Modnie i Zdrowo

Odzież na narty, czyli jak dobrze ubrać się na stok

2 stycznia 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Pixabay

Każdy doświadczony narciarz wie, że nawet najmodniejszy i najładniejszy strój narciarski nie spełni swojej roli, jeżeli nie sprosta pewnym wymaganiom funkcjonalnym. Przypominamy, co jest ważne i przydatne.

Skuteczną ochronę przed zimnem i przemoczeniem na stoku zapewni odpowiednio dobrany strój narciarski, który jest wykonany z watoliny i membrany mikroporowatej. Z kolei krój i kolorystyka zadecydują o modnym wyglądzie. W tym sezonie popularna jest odzież o intensywnych, jaskrawych barwach.

Jednym z najważniejszych elementów stroju narciarskiego jest kurtka. To ona ochrania nasz organizm przed nadmierną utratą ciepła, dlatego powinna być wodoodporna, przepuszczająca powietrze, i co najważniejsze niekrępująca ruchów podczas jazdy. Warto, aby była wyposażona również w kieszenie, do których można włożyć przydatne rzeczy.

Izolację ciepła gwarantuje materiał, z którego odzież jest wykonana. W mieście wystarczy okrycie na bazie puchu i pierza, najlepiej po połowie każdego z tych składników. Na stok lepiej jednak wybrać okrycie wierzchnie z watoliną.

– Uprawiając sport, na przykład jazdę na nartach, wykonujemy mniejszy bądź większy wysiłek. Nasze ciało nagrzewa się i poci. Warto więc wybrać kurtkę wykonaną z watoliny, a nie puchu, który w tym przypadku będzie zdecydowanie za ciepły – mówi Paulina Skolas, szkoleniowiec techniczny sportów zimowych – Wed’ze Decathlon.

Fot. Pixabay

Spodnie to kolejny, ważny element narciarskiej garderoby. Warto wybierać egzemplarze zrobione z membrany mikroporowatej, np. Gore-Tex, która jest wodoodporna i doskonale wentyluje oraz chroni przed wiatrem.

Szusując na stoku nie można również zapomnieć o ciepłej czapce, która zabezpieczy naszą głowę przed zimnem i zapobiegnie chorobie zatok. Do tego zestawu warto dołączyć także wodoodporne rękawiczki.
Funkcjonalność odzieży narciarskiej nie oznacza rezygnacji z walorów modowych. W obecnym sezonie modne są ubrania w mocnych, jaskrawych kolorach.

– Wybierając strój na narty, najczęściej decydujemy się na wyraziste kolory, dzięki temu jesteśmy bardziej widoczni, a więc również bezpieczniejsi. Im wyższe góry bądź jazda poza wyznaczoną trasą, tym barwy powinny być bardziej jaskrawe, wręcz jarzeniowe – dodaje Paulina Skolas.

Kupując odzież narciarską, kobiety zwracają uwagę przede wszystkim na kolorystykę. Dbają, aby każdy element garderoby do siebie pasował, chociaż czasami wybierają kontrasty. Przeważnie są zwolenniczkami modnego, dopasowanego do ciała kroju, który podkreśla talię i uwypukla kobiece kształty.

– Z kolei panowie wybierają jeszcze odzież z dużą ilością kieszonek, wolą stonowane ubrania, a uwagę zwracają przede wszystkim na techniczne aspekty produktu, czyli nieprzemakalność, wodoodporność i przepuszczalność powietrza – informuje ekspert.