Modnie i Zdrowo

Jak dbać o włosy zimą?

24 grudnia 2022 | Materiał Partnera

Zimą nasze włosy narażone są na szereg niekorzystnych czynników atmosferycznych – zimny wiatr, niskie temperatury, mróz i śnieg. Dodatkowo w tym okresie nosimy czapkę, która może powodować elektryzowanie się kosmyków, a także ich nadmierne przetłuszczanie się. Z tego powodu w tym szczególnie trudnym dla pukli czasie, warto wiedzieć, jak o nie dbać. O czym należy pamiętać? Podpowiadamy.

Pielęgnacja włosów zimą

Pielęgnacja włosów zimą powinna opierać się na ich regeneracji, nawilżeniu i odbudowie. O tej porze roku ze względu na noszenie czapki, kosmyki często również szybciej nam się przetłuszczają. Pamiętajmy jednak, że włosy powinniśmy myć tak często, jak tego potrzebują. Należy wówczas wybierać delikatne szampony, które nie powodują przeciążenia kosmyków. W zimowej pielęgnacji warto wykorzystywać również metodę OMO. 

Zimową porą warto sięgnąć po maski i odżywki nawilżające i odbudowujące włosy. Powinny znaleźć się w nich takie składniki jak pantenol, aloes czy różnego rodzaju oleje – lniany, kokosowy, arganowy czy z oliwy z oliwek. Pielęgnacja włosów zimą powinna opierać się na emolientach, do których zaliczamy masła i oleje roślinne, kwasy tłuszczowe czy alkohole tłuszczowe. To również dobry czas na olejowanie kosmyków.

Suplementacja witamin i minerałów

Zimą nasza dieta często jest mniej zróżnicowana i nie dostarcza nam wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, co odbija się na kondycji naszych włosów. Warto więc zadbać o swój jadłospis lub sięgnąć po suplementy, takie jak witaminy na włosy, skórę i paznokcie, które pomogą nam zyskać zdrowe, lśniące i piękne kosmyki. 

Wśród najważniejszych substancji, które nie tylko odżywiają, ale stymulują wzrost pukli i poprawiają kondycję mieszków włosowych, zaliczane są witaminy z grupy B. Głównie witamina B5, B2, B12 i B9. Możemy sięgnąć również po preparaty, które zawierają biotynę. Substancja ta przywraca połysk i witalność włosom, z kolei witamina C i D hamuje ich nadmierne wypadanie. Niebagatelny wpływ na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci ma również witamina A, E i K.

Nosić czapkę zimą?

Wiele osób nie lubi nosić czapki, ponieważ powoduje ona przetłuszczanie i elektryzowanie się włosów, a także oklapnięcie fryzury. Jednak ze względów zdrowotnych powinniśmy po nią sięgać w chłodne zimowe dni. Dodatkowo wbrew pozorom sprawia ona nie tylko, że jest nam ciepło, ale chroni również nasze mieszki włosowe. Podczas jej wyboru, warto jednak sięgać po luźniejsze, przewiewne modele, wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy bawełna. Ciasne czapki nie pozwalają skórze oddychać, dlatego mogą przyczyniać się do nadmiernego przetłuszczania się włosów, a nawet powstawania łupieżu.