Modnie i Zdrowo

Jasne kolory w domowym spa – a może vintage?

16 listopada 2018 | Opracowała: Idalia Stochla

Fot.materiał prasowy

Użycie farby w łazienkowym wnętrzu może być ciekawą, bezpieczną i niedrogą alternatywą dla kafelków. Na półkach sklepowych znaleźć można spory wachlarz barw i odcieni. Oprócz koloru, warto pamiętać by wybrana farba spełniała kilka podstawowych wymogów: była hydrofobowa (nieprzepuszczająca wody), plamoodporna, paroprzepuszczalna i odporna na tarcie. 

Farby do wnętrz takich jak salon czy sypialnia, nie są odpowiednie do tak „trudnego” pomieszczenia, jakim jest łazienka. Ściany w łazience wymagają zdecydowanie lepszej ochrony, gdyż zagraża im zarówno wilgoć, jak i wysoka temperatura.

Przytulna aranżacja w miejsce chłodnych płytek

Współczesna łazienka coraz bardziej przypomina komfortowy salon kąpielowy, w którym możemy mieć czas tylko dla siebie. Dobierając odpowiednie kolory ścian, mamy szansę stworzyć w niej prawdziwe domowe spa. Na przykład, ciepłe, naturalne kolory ziemi na ścianach, zamiast chłodnych płytek ceramicznych, pozwolą stworzyć przytulną i przestronną aranżację w stylu skandynawskim. Łazienka to pomieszczenie z którego korzystamy kilka razy dziennie, dlatego jej wystrój powinien też być funkcjonalny i praktyczny. Warto też sięgnąć po specjalistyczne farby przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności i przeznaczone do malowania ścian i sufitów.  Oprócz bogatej palety kolorystycznej zapobiegają rozwojowi grzybów, ułatwiając również utrzymanie czystości w łazience.

Fot.materiał prasowy

Jasne kolory w domowym spa

Jak dobrać kolory ścian, aby całość nabrała światła, przestrzeni, pozwoliła odpocząć zmysłom? Rezygnacja z geometrycznych płytek ceramicznych na rzecz jednolicie malowanych ścian wprowadzi do aranżacji skandynawską harmonię i porządek. Gładka powierzchnia ścian w kolorach natury: ziemi, drewna, wody, nieba rozświetli i powiększy optycznie wnętrze. Jasne, kremowe odcienie beżu czy stonowane brązy sprawią, że poczujemy błogi spokój i zapach porannej kawy. Zestawione z łagodną, neutralną bielą, nadadzą całej aranżacji niewymuszonej elegancji i naturalności.

A może vintage?

Jeśli lubimy klasykę i z sentymentem spoglądamy w przeszłość, możemy wzbogacić nasz salon kąpielowy o elementy stylu vintage. Niezwykle modna w tym sezonie jest stylizacja, która łączy klasyczne kształty ceramiki z  akcentami kolorystycznymi, np. odcieniami żółci  czy błękitu  oraz dodatkami retro w postaci ozdobnych ram luster, czy świeczników.

Czysta i zdrowa przestrzeń

Do głównych problemów w utrzymaniu czystości w łazience należy pojawiająca się w powietrzu po kąpieli wilgoć, która powoduje rozwój grzybów i bakterii. Rozwiązaniem jest zastosowanie farby, która  jest odporna na podwyższoną wilgotność,  zapobiega rozwojowi grzybów pleśniowych, a jednocześnie umożliwia łatwe usuwanie plam i zabrudzeń.  Łazienka&Kuchnia to specjalna farba lateksowa, przeznaczona do malowania ścian i sufitów w tzw. pomieszczeniach mokrych, czyli między innymi w łazienkach. Dzięki właściwościom hydrofobowym, czyli odpychaniu płynnych cząsteczek, skutecznie chroni powierzchnię ściany przed zabrudzeniami. Posiada najwyższą odporność na szorowanie – klasa 1 wg PN-EN 13300.