Modnie i Zdrowo

Przyciemnianie brwi henną. Prosty zabieg w domowym zaciszu

11 grudnia 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Coloris Cosmetics

Codzienne malowanie brwi bywa uciążliwe, a uzyskiwany efekt, często nie jest trwały. Dlatego alternatywą dla codziennego malowania brwi jest henna. Nie tylko stylizuje brwi, ale również je pielęgnuje i chroni. Ponadto nie rozpuszcza się, ani nie rozmazuje pod wpływem wody czy potu. Przeznaczona jest także dla osób o wrażliwej skórze i oczach. Zabieg przyciemniania brwi henną jest prosty i można go wykonać w domowym zaciszu.

Henna to proszek, który służy do barwienia włosów i skóry. Jest najstarszym kosmetykiem na świecie, gdyż była używana przez Egipcjan już 6000 lat przed naszą erą, a obecnie przeżywa swój renesans. Powstaje z ususzonych i rozdrobnionych liści lawsonii bezbronnej, czyli krzewu, który rośnie w gorącym klimacie. Jego liście zawierają barwnik – lawson, który łączy się z keratyną zawartą we włosie, nadając mu kolor.

Dla kogo zalecana jest henna?

Henna przeznaczona jest szczególnie dla posiadaczek jasnych brwi, których nie widać przy braku makijażu. Idealnie nadaje się również dla kobiet, których brwi wypadają. Powody wypadania włosków, mogą być różne. Może to być wynik długotrwałego stresu, AZS, zaburzeń hormonalnych, przyjmowania leków, nieodpowiedniej pielęgnacji, a także źle wykonywanego demakijażu i regulacji. Henna przeznaczona jest również dla tych, którzy nie chcą stosować pełnego, cięższego makijażu, ale naturalnie podkreślić oprawę oka.

Uczulenie na hennę

Henna zapewnia intensywne i trwałe zabarwienie, a jednocześnie jest łagodna dla włosów brwi. Może być stosowana praktycznie dla każdej cery, w tym dla osób o skórze wrażliwej i wrażliwym aparacie ochronnym oka. Czasem jednak, u niektórych osób występuje uczulenie na czarny barwnik PPD (parafenylenodiamina), który określany jest jako „sztuczna henna”. Objawy takiego uczulenia to świąd skóry, zaczerwienienia, a czasem nawet wysypka i pęcherze.

Osoby, które poszukują bezpiecznego produktu, zakupić mogą delikatną, jednoskładnikową hennę do brwi. Dostępna jest ona w kolorze brązowym lub czarnym. Dzięki kremowej konsystencji i aplikatorowi z malutką gąbeczką (jak w błyszczykach do ust), łatwo ją zaaplikować. Wystarczy tylko kilka ruchów dłonią, by otrzymać dzięki niej piękne brwi, bez grudek i smug. Ponadto, warto wybierać hennę wzbogaconą olejkiem arganowym, który wpływa pozytywnie na rzęsy i brwi. Pielęgnuje, nawilża, regeneruje i nadaje rzęsom połysk.

Zabieg można wykonać w gabinecie kosmetycznym, tańsze jednak jest wykonanie go samemu, według instrukcji, w domu.

Aby efekt przyciemnienia brwi henną był jak najlepszy, brwi muszą być ładnie wyregulowane. W przeciwnym przypadku, ciemniejszy kolor brwi tylko podkreśli ich nierówny kształt.