Modnie i Zdrowo

Męskie nakrycia głowy. Czapki, kapelusze i kaszkietówki

15 listopada 2016 | Ewelina Czyżewska

Mimo że na polskich ulicach coraz częściej spotyka się dobrze ubranych mężczyzn, to dobrze ubrany mężczyzna z dopasowanym do stylizacji okryciem głowy należy do rzadkości. W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni wybierając nakrycie głowy, kierują się przede wszystkim ich funkcjonalnością. Wynika to często z przekonania, że w nakryciu głowy wyglądają źle. W konsekwencji wielu albo w ogóle ich nie nosi w okresie zimowym, albo zakłada ciemne, „uniwersalne” czapki z polaru lub dzianiny akrylowej, które dostępne są w większości sieciówek. Okazuje się jednak, że możliwości wyboru jest znacznie więcej.

Zimowe nakrycia głowy, to dość trudny temat. Jak się okazuje, nie lubią ich zarówno kobiety jak i mężczyźni. – Dla kobiet jest to o tyle problematyczne, że dopóki idealnie dobrana do stylizacji czy urody czapka jest na głowie, to jest dobrze – mówi Basia Olearka, stylistka i projektantka z Rzeszowa. – Po jej zdjęciu, po misternie ułożonej fryzurze nie ma śladu, a do tego włosy się elektryzują.

Panowie z kolei – w dużej większości – uważają, że w nakryciu głowy wyglądają niekorzystnie. Wielu również zniechęca  uczucie drapania czoła i głowy, szczególnie odczuwalne przy czapkach z domieszką wełny.

Dla mężczyzn ważne jest funkcjonalne nakrycie głowy

W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni wybierając nakrycie głowy, często kierują się przede wszystkim ich funkcjonalnością – tłumaczy Basia Olearka. – Noszą czapki, by im było ciepło w głowę, zapominając często jednak o tym, że jest to również element stylizacji. Bowiem nie każde nakrycie głowy będzie pasowało każdemu i do wszystkiego. Dużo zależy od jego rodzaju, ale także od urody, kształtu twarzy czy wielkości głowy.

W polskich sklepach jest dość duży wybór męskich nakryć głowy. Mogą to być  klasyczne czapki, eleganckie kaszkiety, sportowe kaszkietówki, czapki z nausznikami tzw. pilotki, ale mogą to być również kapelusze. Wybierając odpowiednie nakrycie głowy, musimy mieć na uwadze do czego będziemy je nosić.

Czy istnieje czapka uniwersalna?

– Uważam, że nie ma czegoś takiego jak czapka uniwersalna, czyli pasująca do wszystkiego – mówi projektantka z Rzeszowa. – Co prawda, możemy prostą czapkę w ciemnych kolorach  ubrać do większości stylizacji, ale zazwyczaj ten model nie niesie za sobą jakiś dużych atutów czy walorów stylizacyjnych. Najlepiej, jeśli przy wyborze nakrycia głowy będziemy kierować się stylem ubioru. Bo źle np. wygląda czapka narciarska nałożona do eleganckiego płaszcza i odwrotnie – elegancki kapelusz na stok narciarski.