Modnie i Zdrowo

Chcesz być zdrowy? Nie przegrzewaj pomieszczeń!

13 lutego 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Pixabay

Przegrzewanie, jak i niedogrzewanie pomieszczeń negatywnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Odbija się zarówno na jakości pracy i wypoczynku. Jak osiągnąć optymalną temperaturę w pomieszczeniach? Oto kilka cennych rad.

Badania dowodzą, że ludzki organizm dąży do utrzymania stabilnej temperatury. Czujemy się dobrze, gdy warunki środowiskowe nie przekraczają około 37°C na poziomie ciała. Przegrzanie może doprowadzić do wielu niepokojących skutków, takich jak pogorszenie jakości snu, nasilenie objawów alergii, odwodnienie, utrata wagi, zapalenie gardła, infekcja górnych dróg oddechowych, katar, zapalenie uszu czy wysuszenie skóry. W nadmiernie wysokiej temperaturze znacznie spada wilgotność powietrza, a to prowadzi do wysuszenia śluzówki górnych dróg oddechowych i rozprzestrzenienia się infekcji. Z kolei zbyt niska temperatura przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi, ponieważ organizm chroniąc się przed zimnem zużywa więcej energii.

Idealna temperatura na życzenie

Temperaturę w pomieszczeniach powinniśmy różnicować w zależności od kilku czynników. Ważne jest m.in. przeznaczenie pomieszczeń – niższą temperaturę powinniśmy utrzymywać chociażby w sypialni (np. 19°C), a wyższą w łazience (23°C).

Aby temperatura w domu była zawsze idealna, potrzebne są urządzenia do jej edycji, które zapewnią wydajną i oszczędną pracę instalacji, a także sprawią, że cały system nie będzie wymagał od nas zbyt dużej ingerencji. Dzięki sterownikom można regulować temperaturę w zależności od pory dnia, przeznaczenia pomieszczenia, poziomu aktywności, czy nawet płci.

Dostępne na rynku strefowe systemy ogrzewania pomieszczeń zostały tak przygotowane, by dobrze radzić sobie z problemami przegrzanych i niedogrzanych pomieszczeń. Do wyboru są różne warianty urządzeń systemu ogrzewania podłogowego oraz grzejnikowego. Dzięki temu temperaturą można zarządzać zarówno w pomieszczeniach, w których znajdują się grzejniki, jak i podłogówka. Ogrzewanie strefowe sprawia, że ciepło trafia zawsze tam, gdzie go brakuje. Zmniejsza się wtedy wyraźnie zużycie energii w całym domu, co pozytywnie wpływa na środowisko naturalne, ogranicza nasze wydatki i dba o kondycje budynków mieszkalnych.

Temperatura zawsze pod kontrolą

W procesie ogrzewania pomieszczeń nie można także zapomnieć o wietrzeniu, które pozwala dostarczyć do pomieszczeń więcej tlenu. Jego niedobór powoduje zmęczenie, kłopoty z koncentracją, zapamiętywaniem, a także obniżenie skuteczności działania układu odpornościowego.

Warto wietrzyć pomieszczenia nie tylko często, ale i mądrze. Aby nie tracić ciepła, przy grzejnikach można zamontować specjalne czujniki otwarcia okna, dzięki którym dodatkowo zaoszczędzimy na ogrzewaniu.