Modnie i Zdrowo

Street workout na wyciągnięcie ręki!

25 maja 2023 | Artykuł sponsorowany

Choć domeną tej dyscypliny jest przestrzeń miejska, to jej rosnąca popularność sprawiła, iż coraz większe grono osób szuka sposobów na przeniesienie tej aktywności na domowy grunt. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim niczym nie ograniczona dostępność, a także możliwość samodzielnego zaaranżowania przestrzeni treningowej w sposób, który odpowiada naszemu poziomowi zaawansowania.

Czym jest street workout?

To rodzaj aktywności, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza uliczny trening i łączy w sobie elementy różnych dyscyplin, jak chociażby gimnastyki czy parkouru. Street workout ma na celu rozwój ogólnej sprawności fizycznej, która wpływa świetnie na wzmocnienie mięśni oraz dobrze modeluje sylwetkę. Popularność tej metody wynika przede wszystkim z faktu, iż do jej wykonywania nie potrzeba zaawansowanego sprzętu. Dodatkowo, w wielu dużych miastach powstały parki treningowe wyposażone w odpowiednie instalacje, z których korzystać może każdy, bez względu na swój wiek.

Bardzo często jednak zdarzają się sytuacje, kiedy główną przeszkodą w treningu street workout jest odległość, która dzieli sympatyków tej dyscypliny od parku treningowego. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zaaranżowanie własnej, domowej przestrzeni, w której będziemy mogli szlifować bez przeszkód własną formę oraz skupić się na technice wykonywanych ćwiczeń. Na co zwrócić uwagę podczas urządzania domowego street workoutu?

Domowy street workout – wybór odpowiedniego miejsca

Najważniejszą kwestią jest wygospodarowanie wystarczającej ilości miejsca. Nie chodzi tutaj tylko o przestrzeń dla konkretnych sprzętów oraz instalacji, ale także o swobodne wykonywanie ćwiczeń w różnych pozycjach oraz, co bardzo istotne, dostęp do urządzeń treningowych z każdej strony. Pamiętajmy, że wolna przestrzeń to dodatkowy komfort, dlatego nie próbujmy na siłę wykorzystać każdego jej skrawka. Będzie można z niej skorzystać w przyszłości, np. do rozbudowy konstrukcji o dodatkowe poręcze czy drabinki ogrodowe.

Bardzo istotną rzeczą jest odpowiednie podłoże. Najbardziej przyjaznym byłby trawnik lub inne naturalne podłoże. Starajmy się unikać kostki brukowej, a w szczególności podłoży żwirowych, na których bardzo łatwo o kontuzję. Miejsce naszej aktywności możemy wyłożyć także matami asekuracyjnymi z tworzywa sztucznego, które z pewnością wpłyną na komfort wykonywanych ćwiczeń.

Street workout – odpowiedni sprzęt

Podstawowymi urządzenia, których nie powinno zabraknąć w żadnej przestrzeni treningowej są drążki do ćwiczeń oraz drabinki ogrodowe. Pomimo swojej prostoty, są to sprzęty umożliwiające wykonywanie bardzo wielu ćwiczeń, które będą angażować wszystkie grupy mięśniowe. W zależności od potrzeb oraz przestrzeni jaką dysponujemy, producenci oferują drążki do ćwiczeń, które mogą być zarówno integralną częścią drabinki ogrodowej, jak i niezależne, proste drążki, przeznaczone do montażu w futrynach drzwi. Obecność tych dwóch sprzętów w domowej przestrzeni street workout daje naprawdę szerokie możliwości treningu. Jakie ćwiczenia można na nich wykonać?

  • Drążki do ćwiczeń umożliwią nam podciąganie na różne sposoby (nachwytem, podchwytem, itd.), a także ćwiczenie aktywnego zwisu. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego sprzętu, warto zawiesić go na wysokości 2 – 2.5 metra.
  • Niżej zawieszone drążki do ćwiczeń pozwolą także na ćwiczenie wymyku oraz odmyku. Taka wysokość sprawia, że będziemy czuli się podczas ćwiczenia o wiele bezpieczniej.
  • Drabinki ogrodowe to proste, ale zarazem bardzo uniwersalne urządzenie, umożliwiające trening mięśni brzucha, a także konkretnych figur, jak np. flaga.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Decydując się na domowy street workout i wyposażenie go w drabinki ogrodowe, drążki do ćwiczeń, a także pozostałe elementy, korzystajmy wyłącznie ze sprawdzonych producentów, których produkty posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa oraz atesty. Przestrzegajmy zaleceń dotyczących sposobu montażu – większość aktywności wykonywać będziemy pozbawieni kontaktu z podłożem, dlatego instalacja niektórych urządzeń wymaga solidnego osadzenia w gruncie. Wpłynie to nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale podniesie komfort wykonywanych ćwiczeń oraz pozwoli zadbać o odpowiednią stabilizację.