Modnie i Zdrowo

Jakie badanie pozwala wykryć osteoporozę?

4 czerwca 2018 | Modnie i Zdrowo

Fot. Pixabay

Aby uniknąć osteoporozy lub jak najszybciej rozpocząć leczenie, należy poddać się specjalnemu badaniu, które oceni stan gęstości kości. Wykonuje się je specjalnym urządzeniem densytometrem.

Osteoporoza to choroba, która obiera sobie na cel układ kostny w całym organizmie. Powoduje jego osłabienie, a także zmniejsza odporność na urazy, co w konsekwencji prowadzi do złamań kości – nierzadko nawet po niegroźnym upadku. Początkowo może przebiegać skrycie. Według statystyk w Polsce z chorobą boryka się aż 2,8 mln osób! Co więcej, osteoporoza oraz jej powikłania są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych.

Wykrycie osteoporozy, choroby charakteryzującej się ubytkiem masy kostnej i większą podatnością na złamania. umożliwia badanie densytometrem. W rzeszowskim szpitalu PRO-FAMILIA wykonuje je i interpretuje doświadczony specjalista – lek. Konrad Stachowicz, specjalista reumatolog, specjalista chorób wewnętrznych, który posiada liczne certyfikaty m.in.: Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego – Sekcja Chorób Metabolicznych Kości i Osteoporozy, International Osteoporosis Fundation (IOF) oraz The International Society for Clinical Densitometry (ISCD).

Densytometria – na czym polega badanie

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest densytometria kości techniką DXA. To badanie rentgenowskie, które służy do oceny gęstości mineralnej kości. „Złotym standardem” jest jednoczesne badanie gęstości mineralnej kręgosłupa lędźwiowego oraz bliższego końca kości udowej strony niedominującej. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonywane jest za pomocą specjalnego aparatu densytometrycznego. Trwa zaledwie kilkanaście minut. Przed badaniem wykonuje się pomiar wzrostu i masy ciała, a w trakcie badania pacjent leży na specjalnym stole aparatu.

W Pracowni Densytometrycznej w PRO-FAMILII zainstalowany jest nowoczesny system GE Lunar Aria. Charakteryzuje się on wysoką jakością obrazowania cyfrowego przy niskiej dawce promieniowania oraz dostosowany jest do badania osób z otyłością.