Modnie i Zdrowo

Czy można schudnąć bez uprawiania sportu?

21 marca 2017 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Fot. Eldex Medical

Czy można schudnąć nie podejmując regularnej aktywności fizycznej? Można, tak przynajmniej dowodzą badania naukowców z Loyola University Chicago, którzy stwierdzili, że nie ma związku pomiędzy niską wagą ciała a ćwiczeniami. Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie – przyspiesza metabolizm, poprawia kondycję i nastrój, zmniejsza zachorowania na choroby serca i cukrzycę  – jednak nie każdy może być aktywny fizycznie. Czy osoby nie uprawiające sportu mogą schudnąć?

Wysiłek fizyczny przyspiesza przemianę materii, ćwicząc spalamy więcej energii i rozbudowujemy mięśnie, które potrzebują więcej kalorii niż tkanka tłuszczowa. Przyspieszenie metabolizmu powodują intensywne treningi, np. interwałowe lub siłowe. Skuteczne we wspomaganiu odchudzania są też treningi aerobowe, czyli wysiłek w przedziale 65-75% tętna maksymalnego.

Nie każdy znajduje czas na regularną aktywność fizyczną, są także osoby, które nie mogą ćwiczyć ze względu na problemy zdrowotne. Niedawne badania naukowców z Loyola University Chicago Stritch School of Medicine obaliły mit, iż sport jest sposobem na zbicie wagi. Ich zdaniem, nie ma związku pomiędzy ćwiczeniami, a niską masą ciała. Co więcej, wzrost ilości i intensywności treningów, pociąga za sobą zwiększenie apetytu, a braki kaloryczne „nadrabiamy” spożywaniem większych ilości pokarmów.

Ważna jest dieta redukcyjna z odpowiednim bilansem kalorycznym

Liczba otyłych mieszkańców Afryki, Indii czy Chin jest znacznie niższa niż w krajach rozwiniętych. Nigeryjczycy np. nie spalają większej ilości kalorii niż Afroamerykanie w USA, a mimo to otyłość i nadwaga dotyka częściej mieszkańców USA. Spowodowane jest to faktem, iż po prostu Amerykanie jedzą więcej.

Utrata nadmiaru tkanki tłuszczowej zależy głównie od stosunku między kaloriami, które dostarczymy organizmowi, a całkowitym zapotrzebowaniem kalorycznym. Dlatego należy zadbać o właściwą dietę redukcyjną, z odpowiednim bilansem kalorycznym. Badania kliniczne dowiodły, iż w tym samym tempie chudną ci, którzy są na diecie i regularnie uprawiają sport, a także ci, którzy jedynie ograniczają liczbę kalorii.

Jak spożywać posiłki?

Aby zmniejszyć masę ciała, powinniśmy pamiętać o:

– jedzeniu śniadania i jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia

– ostatnim posiłku nie później niż na 2-3 godziny przed snem

– jedzeniu powoli i dokładnym żuciu każdego kęsa

– odejściu od stołu z niedosytem, gdyż uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Czy suplementować się podczas odchudzania

Aby wspomóc proces odchudzania, poza zbilansowaną dietą, można stosować preparaty, które zawierają np. wyciąg z brązowych alg. Algi są cenione na całym świecie, za ilość witamin, protein, minerałów i substancji aktywnych, które zawierają.

Jeśli stosujemy odpowiednią dietę, wspartą suplementami, nie możemy oczywiście zapominać o zwykłej, codziennej aktywności. Jeśli ze względów zdrowotnych nie możemy uprawiać sportu, warto chodzić na regularne spacery, aby pooddychać trochę świeżym powietrzem.

Uprawianie sportu jest dobrym uzupełnieniem procesu odchudzania, ale nie jest warunkiem koniecznym. Właściwa waga to jedno, a wyrzeźbione ciało i dobra kondycja to drugie.

Źródło: Eldex Medical