Modnie i Zdrowo

Darmowe badania na osteoporozę w rzeszowskiej PRO-FAMILII

16 maja 2018 | Opracowanie Angelika Fila

Fot. PRO-FAMILIA

Z darmowych badań w kierunku diagnostyki osteoporozy będzie można skorzystać podczas Białej Soboty (19 maja) w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA. Specjalista reumatolog wykona bezpłatne badanie pomiaru gęstości mineralnej kości – densytometrię – które ma na celu zdiagnozować osteoporozę. Do wykonania badań zapraszane są zwłaszcza kobiety po menopauzie.

Osteoporoza to choroba, która atakuje układ kostny naszego organizmu. Powoduje jego osłabienie i zmniejsza odporność na urazy. Osteoporoza w konsekwencji prowadzi do urazów i złamań kości, nawet po niegroźnym upadku. Często w początkowym stadium jest niewykrywalna, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka.

– Podczas Białej Soboty wykonywać będziemy bezpłatnie badanie w kierunku diagnostyki osteoporozy – densytometrię. Jest to badanie rentgenowskie, służące ocenie gęstości mineralnej kości. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Wykonywane jest za pomocą specjalnego aparatu. Wydarzenie dedykowane jest dla kobiet po menopauzie, które mają więcej niż 50 lat – wyjaśnia lek. Konrad Stachowicz, specjalista reumatolog ze Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA.

W nowo otwartej pracowni densytometrycznej w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA został zainstalowany nowoczesny system do badania GE Lunar Aria. Charakteryzuje go wysoka jakość obrazu. Jest też dostosowany do przeprowadzania badań dla osób z otyłością.

Osteoporoza to poważny problem kobiet po menopauzie

Według statystyk, w Polsce na osteoporozę choruje aż 2,8 mln osób. Osteoporoza a także, co ważne, jej powikłania są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Osteoporoza pierwotna najczęściej dotyka kobiety po menopauzie oraz mężczyzn w podeszłym wieku. Wtórna z kolei to problem dla osób, które borykają się z chorobami przewlekłymi oraz zażywają leki przyspieszające utratę masy kostnej.

Nie bez znaczenia są również inne czynniki ryzyka takie jak zła dieta, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, mała aktywność fizyczna, nieduża ekspozycja na światło słoneczne, przedwczesna menopauza, występowanie osteoporozy u rodziców i ryzyko upadków.

Jak zapisać się na bezpłatne badanie

Aby skorzystać z bezpłatnego badania, konieczna należy się zarejestrować wcześniej pod numerem telefonu 17 773 57 00. Biała Sobota dedykowana jest kobietom po menopauzie, które mają więcej niż 50 lat. Liczba miejsc jest ograniczona, o zapisach na badanie decyduje kolejność zgłoszeń.Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA organizuje Białą Sobotę pod hasłem „Podaruj mamie zdrowie”.