Modnie i Zdrowo

Co zabrać ze sobą na zimowy wyjazd w góry?

10 sierpnia 2023 | Materiał Partnera

Polskie góry to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych, zarówno latem, jak i zimą. Przyznać jednak trzeba, że zima to dość wymagająca pora roku. Oznacza to, że na taki górski wypad trzeba się odpowiednio przygotować. Istotne jest tu skompletowanie właściwej odzieży i akcesoriów, które mogą się okazać niezbędne podczas zimowego wyjazdu w góry. Co zatem ze sobą zabrać?

Co spakować do plecaka?

W górach zimną przede wszystkim zadbać trzeba o swoje bezpieczeństwo. Pod tym też kątem pakować powinno się plecak. Na pewno znaleźć powinna się w nim mapa. Dziś oczywiście każdy posiada aplikację z nawigacją w swoim telefonie. Ważne jest jednak, aby dodatkowo się zabezpieczyć na wypadek wyładowania się telefonu bądź braku zasięgu czy internetu. Przydatna będzie również folia ogrzewająca. Poza tym do plecaka spakować trzeba ubrania. Oczywiście nie może być to jakakolwiek odzież.

Jakie ubrania zabrać na wyjazd w góry zimą?

Przede wszystkim odzież na zimowy wyjazd w góry powinna być ciepła, wygodna i trwała. Obowiązkowa jest na pewno czapka, która chronić będzie głowę przed chłodem. Zimą nie powinno się wyjeżdżać w góry także bez ciepłych rękawiczek i skarpetek. Dobrym rozwiązaniem będzie również zabranie ze sobą komina sportowego. To zdecydowanie lepsza opcja w porównaniu ze standardowym szalikiem. Biorąc pod uwagę, jak niskie temperatury panują w górach zimą, zwłaszcza w nocy, koniecznie zadbać należy o dodatkową ochronę. Mowa tu o dobrej jakości bieliźnie termicznej. Na koniec skompletować trzeba odzież wierzchnią. Zimą w górach dobrze sprawdzają się kurtki puchowe trekkingowe. Są ciepłe i wygodne. Nie można oczywiście zapomnieć o dostosowanych do zimowej aury spodniach. Dobrze sprawdzą się na pewno grube i ocieplane spodnie trekkingowe i nieprzemakalnego i wytrzymałego materiału. Tak samo jest w przypadku butów. Idealnym wyborem będą ocieplane buty trekkingowe przystosowane do zimowej pory roku. Powinny mieć bieżnikowaną podeszwę i stabilną konstrukcję eliminującą ryzyko poślizgnięcia się.

Jakie dodatkowe akcesoria zabrać na zimowy wyjazd w góry?

Lista akcesoriów przydatnych zimą w górach jest naprawdę szeroka. Zacząć można choćby od powerbanka. Na górskich szlaku trudno szukać gniazdka elektrycznego. Powerbank to ratunek w przypadku rozładowującego się telefonu. Poza tym warto zabrać ze sobą latarkę, która z pewnością przyda się po zmroku. Pamiętać trzeba, że zimną ciemno robi się już dość szybko. Biorąc latarkę, dobrze jest również wziąć ze sobą kilka zapasowych baterii. Jeśli planuje się maszerowanie po trudniejszych szlakach, to warto zabrać ze sobą także raki turystyczne, które w razie potrzeby będzie można zamontować na buty. Przydać mogą się również kije trekkingowe, które mogą być pomocne przy dłuższym spacerze.

Jak zatem widać, zimowa wyprawa w góry wymaga nie lada przygotowań. W górach najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na właściwe skompletowanie ekwipunku.