Modnie i Zdrowo

Badania profilaktyczne, które powinien wykonać mężczyzna

9 stycznia 2017 | Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Tym, jakie badania profilaktyczne powinni zrobić mężczyźni, częściej interesują się ich kobiety. To duży błąd, bo właśnie mężczyźni bardziej niż kobiety narażeni są na chorobę wieńcową czy zespół metaboliczny związany z otyłością brzuszną. W większym stopniu zagraża im również rak płuc, a do tego dochodzą sprawy typowo męskie związane są z rakiem jądra i rakiem prostaty. Panowie, by być zdrowym, trzeba się badać!

Rodzaj badań, które warto wykonać, zależy od wieku mężczyzny i jego stanu zdrowia. Należą do nich zarówno profilaktyczne badania ogólne, które powinniśmy wykonywać wszyscy, ale też specjalistyczne, monitorujące specyficznie męskie dolegliwości. Nadal to mężczyźni bardziej niż kobiety narażeni są na chorobę wieńcową i bezdech senny oraz zespół metaboliczny, z którym związane są takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie i wysoki poziom lipidów we krwi – związany z otyłością brzuszną. W większym stopniu niż kobietom, zagraża im również rak płuc i jelita grubego. Specyficzne męskie badania profilaktyczne związane są natomiast z rakiem jądra i rakiem prostaty.

– Jednym z badań, które mężczyźni koniecznie powinni wykonać, zwłaszcza po 45. roku życia, jest badanie w kierunku wykluczenia raka prostaty – mówi Michał Szczygielski, specjalista urolog ze Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia. – Bez względu na to, czy są jakieś objawy czy nie. Coraz częściej nawet, zaleca się ich wykonanie już po czterdziestce. Bezwzględnie powinni je wykonać mężczyźni, u których w rodzinie – u ojca, u wuja, u dziadka – występował rak prostaty.

Badania profilaktyczne w kierunku raka prostaty

– U pacjenta, który jest zdrowy, czyli nie ma objawów choroby lub z wywiadu rodzinnego nie wynika, że mógłby mieć większą predyspozycję do zachorowania na raka prostaty, profilaktyka w kierunku raka prostaty, polega na wykonaniu PSA, czyli badaniu markera nowotworowego dla prostaty, badań przesiewowych oraz badanie prostaty per rectum – wyjaśnia specjalista urolog. – Po ukończeniu 45. roku życia, mężczyźni powinni wykonywać te badania raz w roku.

– Po 50. roku życia bezwzględnie należy wykonać sobie kolonoskopię i gastroskopię  oraz USG jamy brzusznej – uczula Michał Szczygielski. –  Ponadto warto zwrócić uwagę na sposób życia oraz kontrolować wagę. Nadwaga oraz niezdrowy tryb życia może prowadzić do wielu chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy inne choroby układu krążenia. Warto systematycznie badać poziom cukru we krwi, cholesterolu oraz wykonać próby wątrobowe.

Ogólne badania profilaktyczne

Nie zważając na wiek, dobrze jest u lekarza ogólnego raz na rok skontrolować wagę oraz zmierzyć obwód w pasie. Warto również wykonać morfologię i OB, badanie moczu oraz wzroku, a także badanie tarczycy. Ponadto mężczyźni – zwłaszcza palacze – powinni pamiętać o wykonaniu raz na pięć lat RTG płuc i kontrolować ciśnienie. Ważne jest również, aby raz na trzy lata, zrobić profilaktyczne badanie jąder pod kątem wykluczenia nowotworu.  Samobadanie jąder – czy nie zwiększyły objętości, czy nie są bolesne, lub czy nie ma wyczuwalnych guzków – warto wykonywać raz w miesiącu.