Modnie i Zdrowo

Jak dobrać strój kąpielowy do sylwetki?!

20 lipca 2020 | Opracowanie Aneta Gieroń
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

W wyborze stroju kąpielowego można kierować się wyłącznie swoim gustem. Można również wziąć pod uwagę proporcje sylwetki, materiał wykonania, jakość wykończenia i przeznaczenie kostiumu. W końcu idealny strój kąpielowy zapewni nam nie tylko większą pewność siebie i lepsze samopoczucie, ale sprawi, że wolny czas będzie w pełni wykorzystany!

Kostiumy kąpielowe odsłaniają znaczny obszar naszego ciała, dlatego nie ma się czemu dziwić, że możemy czuć się w nich niekomfortowo. Jeśli uważamy, że nasza sylwetka jest idealna, problem dopasowania do niej stroju kąpielowego nie istnieje. Co jednak w sytuacji, gdy uważamy, że mamy za bardzo rozbudowane ramiona, za wąskie lub za szerokie biodra czy za krótkie nogi?

Dopasowanie kostiumu kąpielowego do sylwetki polega na zachowaniu proporcji! Pierwszą zasadą jest wybieranie takich modeli, które pomogą przywrócić proporcje naszej sylwetce. Dlatego decydujemy się na paski i jasne kolory, by powiększyć optycznie wybrane partie ciała, czy wręcz odwrotnie – unikamy wzorów i stawiamy na ciemne, stonowane barwy.

Niezależnie od tego, czy wybieramy sportowy strój kąpielowy na basen, czy szukamy modelu idealnego również na urlop czy wakacje, powinniśmy dobierać osobno rozmiar góry oraz dołu. Nierzadko próbujemy założyć niedopasowane ubrania, które nie tylko odbierają nam pewności siebie, ale utrudniają aktywne spędzanie czasu wolnego. 

 Materiał wykonania i rodzaj szwów są również bardzo ważne. Nie mogą one powodować otarć, uczulać czy podrażniać skóry. Ich rola jest nieoceniona, jeśli wybieramy sportowy strój kąpielowy, mający przede wszystkim poprawić wyniki i zapewnić komfort w czasie aktywności. Sportowe kostiumy są wykonane z szybkoschnących materiałów, które posiadają również filtr UV40 chroniący przed promieniowaniem UV. Modele przeznaczone na plaże są również produkowane z materiałów syntetycznych, ale różnią się głównie ilością zdobień, które nie ułatwiają aktywności w wodzie.

Jak dobrać damski strój kąpielowy do sylwetki?

FIGURA TYPU JABŁKO

Cechy charakterystyczne: krągłości zlokalizowane w okolicy brzucha, obfite piersi, pupa.

Figura typu jabłko jest często spotykaną sylwetką kobiecą i świetnie pasuje do niej zdobywające coraz większą popularność monokini. Jednoczęściowy strój kąpielowy damski jest nie tylko najlepszy do uprawiania sportów w wodzie, ale także wyszczupla optycznie w talii. Trafionym wyborem do tego typu sylwetki są również ciemne, stonowane kolory, a nawet założenie tankini, czyli kostiumu kąpielowego składającego się z topu i majtek. Nietrafionym pomysłem jest zakładanie modelu z falbanami czy aplikacjami.

FIGURA TYPU GRUSZKA

Cechy charakterystyczne: szerokie biodra, które wyróżniają się na tle całej sylwetki.

Do figury typu gruszka najlepiej pasują dwuczęściowe kostiumy kąpielowe. By poprawić proporcje sylwetki, warto założyć zabudowane majtki lub szorty oraz górę z aplikacjami, falbankami i innymi wyrazistymi elementami, które odciągną uwagę od dołu. Przy takiej sylwetce należy unikać skąpych majtek, nadmiernych dodatków w dolnej części oraz kostiumów jednoczęściowych, które mogą podkreślać szerokość bioder.

FIGURA TYPU KLEPSYDRA

Cechy charakterystyczne: klasyczne, kobiece kształty czyli wąska talia, ramiona i biodra bardziej rozbudowane, ale proporcjonalne.

Do najbardziej kobiecej sylwetki polecamy założyć dwuczęściowe kostiumy kąpielowe, które podkreślą dolną i górną partię ciała. Kobiety o tej sylwetce wyglądają świetnie również w jednoczęściowych strojach. By nie stracić świetnych proporcji, należy wybierać modele, które nie uwydatniają wyłącznie jednej kobiecej strefy.

FIGURA TYPU TUBA

Cechy charakterystyczne: brak wyraźnie zarysowanej linii talii, wąskie biodra i ramiona.

Najlepszym strojem kąpielowym dla figury typu tuba będzie monokini z wycięciami w talii oraz dwuczęściowy strój ze zdobieniami lub aplikacjami, które powiększą optycznie kobiece strefy. By poprawić proporcje sylwetki lepiej zrezygnować z jednoczęściowych kostiumów kąpielowych w stonowanej kolorystyce.

Praktyczne wskazówki dla kobiet

  1. Jeśli chcesz optycznie powiększyć piersi, wybieraj górę kostiumu w opcji push-up z dużymi zdobieniami lub aplikacjami. 
  2. Krótkie nogi można wydłużyć optycznie za pomocą klasycznie wiązanych fig lub majtek o mocno wykrojonych bokach.
  3. W przypadku dużych piersi należy zrezygnować z modeli push-up i postawić na stroje kąpielowe wiązane na szyi, które odciążą ramiona.
  4. Uwagę od zbyt szerokich ramion można odciągnąć za pomocą zdobionych majtek.
  5. Długi tułów poprawimy optycznie wybierając stroje kąpielowe ze zdobieniami i aplikacjami, które skutecznie poszerzą sylwetkę.