Modnie i Zdrowo

Jak optymalnie urządzić salon w małym mieszkaniu

30 grudnia 2021 |Urządzasz swoje przytulne mieszkanko? Nie masz zbyt wielkiej przestrzeni, ale chcesz ją dobrze wykorzystać, by nie tylko świetnie się prezentowała, ale była też funkcjonalna? Sprawdź nasze wskazówki, jak urządzić salon w małym mieszkaniu!

Po pierwsze — rozplanuj przestrzeń

To podstawowa zasada przy urządzaniu wnętrz, w tym salonów. Wiemy, że gdy oglądamy katalogi meblowe lub przeglądamy inspiracje w internecie, często ulegamy pokusie spontanicznego kupowania. Warto jednak zastanowić się, do czego ma mi służyć mój salon, czego w nim potrzebuję, jakie są elementy, których koniecznie potrzebuję, a z czego mogę zrezygnować. To nam pomoże w zaaranżowaniu małej przestrzeni, w której tak naprawdę każdy metr kwadratowy się liczy. Rozpisz więc na kartce swoje potrzeby i rozrysuj wstępnie przestrzeń. Często w sklepach meblowych istnieje taka możliwość, by swój „roboczy projekt” skonsultować z konsultantem. Do tego też gorąco zachęcamy

Po drugie — wybierz funkcjonalne meble

Banał? Tylko z pozoru! Doświadczenie pokazuje, że często wybieramy w sklepie meble, które ostatecznie okazują się bardzo niefunkcjonalne. Jeśli masz mały salon, myśl o wielofunkcyjności mebli. Świetnym pomysłem będzie na przykład kanapa rozkładana, która w dzień pełni funkcję sofy, a w nocy domownicy mogą na niej spać. Wygodne kanapy rozkładane znajdziesz w sklepie Black Red White. Do małych salonów polecamy sofy dwuosobowe z pojemnikiem na pościel, do którego jest łatwy dostęp.

W pokoju dziennym o małym metrażu dobrze sprawdzi się także rozkładany stół, który na co dzień nie będzie zajmował wiele miejsca, a w przypadku wizyty gości szybko go rozłożysz i dla każdego znajdzie się miejsce. Jeśli Twój salon jest połączony z aneksem kuchennym, zamiast stołu możesz postawić wyspę roboczą, przy której postawisz kilka hokerów. Dzięki temu w prosty sposób oddzielisz część kuchenną od reszty pomieszczenia, a do tego zyskasz dużo miejsca. Jeśli nie spożywasz posiłków często w domu, być może dobrym pomysłem będzie stół przyścienny, który składa się na ścianę. Rozłożysz go w chwilę w razie potrzeby, a na co dzień będziesz miał dodatkową przestrzeń.

W małych salonach nie może zabraknąć półek na ścianach. Świetnym pomysłem jest zorganizowanie przestrzeni telewizyjnej w taki sposób, że na środku wydzielonego miejsca na ścianie umieszczasz telewizor, a po każdej z jego stron półki — część może być zamykana, a część otwarta na przedmioty, które chcesz wyeksponować. W ten sposób wykorzystasz optymalnie przestrzeń na ścianie, o której często nie pamiętamy.