewielka powierzchnia czołowa. Kompaktowe wymiary i stosunkowo wąskie opony oznaczają, że A110 Première Edition generuje tylko nieznaczny opór. Poprawia to zarówno przyspieszenie przy wyższych prędkościach obrotowych, jak i zwiększa sprawność energetyczną.
Bogate wyposażenie w standardzie
Edycja limitowana A110 Première Edition ma bogate wyposażenie już w wersji standardowej. Lista wyposażenia opcjonalnego jest zredukowana do minimum. Kupujący wybiera pomiędzy kolorami nadwozia Niebieski Alpine, Głęboka Czerń i Mroźna Biel.
Wszystkie A110 Première Edition są wyposażone w lekkie 18-calowe kute felgi aluminiowe, aktywny wydech sportowy, system audio Focal, wykończenie wnętrza ze skóry oraz włókna węglowego, pedały ze szczotkowanego aluminium, sportowe fotele kubełkowe Sabelt ze skórzaną tapicerką, numerowaną tabliczkę „Première Edition” na desce rozdzielczej i eleganckie oznakowanie w barwach Francji na tylnych słupkach.
David Twohig, główny inżynier Alpine, mówi: – „Zwrotność A110 to przede wszystkim efekt lekkiej konstrukcji i dwuwahaczowego zawieszenia. Są to dwa kluczowe parametry, które sprawiają, że samochód daje taką radość z jazdy. Utrzymanie masy poniżej 1100 kg oznacza również, że można było zastosować w nim stosunkowo mały silnik i niewielkie koła i opony, co dodatkowo ograniczyło masę pojazdu. Daje to same korzyści.
To samo można powiedzieć o dwuwahaczowym zawieszeniu. Nie musimy przeciwdziałać przechyłowi samochodu na zakrętach, co oznacza, że możemy wykorzystać względnie lekkie sprężyny i drążki stabilizatorów. Samochód zachowuje stabilność nawet na wyboistej drodze. Wchodzenie w zakręty daje podobne wrażenie jak podczas ścinania zakrętów na nartach – im mocniej dociskasz, tym lepszą masz przyczepność.
A110 Première Edition jest unikatowym modelem w tym segmencie i co więcej, jest wierne tradycji Alpine. Mogę z dumą powiedzieć, że udało nam się zapewnić mu atuty, które sprawiały, że wczesne modele Alpine prowadziły się tak dobrze, w połączeniu z komfortem, osiągami i bezpieczeństwem dzisiejszych samochodów”.
Laurent Hurgon, odpowiadający za rozwój i jednocześnie kierowca testowy, dodaje: – „Co najważniejsze, nie musisz być kierowcą rajdowym, żeby cieszyć się z jazdy A110 i nie musisz nawet szybko jechać, by było to porywające doświadczenie. Samochód nadaje się również do codziennej jazdy. Bardziej doświadczeni kierowcy też będą pod wrażeniem jego osiągów.
A110 jest samochodem przeznaczonym do jazdy drogowej, ale ponieważ jest lekkie i zwrotne, nadaje się też doskonale na tor. Można nim jeździć do pracy, pokonywać dla frajdy górskie drogi albo jeździć na torze”.
Design i wnętrze
Flagowy model Alpine, A110 Première Edition, powstał z inspiracji oryginalnym A110 Berlinette i łączy dziedzictwo marki z przyszłością. Zespół projektantów pod kierownictwem Francuza, Antony’ego Villaina, miał za zadanie uchwycenie ducha Alpine i stworzenie nowego samochodu o stylistyce, która przetrwa próbę czasu.
Światła przeciwmgłowe z przodu, atletycznie wyprofilowane boki nadwozia, przetłoczenia maski i kształt tylnej szyby to wyraźne zapożyczenia z modelu A110 Berlinette. Dzienne światła LED
i tylne światła LED w kształcie litery X oraz dynamiczne kierunkowskazy podkreślają nowoczesność i wysokie osiągi. Spójna stylistycznie linia, która łączy przód z tyłem samochodu, jest charakterystyczna dla designu Alpine. Przy niewielu ograniczeniach konstrukcyjnych i swobodzie w ustalaniu specyfikacji, projektantom udało się stworzyć piękną, elegancką formę, która natychmiast jest rozpoznawana jako Alpine.
Czysta i minimalistyczna sylwetka jest efektem współpracy stylistów z konstruktorami Całkowicie płaski spód i funkcjonalny dyfuzor tylny pozwoliły zrezygnować ze spojlera na tylnej klapie. Chociaż zewnętrzne wymiary są dość kompaktowe, co przekłada się na zwrotność samochodu, to wnętrze jest na tyle przestronne, że wyżsi kierowcy zmieszczą się wygodnie, nawet jeżeli noszą kask.
Dostęp do kabiny o świetnie wykończonym wnętrzu należy do najlepszych w segmencie samochodów sportowych dzięki nisko umieszczonemu wąskiemu progowi. Wnętrze odzwierciedla lekką konstrukcję A110 Première Edition. Konsola środkowa i widoczna konstrukcja siedzeń są praktyczne i lekkie wizualnie. Obszyte skórą sportowe fotele Sabelt pomagają utrzymać masę pojazdu na możliwie najniższym poziomie. Stereofoniczne głośniki firmy Focal są zbudowane w opatentowanej technologii Dome Flax i dają czysty, bogaty dźwięk. Aluminiowe pedały i oparcie na stopy pasażera nawiązują do lekkiej aluminiowej konstrukcji nadwozia.
Na konsoli centralnej każdego egzemplarza A110 Première Edition dumnie prezentuje się tabliczka z jego numerem. Bogate, montowane w standardzie wyposażenie tej limitowanej edycji zapewnia pełną funkcjonalność w codziennym użytkowaniu. Nawigacja satelitarna, automatyczna klimatyzacja i regulator prędkości zapewniają łatwość obsługi A110 Première Edition na co dzień równą przyjemności czerpanej z jazdy. System telemetryczny Alpine Telemetrics pozwala zapisywać czasy okrążeń podczas jazdy na torze i przechowywać dane z jazdy.
A110 Première Edition wyposażone jest również w protokół MySpin, który wyświetla informacje ze smartfona kierowcy na desce rozdzielczej i umożliwia bezpieczną i łatwą obsługę podczas jazdy, co również świadczy o łatwości użytkowania samochodu na co dzień.
Antony Villain, dyrektor ds. designu Alpine, mówi: – „Zaprojektowanie nowego Alpine było dla mnie, pasjonata samochodów, marzeniem życia. A110 Berlinette jest tak kultowym samochodem, że jego wybór jako inspiracji dla nowego modelu był oczywisty. Zastanawialiśmy się, co by było, gdyby A110 było cały czas produkowane, gdyby nowy model był już szóstą lub siódmą generacją A110, jak by wyglądał? Musieliśmy zapewnić ciągłość tradycji, ale również zaprojektować model, którego design świadczyłby o nowoczesności samochodu i wybiegał
w przyszłość marki”.
Pierwszą rzeczą, którą zrobiłem po rozpoczęciu pracy nad projektem w 2012 roku, było zorganizowanie warsztatów. Zabrałem zespół do Jean Rédélé Collection w Paryżu, gdzie można obejrzeć około 30 klasycznych Alpine – od A110 przez A310 po wersje Le Mans. Poprosiłem projektantów, aby naszkicowali w 30 sekund każdy z samochodów. Chodziło o to, aby uchwycić główne cechy Alpine, odkryć DNA marki, jej styl.
W ten sposób udało nam się wyłonić najważniejsze elementy – światła przednie, przetłoczenie maski i mocno wyprofilowane boki, a także linię biegnącą od maski do tyłu oraz niski tył
z szerokimi nadkolami, które nadają ten szczególny wygląd modelom marki. Nowe A110 Première Edition ma wszystkie te cechy. To sprawia, że jest prawdziwym Alpine”.
Historia Alpine
Alpine zawdzięcza swoje istnienie jednemu człowiekowi – Jeanowi Rédélé, który urodził się we francuskim Dieppe i przez całe życie pasjonował się samochodami. Był też utalentowanym kierowcą i mechanikiem. Studiował w Paryżu zanim otworzył salon Renault w swoim rodzinnym mieście. Na początku lat 50. Rédélé brał udział w licznych rajdach motorowych za kierownicą Renault 4 CV, które udoskonalał z roku na rok. Był równie utalentowany co ambitny.
Rédélé kilkakrotnie zwyciężał w swojej klasie w słynnych wyścigach samochodowych, jak np. rajd Mille Miglia czy wyścig Critérium des Alpes (znany również pod nazwą Coupe des Alpes). Po rozpoznaniu niszy rynkowej, zachęcony sukcesami sportowymi, Rédélé założył w 1955 roku firmę produkującą samochody sportowe. W hołdzie dla odbywających się co roku w Alpach południowej Francji rajdów Critérium des Alpes, które były miejscem jego największych osiągnięć sportowych, nazwał ją Alpine.
Wąskie i kręte alpejskie drogi przysłużyły się nie tylko nazwie firmy Rédélé, ale również określeniu podstawowych cech wszystkich przyszłych samochodów Alpine. Rédélé zauważył, że sama moc nie sprawi, że samochód będzie szybki na krętych odcinkach specjalnych. Potrzeba było lekkiej konstrukcji, kompaktowych wymiarów i zwinności.
Pierwszym zbudowanym przez niego samochodem było Alpine A106, którego konstrukcja oparta była na podwoziu Renault 4. Drugi model z 1958 roku, A108, miał już swoje własne podwozie, ale dopiero model A110 Berlinette z 1962 roku sprawił, że jego raczkująca firma zaczęła mocniej się rozwijać. Alpine i Renault ściśle już wówczas ze sobą współpracowały. Samochody Alpine były sprzedawane i serwisowane przez koncesjonerów Renault.
Na początku lat 70. Alpine należało do czołówki w najbardziej liczących się rajdach i wyścigach. W 1971 samochód Alpine zwyciężył po raz pierwszy w słynnym rajdzie Monte Carlo. Powtórzył ten sukces w 1973 roku. W tym samym roku firma zdobyła tytuł mistrza świata konstruktorów w rajdowych mistrzostwach świata. Był to największy sukces marki. Nazwisko Rédélé jako konstruktora samochodów stało się znane w świecie sportu.
Sprzedaż samochodów Alpine rosła i Rédélé zbudował w 1969 roku specjalną fabrykę w Dieppe. To ten sam zakład, w którym produkowane będzie nowe A110, a w roku 1971 rozpoczęła się produkcja następcy A110, czyli modelu A310. Dwa lata później Grupa Renault kupiła Alpine.
Marka Alpine odniosła największy sukces w sportach motorowych w 1978 roku: zwyciężyła w klasyfikacji generalnej wyścigów 24H Le Mans. W latach 70. i 80. zakład kontynuował produkcję nowych, innowacyjnych samochodów, m.in. A310 V6 i GTA.
Produkcja została ostatecznie zakończona w 1995 roku. W ciągu 40 lat wyprodukowano ponad 30 000 samochodów, w tym ponad 100 samochodów jednomiejscowych i prototypowych. Przez lata, mimo uśpienia marki, entuzjaści Alpine nie pozwalali o niej całkowicie zapomnieć. Na całym świecie właściciele Alpine tworzyli kluby i zgłaszali swoje samochody do udziału w rajdach zabytkowych modeli. Teraz powstaje kolejny rozdział historii Alpine.
Założyciel Alpine, Jean Rédélé, powiedział kiedyś: – „Wybrałem nazwę Alpine, ponieważ to przymiotnik, który najlepiej oddaje przyjemność prowadzenia samochodu na górskich drogach. Najwięcej radości za kółkiem sprawiała mi jazda moim 4CV z pięciobiegową skrzynią. Chciałem, żeby moi klienci poczuli tę samą przyjemność w samochodzie, który pragnąłem stworzyć. Nazwa Alpine jest dzięki temu nie tylko wyjątkowo adekwatna, ale ma również wymiar symboliczny”.
Alpine w sportach motorowych
Jean Rédélé przywiązywał ogromną wagę do wykazywania osiągów, zwrotności i niezawodności swoich samochodów w wyścigach. Modele Alpine startowały w najważniejszych rajdach i wyścigach przez wiele dekad, odnosząc wiele spektakularnych zwycięstw pomimo niewielkiej skali firmy. Z taką samą ambicją i determinacją Alpine startuje dzisiaj w mistrzostwach świata w wyścigach wytrzymałościowych FIA. Puchar Europy Alpine świadczy o osiągach i dynamice A110 na torze wyścigowym.
Chociaż marka Alpine jest prawdopodobnie najlepiej znana ze swoich rajdowych wyczynów w latach 60. i 70. oraz z wygranej w 24H Le Mans w 1978 roku, to firma odnosiła sukcesy w wielu rodzajach sportów motorowych. Alpine zbudowało 70 bolidów, w tym dwa dla Formuły 1 i około 37 sportowych prototypów do wyścigów wytrzymałościowych.
Firma wzięła udział również w kilku mistrzostwach rallycrossowych, a rajdowcy amatorzy zaliczyli ponad 1000 indywidualnych zwycięstw w górskich wyścigach samochodowych, wyścigach organizowanych przez kluby czy testach samochodów. Nie ulega wątpliwości, że sporty motorowe są kluczowym składnikiem DNA Alpine.
Można powiedzieć, że w momencie powstania w 1955 roku firma budowała zarówno samochody wyczynowe, jak i przeznaczone do użytku drogowego. Rédélé zdobył reputację utalentowanego kierowcy dzięki zwycięstwom w prestiżowych wydarzeniach, jak rajd Critérium des Alpes. Za kierownicą różnych zmodyfikowanych wersji Renault 4CV błyskawicznie udowodnił, że świetnie zna się na przygotowaniu samochodów do wyścigów.
We wczesnych latach 60. marka Alpine startowała w rajdach i wyścigach drogowych oraz na torach wyścigowych w całej Europie. W 1963 roku prototyp M63 o starannie dopracowanej erodynamice, który był pierwszym modelem firmy przeznaczonym do jazdy na torze, zwyciężył we francuskich mistrzostwach samochodów sportowych. W następnym roku ulepszony prototyp M64 nie tylko powtórzył ten wyczyn, ale również zwyciężył w swojej klasie podczas wyścigu Le Mans.
W 1964 roku Henri Grandsire zwyciężył francuskie mistrzostwa Formuły 3 prowadząc pierwszy zbudowany przez Alpine samochód przygotowany do tego rajdu. Potem nastąpił cały szereg zwycięstw rajdowych, w których m.in. A110 triumfowało w Hiszpanii, Francji, Bułgarii i Rumunii. W 1971 roku trzy A110 stanęły na podium podczas znanego na całym świecie Rajdu Monte Carlo. Wyczyn ten został powtórzony przez Alpine dwa lata później. Te doskonałe osiągi na krętych, pokrytych śniegiem górskich drogach w Monte Carlo były zapowiedzią kolejnego chwalebnego momentu: zdobycia tytułu mistrza świata konstruktorów w rajdowych mistrzostwach świata w tym samym roku.
W 1978 roku Alpine odniosło jeden ze swoich największych sukcesów w sportach motorowych. Didier Pironi i Jean-Pierre Jaussaud za sterami prototypu A442B zwyciężyli w rajdzie 24H Le Mans, pokonując w 369 okrążeniach Circuit de la Sarthe dystans 4750 km. Do połowy lat 90. Alpine zgarnęło 26 tytułów rajdowych we Francji i na świecie, cztery mistrzostwa w rallycrossie
i sześć tytułów w wyścigach bolidów.
Wykorzystując tych kilka dekad sukcesu Alpine nawiązało w 2013 roku współpracę z francuską stajnią Signatech, by powrócić do czołówki w sportach motorowych. Był to triumfalny powrót. Prototyp A450 zwyciężył w pierwszym starcie w European Le Mans Series. Rok później na podium stanęły dwa samochody Alpine.
Po tych dwóch zwycięstwach zespół Alpine-Signatech podjęto decyzję o starcie w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych FIA. Już w 2015 roku A450B zapewniło stajni zwycięstwo w kategorii LMP2 podczas rajdu 6 Hours of Shanghai w tym samym roku.
W 2016 roku jego następca, model A460, zwyciężył cztery z dziewięciu rund i zapewnił Alpine tytuł mistrza świata w klasie LMP2 WEC, po zaciętej walce podczas 24H Le Mans. Alpine kontynuowało starty w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych w 2017 roku i zwyciężyło w swojej klasie w 6 Hours of the Circuit of the Americas.
A110 Cup, wyścigowa wersja A110, została zaprojektowana przez Signatech w ścisłej współpracy z inżynierami Alpine. Jej moc została zwiększona do 270 KM, a masa obniżona do 1050 kg. Ta wyczynowa wersja jest doskonałym przykładem nadzwyczajnej dynamiki i osiągów Alpine na torze.
Jednocześnie marka Alpine zapowiedziała zorganizowanie Pucharu A110 – formuły przeznaczonej wyłącznie dla tego modelu. Od 2018 roku obejmująca sześć rund formuła będzie rozgrywana na najbardziej kultowych torach w Europie, m.in. na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii i Spa-Francorchamps w Belgii. Puchar Europy Alpine, organizowany przez Signatech – partnera Alpine w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych – jest kolejnym dowodem zaangażowania marki w sporty motorowe.
Bernard Ollivier, wicedyrektor zarządzający Alpine, mówi: – „Alpine jest jedną z niewielu marek samochodowych wywodzących się ze sportów motorowych. Jean Rédélé założył Alpine pod wpływem swoich sukcesów rajdowych. Już na samym początku reaktywacji marki zdecydowaliśmy, że powrót Alpine będzie również powrotem do udziału w wyścigach.
Była to ważna decyzja, ponieważ sporty motorowe są częścią naszego DNA. Nasza marka odniosła dotychczas wiele zwycięstw i bardzo się cieszę, że udało się nam kontynuować tę tradycję wygrywając rok po roku European Le Mans Series i mistrzostwa świata w wyścigach długodystansowych FIA w klasie LMP2.
Zdecydowaliśmy również, że chcemy wyeksponować sportowe DNA Alpine w seryjnych A110. Dlatego stworzyliśmy Puchar Alpine Europa Cup. Wystarczy kilka modyfikacji, by zmienić A110 w porywający samochód wyczynowy o doskonałych osiągach i zwrotności. Puchar pozwoli również kierowcom amatorom przejść do legendy Alpine”.
Salon i serwis Renault znajdziecie Państwo w
Rzeszowie – al. Armii Krajowej 82.
Tarnowie – Ładna 82b, 33-156 Skrzyszów
Infolinia 17 859 15 00, www.autospektrum.pl