Modnie i Zdrowo

Algi na twarz

18 maja 2020 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Wyjątkowe właściwości alg morskich znane są od dawna. Do pielęgnacji ciała oraz w celach leczniczych stosowały je już ludy starożytne, zwłaszcza w krajach azjatyckich. Ze względu na ogromne bogactwo pierwiastków, wciąż odkrywa się nowe zastosowanie alg w kosmetyce. Można je znaleźć w składzie kremów, balsamów, maseczek, szamponów czy odżywek.

Algi, nazywane także glonami, należą do samożywnych, wodnych roślin zarodkowych. Występują w postaci organizmów jednokomórkowych lub wyodrębnionych kolonii komórek. Algi czerpią energię ze słońca i łączą ją ze składnikami pobranymi z wody, w której się znajdują. Dzięki temu, posiadają wielokrotnie więcej witamin i składników mineralnych niż rośliny żyjące na powierzchni ziemi. Jedną z najcenniejszych właściwości alg jest to, że zawarte w nich składniki bez problemu przebijają się przez warstwę lipidową naskórka i w ten sposób głęboko odżywiają skórę. Wśród składników, które znajdują się w algach, można wymienić:

* witaminy: C, E, B1, B2, B5, B6, B12 i prowitaminę A,
* pierwiastki biogenne: miedź, cynk, mangan, wapń, brom, jod, żelazo,
* alkohole hydroksylowe: D-mannitol i sorbitol,
* lipidy (nienasycone kwasy tłuszczowe),
* wielocukry: karagen, kwas alginowy, fukoidyna, agar-agar, fikoereytryna.

Wysoka zawartość mikroelementów i witamin sprawia, że algi wykorzystywane są do rozwiązywania bardzo różnych problemów kosmetycznych. Kosmetyki z algami są niezwykle skuteczne w walce z takimi defektami jak:

oznaki starzenia się skóry i zmęczenia – algi błyskawicznie regenerują naskórek, usuwają opuchnięcia wokół oczu, opóźniają procesy starzenia i przywracają skórze jędrność,

* pękające naczynka i zaczerwienienia – algi wzmacniają naczynia włosowate i poprawiają mikrocyrkulację,

* trądzik – kosmetyki z algami działają przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia skóry i zmniejsza ilość sebum,

* cellulit – zawarty w algach kwas alginowy pobudza mikrokrążenie i usuwa toksyny z organizmu, a jod przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej, pomaga pozbyć się cellulitu,

* alergie i wysypki – algi neutralizują podrażnienia wywołane zanieczyszczeniami środowiska, przyspieszają gojenie zmian skórnych i likwidują stany zapalne,

* ochrona przed promieniowaniem – dzięki zawartości fikoerytryny algi morskie tworzą na skórze film ochronny i pochłaniają promienie UV.

Nawilżanie skóry za pomocą kosmetyków z algami

Cechą charakterystyczną alg jest też ich struktura komórkowa podobna do struktury plazmy ludzkiej. Dzięki temu wszystkie witaminy, pierwiastki i kwasy tłuszczowe docierają bezpośrednio do skóry właściwej i są absorbowane do komórek. Z tego powodu algi kosmetyczne dają bardzo szybkie efekty i umożliwiają przenikanie do skóry innych składników aktywnych zawartych w danym kosmetyku. Przykładowo, połączona moc alg morskich, kwasu hialuronowego i wody termalnej może przynieść znacznie większe korzyści dla skóry niż zastosowanie każdej z tych substancji osobno.