Modnie i Zdrowo

Kolorowe, wzorzyste skarpetki – hit w modzie męskiej!

23 maja 2018 | Angelika Fila

Wojciech Wójcik, fot. archiwum Uncle Ciech

W kropki, w paski, w kwiatki w kratkę… Wydawać by się mogło, że nieco zwariowane wzory skarpetek przeznaczone są głównie dla pań. Jednak nic bardziej mylnego. Nie od dziś wiadomo, że moda dyktuje własne wzorce. Kolorowe, wzorzyste skarpetki stały się nieodzownym elementem garderoby także u wielu panów. Jak je nosić, żeby się nie skompromitować, a wyglądać stylowo podpowiada Wojciech Wójcik z Krakowa, prowadzący blog Uncle Ciech.

Kolorowe skarpetki stały się głośnym trendem już jakiś czas temu. Jednak Polacy, którzy z reguły są bardzo zachowawczym narodem powoli oswajali się z nową modą, jaką niewątpliwie jest ten element męskiej stylizacji. Mężczyźni zaczęli nosić kolorowe skarpetki do sportowych butów, wygodnych stylizacji na co dzień, a ci odważniejsi dobierają je nawet do eleganckich zestawów, komponując je z garniturem i skórzanymi butami.

Fot. Archiwum Uncle Ciech

– Mężczyzna, który nosi kolorowe skarpetki, podejmuje dość odważny krok, ponieważ nie da się takiego człowieka nie zauważyć na ulicy. Na sto procent te dodatki podnoszą pewność siebie. Jest to naprawdę miłe, że ludzie często zwracają uwagę na moje skarpetki, zarówno znajomi, nowo poznani ludzie, a nawet obcy mijani na ulicy. Kiedy włożysz takie skarpety wiesz, że będziesz się rzucać w oczy, ponieważ taki dodatek to wielka odpowiedzialność. Zupełnie inaczej postrzega się człowieka, który nie boi się ubrać skarpetek w kurczaki, albo w paski we wszystkich kolorach tęczy, a do tego dobierze dwurzędowy garnitur. Widać, że jest odważny i pewny siebie, a to często dużo daje. Bardzo się cieszę, że coraz więcej Polaków tak się ubiera – mówi Uncle Ciech, miłośnik kolorowych skarpetek, bloger z Krakowa.

Męska moda jest raczej zachowawcza. Nic więc dziwnego, że mężczyźni także chcieli pokazać odrobinę ekstrawagancji w swoim codziennym wyglądzie. Jest to element stroju, który często pozwala wyrazić odrobinę siebie. Polacy coraz częściej przełamują strach przed czymś nowym i chętnie noszą wzorzyste skarpetki, przełamując nudny dress code. Nasi rodacy wzorować mogą się np. na Włochach, którzy już od dawna bardzo śmiało i świadomie ubierają kolorowe, wzorzyste skarpetki do przykrótkich nogawek spodni.

Wojciech Wójcik, fot. archiwum Uncle Ciech

– Można je nosić na co dzień, podczas wyjścia ze znajomymi, do sklepu, jak i do garniturów. W kolorowych skarpetkach lubię to, że można je ubrać do wszystkiego – dodaje bloger.

Najważniejsze to wiedzieć jak nosić kolorowe skarpetki

Kolor skarpet nie równa się kolorowi spodni. Należy łamać tę zasadę i bazować na kontrastach. Można dobrać kolor skarpetek do jednego elementu, który pojawi się w stylizacji. Na przykład do odcienia krawata czy koszuli.

Ważny jest jednolity kontrast w całym ubiorze. Nie powielaj wzorów, które nosisz już na sobie. Odwaga to podstawa, nie należy jednak ubierać skarpet we wzory i kolory, których nie jesteśmy pewni. Kolorowe skarpety mają być powodem dobrego wyczucia stylu, a nie wstydu.

Wojciech Wójcik, fot. archiwum Uncle Ciech

Inspiruj się. Na Instagramie, Tumblr, Pintereście istnieje mnóstwo zdjęć, na których zaproponowane są gotowe zestawy stylizacji. Można podglądać innych, a przy tym uczyć się zabawy z dodatkami.

– W doborze skarpetek zazwyczaj polegam na intuicji. Bywa jednak różnie, ponieważ jeden mężczyzna może twierdzić, że coś jest stylowe, a inny uznawać chłopaka w kolorowych skarpetkach za błazna. Żeby czuć się pewnie można skorzystać z poradników które łatwo znaleźć w Internecie, np. na Youtube  – dodaje Uncle Ciech.

Kolorowe skarpetki znajdziesz już wszędzie

Sklepy sieciowe oferują mnóstwo wzorów i kolorów tego ekstrawaganckiego dodatku. Na półkach sklepów w galeriach handlowych znaleźć można skarpetki we wszystkich wzorach i kolorach i w przeróżnych przedziałach cenowych. Są ogólnodostępne i niedrogie. Czekają tylko wytrwale na panów, którzy odważą się je włożyć.