Modnie i Zdrowo

Joga dla twarzy jako alternatywa dla botoksu?

2 lutego 2017 | Opracowanie Aneta Gieroń

Fot. Pixabay

Entuzjaści jogi, mówią, że tak! Jeśli specjalne ćwiczenia twarzy uzupełnimy jeszcze o masaż, a do tego dodamy zdrową dietę, jest szansa na oszukanie metryki szybciej, niż można by się było tego spodziewać.

Dużo dobrego pisze o niej Agnieszka Mielczarek w swojej książce „5 lat młodsza w 5 tygodni”.

 – Joga twarzy jest tym dla jej owalu, czym regularna gimnastyka dla ciała. Regularnie uprawiana zastąpi wszystkie wizyty  u lekarzy medycyny estetycznej. To prosty zabieg odmładzający i zastępujący lifting – twierdzi Mielczarek.

Zwykle pracujemy nad mięśniami nóg, brzucha czy ramion, tymczasem pod skórą twarzy znajduje się ponad 50 mięśni, które też można wyćwiczyć. Gdy zaczynamy z nimi pracować, zwiększają swoją objętość i napięcie – wypychają skórę twarzy od środka i działają jak naturalny lifting. Efekty przychodzą już po dwóch–trzech tygodniach regularnych ćwiczeń, które po opanowaniu techniki zajmują przysłowiowe pięć minut.

Ćwiczenia można wykonywać rano i wieczorem przed nałożeniem kosmetyków, w samochodzie, na spacerze, przed komputerem czy telewizorem. Polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, rozszerzaniu oczu, wysuwaniu języka, nadymaniu policzków, składaniu ust czy szerokim, przesadnym uśmiechu. Ćwiczenia te przywracają skórze blask, poprawiają koloryt cery, przyśpieszają eliminację toksyn, wygładzają zmarszczki już istniejące i oddalają w czasie pojawianie się kolejnych.

Reprodukcja z książki "5 lat młodsza w 5 tygodni"

Reprodukcja z książki „5 lat młodsza w 5 tygodni”

Według Agnieszki Mielczarek jogę twarzy dobrze jest wykonywać co dwa dni, a jeszcze lepiej codziennie, po masażu olejkiem.

  1. Owal. Zrób dzióbek ustami i przesuwaj nim raz w lewą, raz w prawą stronę. Powtórz to ćwiczenie 10 razy na każdą stronę.
  2. Szyja. W tym ćwiczeniu zapobiegasz jej wiotczeniu. Oprzyj podbródek na wierzchu dłoni i naciskaj nieprzerwanie przez 10 sekund. Zrelaksuj twarz. Powtórz pięć razy.
  3. Usta. Uśmiechnij się szeroko, kąciki ust muszą być jak najmocniej rozciągnięte na boki. Przytrzymaj 10 sekund. Powtórz 10 razy.

Powtórz kilka razy samogłoski: a, e, i, o, u.

Reprodukcje z książki "5 lat młodsza w 5 tygodni"

Reprodukcje z książki „5 lat młodsza w 5 tygodni”

  1. Bruzdy wargowo – nosowe. Wskazujące palce oprzyj o boki nosa na wysokości kości policzkowych. 20 razy zmarszcz nos. Zrelaksuj twarz.
  2. Policzki. Otwórz oczy szeroko, jak wtedy, gdy się dziwisz, jednocześnie szeroko się uśmiechając. Poczujesz napięcie mięśni. Wytrzymaj tak 10 sekund, potem zrelaksuj twarz.
  3. Zmarszczka między brwiami, tzw. lwia. Połóż dłoń na czole tak, by dolną częścią dłoni dotykać czoła, a palce były położone u nasady włosów i powyżej, czyli nie wzdłuż zmarszczek poprzecznych na czole, a w poprzek. Mocno naciskaj dolną częścią dłoni na przestrzeń między brwiami, lekko odginając palce z górnej części czoła. Ważne, by dolna część dłoni nie odrywała się od przestrzeni między brwiami. Powtórz 20 razy.
  4. Zmarszczki poprzeczne na czole. Palce wskazujące połóż na wewnętrznych końcach brwi i przyciśnij. Musisz się postarać zmarszczyć brwi, pokonując opór stawiany przez palce. Powtórz 10 razy.