Modnie i Zdrowo

Ponczo – okrycie Indian hitem mody ulicznej i światowych wybiegów

26 września 2016 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Fot. MOODO

Więcej niż sweter, ale jeszcze nie płaszcz. Wygodne, praktyczne, ciepłe ponczo od kilku sezonów obecne jest w kolekcjach znanych domów mody, króluje też w modzie ulicznej. Najlepiej komponuje się ze stylem boho, Etno i glam rock, ale równie dobrze można je zakładać do eleganckich stylizacji. Popularność ciepłego ponczo zaowocowała również jego lżejszą wersją, z cieńszych, bardziej delikatnych tkanin.

Ponczo to rodzaj wierzchniego okrycia wykonanego z prostokątnego kawałka wełnianiej lub bawełnianej tkaniny z otworem na głowę pośrodku. Nosili je mężczyźni – Indianie Araukanowie z Ameryki Południowej. Motywy przedstawione na ponczo niosły informacje o wieku, pozycji i statusie osoby, która miała je na sobie. Potem poncho stało się ważnym elementem w kulturze meksykańskiej.

Od wybiegów dzieliła je długa droga. Zanim ponczo trafiło do katalogów mody, z powodzeniem służyło jako… ubiór armii Stanów Zjednoczonych, chroniąc żołnierzy przed deszczem i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dopiero na przełomie lat 60. i 70. XX wieku zostało „odkryte” przez świat mody, ale z czasem jego popularność minęła. Po dłuższej nieobecności na wybiegach, od kilku sezonów znów gości, i w modzie ulicznej, i u światowych projektantów.

Współczesne ponczo jest wariacją poncza Araukanów. Indiańskie ponczo wkładane było przez głowę i miało wzory typowe dla tego plemienia. Dzisiejsze poncza przybierają różne wersje: z otworem na głowę, zapinane na jeden guzik, zdarzają się modele z kapturem. Poncza mogą być minimalistyczne w kroju i kolorystyce, ale też bajecznie kolorowe i bogato zdobione frędzlami; proste i asymetryczne.

Można je nosić na rozmaite sposoby, ale najbardziej pasuje do wąskiego dopasowanego dołu (legginsy, spodnie rurki, wąskie spódnice), ponieważ wtedy nie zaburza proporcji ciała. Najwięcej możliwości stylizacji daje poncho w jednolitym kolorze lub dwukolorowe, ale stonowane – takie może zastąpić płaszcz w eleganckim outficie i z powodzeniem może być noszone do ołówkowych spódnic, sukienek czy kostiumów.

Ponczo znakomicie wpisuje się w styl boho i etno oraz glam rock. W przypadku tego ostatniego świetnie wygląda na skórzanej ramonesce lub założone do skórzanych spodni.

W sezonie jesień-zima 2016/2017 ponczo znajduje się w ofercie wielu popularnych sieciówek, ale proponują je też największe domy mody. Zwolenniczkami poncza są modelki, gwiazdy estrady i celebrytki.