Modnie i Zdrowo

W rzeszowskim szpitalu powstał Bank Mleka Kobiecego. To ósmy bank w Polsce

26 stycznia 2018 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Personel Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA

W Polsce został otwarty kolejny Bank Mleka Kobiecego. Ósmy taki punkt w kraju został otwarty w rzeszowskim Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA. To pierwszy Bank Mleka Kobiecego w regionie.

Dzięki działalności banku, najmniejsi pacjenci, głównie wcześniaki, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione przez własne mamy, otrzymują najlepszy pokarm – mleko kobiece, które jest dla nich jak lek.

Bank Mleka pozyskuje pokarm od honorowych dawczyń, zajmuje się jego badaniem, specjalistycznym przetwarzaniem i przechowywaniem, by bezpiecznie trafił do potrzebujących dzieci. Na świecie istnieje ponad pół miliona placówek banków mleka, a ponad 200 znajduję się w Europie. W Polsce  jest ich 8, w tym Bank Mleka w Rzeszowie, który powstał m.in. dzięki rządowemu programowi „Za Życiem” oraz współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego.

– Mleko z banku mleka podawane jest najczęściej wcześniakom lub chorym maluchom od chwili narodzin do czasu, aż będą mogły otrzymać pokarm własnej mamy. Karmienie noworodków, zwłaszcza przedwcześnie urodzonych, mlekiem kobiecym w porównaniu do karmienia ich sztucznymi mieszankami ma znaczący wpływ na ich zdrowie – wyjaśnia dr n.med. Janusz Witalis, ordynator Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Opieką Medyczną w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA. – Mleko w tym przypadku jest nieocenionym lekiem i środkiem profilaktycznym. Zapobiega wielu chorobom i powikłaniom, m.in. wystąpieniu martwiczego zapalenia jelit oraz konieczności stosowania antybiotyków – dodaje lekarz.

Kto może zostać honorową dawczynią mleka

Mleko do Banku Mleka pozyskiwane jest od Honorowych Dawczyń. Może nią zostać każda zdrowa mama karmiąca piersią, posiadająca nadwyżki mleka i chcąca przekazać je potrzebującym dzieciom.

– Kwalifikacja dawczyni przebiega zawsze zgodnie z procedurami opracowanymi przez Fundację Bank Mleka Kobiecego. Po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego, konsultacji medycznej oraz uzyskaniu prawidłowych wyników badań krwi i badań próbki mleka, kobieta może zostać oficjalnie Honorową Dawczynią Mleka. Następnie otrzymuje wszystkie niezbędne informacje o odciąganiu, prawidłowym przechowywaniu, mrożeniu mleka w domu oraz możliwościach jego transportu do Banku Mleka – tłumaczy dietetyk dr Barbara Piekło, koordynator Banku Mleka w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA. – Podjęta współpraca jest dobrowolna, nie zakłada też deklaracji dostarczania konkretnej ilości mleka. Kandydatka na dawczynię nie ponosi żadnych kosztów związanych z procedurą kwalifikacji.

Mleko jest pasteryzowane i mrożone

Mleko, które jest przyjęte do Banku Mleka poddawane jest procesowi pasteryzacji specjalną metoda opracowaną dla mleka kobiecego. Tak zabezpieczony pokarm przechowywany jest w specjalnych zamrażarkach w temperaturze – 20 °C przez okres maksymalnie 3 miesięcy. Mleko jest badane przed i po pasteryzacji.

– Takie działania są gwarancją bezpieczeństwa i zapewniają najlepszą jakość mleka, które po rozmrożeniu jest rozdzielane na porcje, a następnie przekazywane do karmienia noworodków m.in. na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej – wyjaśnia dr Piekło.

W Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA wdrażany jest Program „Mleko Mamy dla wcześniaka” dzięki współpracy z Fundacją Banku Mleka Kobiecego.

Bank Mleka uzyskał dofinansowanie w ramach zadania pn: Odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt przez utworzenie sieci banków mleka kobiecego w ramach Programu Polityki zdrowotnej służącego wykonaniu programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem” na lata 2017-2021 Ministerstwa Zdrowia.

Chcesz oddać mleko do banku?

Kobiety, które chcą oddać mleko do banku, powinny się wcześniej skontaktować z Bankiem Mleka:

tel. 577 316 100 lub 606 220 901

e-mail: barbara.pieklo@pro-familia.pl lub bankmleka@pro-familia.pl

Godziny pracy Banku Mleka Kobiecego:

poniedziałek, środa, piątek – od 08:00 do 15:00