Modnie i Zdrowo

Sposoby na zdrowe i mocne paznokcie – wybierz najlepszy dla siebie!

16 września 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Mocne i zdrowe paznokcie nie wymagają od nas wielu wyrzeczeń, a jedynie trochę konsekwencji i odrobinę cierpliwości. Codzienna dawka witamin i minerałów, staranny manicure czy odpowiednie nawyki chroniące dłonie (np. zmywanie w lateksowych rękawiczkach) sprawią, że najmodniejsze w sezonie kolory będą zdobić nasze paznokcie, a nie tylko je maskować.

Popękana, matowa płytka, rozdwojone brzegi i suche skórki – wygląd dłoni bywa krępującym i uciążliwym problemem. Nasze paznokcie są narażone na wiele czynników, które osłabiają ich kondycję, a próbując zamaskować nieestetyczny wygląd, czasami tylko pogarszamy sprawę. Na szczęście można je wzmocnić.

Co niszczy paznokcie?

Regularne zmywanie czy stukanie w klawiaturę powoduje drobne uszkodzenia paznokci, m.in. rozdwajanie płytek. Jednak nie tylko urazy mechaniczne je niszczą, również nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy i minerały. Dlatego w walce o piękny wygląd warto stosować  cynk, żelazo oraz aminokwasy zawierające siarkę. Składniki te można dostarczać organizmowi dzięki zbilansowanej diecie, bogatej w owoce morza, migdały czy pestki dyni i słonecznika. Z kolei korzystne dla paznokci żelazo możemy znaleźć nie tylko w czerwonym mięsie, ale również w burakach czy produktach mlecznych.

Dodatkowa suplementacja

Aby mieć pewność, że dostarczamy organizmowi kompleksowej mieszkanki witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu mocnych paznokci, najlepiej sięgnąć po suplementy diety skomponowane specjalnie dla naszych potrzeb, np. znany od lat Merz Spezial Dragees. Oprócz składników zapewniających gładkie i mocne paznokcie oraz ich szybszy wzrost, produkt ten zawiera szereg witamin poprawiających wygląd włosów i skóry.

Nawilżaj!

Powodem nieestetycznie wyglądających paznokci mogą być zadzierające się skórki, czyli efekt niedoboru kwasu foliowego i przesuszonej skóry. Dlatego kondycję paznokci poprawisz przede wszystkim przez regularne nawilżanie dłoni kremem do rąk. Co ważne, aby nie przesuszać płytki paznokcia, unikaj acetonu. Wybierając delikatniejszy zmywacz, bardzo szybko zauważysz różnicę.

Stosuj lakier bazowyZ powodu braku czasu zdarza się, że nakładamy jedną emalię na drugą? To błąd i prosta droga do pojawienia się przebarwień. Pożółkłe paznokcie niekoniecznie muszą być oznaką palenia papierosów, a aplikacji kolorowego lakieru bezpośrednio na płytkę paznokcia. Aby uniknąć takiej sytuacji, zawsze zmywaj najpierw starą warstwę lakieru i po umyciu oraz odtłuszczeniu paznokci nakładaj lakier bazowy, który nie tylko chroni przed przebarwieniami, ale przy okazji utrwala manicure.

 Używaj rękawiczek ochronnych

Rozdwajającym się paznokciom nie pomoże na pewno moczenie dłoni w detergentach. Dlatego do sprzątania, zmywania naczyń i prania zakładaj rękawiczki ochronne. Agresywne środki chemiczne prowadzą do łuszczenia się płytek, a wreszcie i ich rozdwajania, które powstrzymać może już tylko intensywna kuracja.