Modnie i Zdrowo

Darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom w przychodniach w Rzeszowie i regionie

19 marca 2018 | Modnie i Zdrowo

Fot. Pixabay

W przychodniach w Rzeszowie i regionie można bezpłatnie zaszczepić dzieci przeciwko pneumokokom. Z darmowych, dobrowolnych szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w latach 2013-2016, które nie podlegają obowiązkowi szczepień przeciwko pneumokokom. Zapisy na szczepienia prowadzą przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci (tzw. nosicielstwo, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola).

Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi), do których należą:

  • sepsa – uogólnione zakażenie z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • zapalenie płuc, zapalenie stawów
  • inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne).

Zdaniem lekarzy, jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom pneumokokowym jest szczepienie ochronne, ponieważ bakteria ta występuje powszechnie i kontakt z nią jest nieunikniony. Szczepionki są polecane zwłaszcza wszystkim zdrowym dzieciom do ukończenia 2. roku życia, które będą uczęszczać do żłobka lub przedszkola. Od stycznia 2017 roku obowiązkowymi szczepieniami przeciw pneumokokom objęte są wszystkie nowo narodzone dzieci.

Inwazyjna choroba pneumokokowa najczęściej występuje w pierwszych 2 latach życia dziecka, dlatego szczepienie należy rozpoczynać w pierwszym kwartale życia, tak aby w drugim półroczu dziecko miało już optymalną ochronę.

Aby zmniejszyć ryzyko ponownego zachorowania, zaleca się szczepienie nawet u dzieci w wieku do 2 lat, które przebyły inwazyjną chorobę pneumokokową jeszcze przed rozpoczęciem szczepienia lub przed zakończeniem kompletnego cyklu.

Dla kogo darmowe szczepienia?

Darmowe szczepienia będą wykonywane od 20 marca do 29 czerwca 2018 roku przez podkarpackie przychodnie, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szczepienia dzieci w wieku do 5 lat, które nie podlegają obowiązkowi szczepień przeciwko pneumokokom, są dobrowolne.

Warunkiem jest zakwalifikowanie dziecka do 20 kwietnia br. Szczepienie ma być wykonywane przy użyciu szczepionki 10-walentnej. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie dwóch miesięcy.