Modnie i Zdrowo

Jak ustawić choinkę w stojaku? Podpowiedzi

23 listopada 2023 | Materiał Partnera

Planujesz zakup żywej choinki? Wspaniale, jednak w takim razie musisz mieć pomysł na to, jak osadzić ją w stojaku. Choć nie jest to szczególnie trudne zadanie, to jednak drzewko musi być dobrze zabezpieczone. Z tego powodu przygotowaliśmy kilka porad, które mogą okazać się pomocne.

Na jaki stojak się zdecydować?

Przede wszystkim na samym początku musisz odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie – choinka sztuczna czy żywa? W naszym artykule skupimy się na żywym okazie, ponieważ sztuczne egzemplarze mają dołączony do zestawu stojak. No dobrze, w takim razie jak w odpowiedni sposób zaopiekować się drzewkiem?

Stojak z pojemnikiem na wodę

Częstym wyborem jest zwykły plastikowy stojak. Ma on cztery zaciski, pomiędzy którymi rozciąga się gruby drut. Może on zostać w łatwy sposób dokręcony, aby ustabilizować choinkę. Jego zaletą jest łatwość w obsłudze oraz obecność wbudowanego zbiornika na wodę.

Stojak śrubowy

Taki stojak bazuje na czterech dużych śrubach skrzydełkowych, które wkręca się w obudowę. W ten sposób zmniejszasz promień wewnątrz obudowy, tym samym stabilizując choinkę. W tym przypadku najczęściej nie uświadczysz pojemnika na wodę dołączonego do zestawu, dlatego będziesz musiał podstawić małe wiaderko lub miskę.

Jak ustawić drzewko? Na początku uwolnij je z siatki, później umieść je w podstawce, a następnie zacznij dokręcać śruby w taki sposób, aby stało w pionie.

Wiadro z piaskiem

Jeśli zależy Ci na względach estetycznych, możesz zdecydować się na świątecznie ozdobione wiadro, które wypełnisz piaskiem. W ten sposób zyskasz nie tylko na efektowym wyglądzie podstawki, ale będziesz mógł także swobodnie podlewać choinkę.

Musisz mieć natomiast świadomość tego, że ustawienie drzewka będzie nieco trudniejszym zadaniem, niż w przypadku innych stojaków. Na początku nasyp trochę piasku do wiadra, a następnie włóż do niego choinkę. Później dosypuj piasek w taki sposób, aby ustabilizować drzewko w pionie.

Wybierz dobre miejsce na drzewko

Istotne jest także znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla Twojej choinki. Nieodpowiednie miejsce może sprawić, że drzewko zacznie szybko gubić igły. Czego powinieneś unikać? Przede wszystkim bliskich odległości od grzejnika czy kominka, bowiem bijące ciepło przyspieszy proces więdnięcia. Jeśli posiadasz ogrzewanie podłogowe, możesz pod choinką położyć folię, a następnie zasłonić ją świątecznym kocem.

Nie zapomnij o pielęgnacji

Naturalnie ważna jest także odpowiednia pielęgnacja. Drzewko musi być odpowiednio nawodnione. W zależności od wielości może potrzebować od 0,5 do nawet 4 litrów wody dziennie. Możesz także spryskiwać wodą igły choinki, dzięki czemu nie wyschną tak szybko. Przy odpowiedniej pielęgnacji drzewko wytrzymać może nawet półtora miesiąca. Mamy nadzieję, że wiesz już, w jaki sposób możesz ustabilizować choinkę i w jaki sposób odpowiednio o nią zadbać. W okresie świątecznym jest to najbardziej przykuwający wzrok obiekt w mieszkaniu, dlatego warto sprawić