Modnie i Zdrowo

Teleangiektazje – „pajączki naczyniowe”. Wstydliwy problem kobiecego piękna

19 sierpnia 2016 | Tekst powstał przy współpracy z Centrum Medycznym Medicor

Teleangiektazje to objaw polegający na obecności poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych, potocznie określanych jako „pajączki naczyniowe”. Teleangiektazja może dotyczyć każdego naczynia: tętniczek, żyłek oraz naczyń włosowatych, które znajdują się bezpośrednio pod skórą, prześwitują przez nią i przyjmują barwę czerwonawą w przypadku naczyń tętniczych lub sinoniebieską w przypadku naczyń żylnych.

Już w wieku dziecięcym skóra może ujawniać predyspozycje do teleangiektazji. W okresie dojrzewania objawem tego może być np. częste rumienienie się. Jednak pierwsze problemy z cerą naczyniową zaczynają być widoczne około 20. roku życia. Teleangiektazje występują znacznie częściej w przypadku kobiet niż w przypadku mężczyzn. Wraz z wiekiem częstość ich występowania znacznie wzrasta i już około 80 proc. kobiet w wieku 60 lat zmaga się z tym problemem.

Zazwyczaj pierwszym objawem problemów naczyniowych jest nagłe zaczerwienienie skóry pod wpływem różnych czynników, np. promieniowania UV, niskich lub wysokich temperatur, alkoholu, pikantnych potraw, gorących napojów czy też stresu. Rumień bardzo często pojawia się także u kobiet stosujących przez długi czas tabletki antykoncepcyjne. Rozszerzone naczynka mogą pojawić się przy każdym typie cery, ale najbardziej narażona na tę dolegliwość jest skóra delikatna, cienka i wrażliwa. Teleangiektazje mogą być ograniczone do niewielkich powierzchni lub też pojawiać się na całym ciele. Naczynka rozszerzają się i pękają nie tylko na twarzy, ale także na innych częściach ciała, najczęściej na kończynach dolnych. Początkowo zjawisko to przemija, stopniowo jednak prowadzi do uszkodzenia naczyń. W wyniku zaburzeń naczynioruchowych dochodzi do trwałego rozszerzenia i pogrubienia ich ścian. Wzrasta przepuszczalność naczyń włosowatych i powstają obrzęki. Zwiększanie ilości płynu pozakomórkowego doprowadza do wtórnej niewydolności naczyń limfatycznych, zalegania płynu tkankowego i tworzenia się mikrocellulitu.

Powoduje to uszkodzenie włókien elastynowych, których zmiany degeneracyjne nasila również ekspozycja na światło słoneczne. Reakcja zapalna wzmaga się, a następnie utrwalają się zmiany rumieniowe i teleangiektazje. Można wyróżnić teleangiektazje pierwotne, określane również jako samoistne (powstają bez wyraźnej przyczyny) oraz wtórne, czyli nabyte. Teleangiektazje pierwotne są najczęściej związane z wrodzonymi zespołami chorobowymi.

Bez żadnej przyczyny do rozszerzenia naczynka może dojść u dzieci oraz u ludzi starszych. Teleangiektazje wtórne mogą występować w przebiegu schorzeń ogólnoustrojowych lub też w ograniczonych chorobach skóry. Mimo, że osoby z widocznymi pajączkami naczyniowymi mogą odczuwać liczne dolegliwości, takie jak zmęczenie, obrzęk tkanek oraz parestezje o różnym nasileniu i charakterze, to jednak najczęstszą przyczyną zgłoszenia się do lekarza są względy estetyczne.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA

Teleangiektazja pojawić się może w przypadku:

– ciąży,

– marskości wątroby,

– zespołu Sturge’a-Webera,

– zespołu ataksji-teleangiektazji,

– zespołu CREST,

– twardziny,

– tocznia rumieniowatego,

– nadciśnienia tętniczego,

– zaburzeń hormonalnych,

– choroby Rendu-Oslera-Webera,

– przewlekłej niewydolności żylnej,

– długotrwałego miejscowego stosowania maści, które zawierają kortykosterydy, a szczególnie ich fluorowane pochodne.

Ponadto czynnikami sprzyjającymi powstawaniu teleangiektazji są rozregulowanie hormonalne, otyłość, wiek oraz długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Znaczną rolę w tym przypadku odgrywają również czynniki dziedziczne. Teleangiektazje znacznie częściej dotyczą kobiet, ponieważ hormony estrogenowe rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych oraz zwiększają ich skłonność do poszerzania się.

LECZENIE TELEANGIEKTAZJI

Skóra z rozszerzonymi naczynkami jest bardzo wymagająca i w jej przypadku konieczna jest specjalna pielęgnacja. Polega ona głównie na wzmacnianiu i uszczelnianiu kruchych naczyń krwionośnych, działaniu przeciwzapalnym, łagodzeniu podrażnień, chłodzeniu oraz na zwiększaniu odporności naczyń na działanie czynników zewnętrznych. Osoby z cerą naczyniową źle tolerują również mydło i chlorowaną wodę, dlatego do mycia twarzy zalecane są specjalne mleczka i delikatne preparaty myjące do cery wrażliwej, które nie wymagają spłukiwania. Nie należy stosować gruboziarnistych peelingów oraz preparatów do skóry łojotokowej. Konieczne jest natomiast stosowanie kremów, które posiadają filtry UV oraz chronią przed mrozem, nawilżają, działają łagodząco, a przede wszystkim zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz chronią przed reakcjami zapalnymi.

Zalecane jest także stosowanie kremów zawierających alfahydroksykwasy, ponieważ mogą pobudzić produkcję mukopolisacharydów oraz kolagenu w skórze właściwej. W celu zmniejszenia rumieni powinno się stosować kosmetyki zwierające retinaldehyd. Korzystne działanie może przynieść również stosowanie kosmetyków zawierających witaminy C i E, wspomagających syntezę kolagenu w skórze oraz zmniejszających reakcję zapalną. W leczeniu zaburzeń naczyniowych wykorzystać można także witaminy B2 i PP, podawane doustnie przez dłuższy czas i w dużych dawkach. Pomocne są również flawonoidy, garbniki oraz związki krzemu.

Zaczerwienienia i podrażnienia pomagają redukować ekstrakty roślinne z kasztanowca, arniki, aronii, kudzu, miłorzębu japońskiego, cyprysu, pietruszki zwyczajnej, mącznicy lekarskiej, lipy drobnolistnej, rezedy żółtawej, mirtu oraz oczaru wirginijskiego. Warto sięgać również po kosmetyki zawierające panthenol, który działa kojąco, przyspiesza gojenie się uszkodzeń naskórka oraz doskonale nawilża, a także po kosmetyki z witaminą K, która pomaga w redukcji zasinień. Poza pielęgnacją, o którą można zadbać samemu, warto również sięgnąć po zabiegi oferowane przez specjalistów. Do usuwania drobnych pajączków naczyniowych wykorzystywany może być laser diodowy z zastosowaniem metody

przezskórnej – transdermalnej. Zabieg polega na skierowaniu wiązki światła lasera na znajdujące się pod skórą naczynie. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od rozległości istniejących zmian. Obecnie jedną z częściej stosowanych metod leczenia teleangiektazji jest obliteracja. Jest to metoda nieoperacyjna polegająca na wstrzykiwaniu bezbarwnego płynu w miejsca powstawania pajączków. Zabieg usuwa ślad po pękniętych naczynkach oraz powoduje ich zrastanie. Skleroterapia – obliteracja, to podanie roztworu sklerotyzującego do zmienionej żyły powierzchownej w celu wywołania miejscowego aseptycznego zapalenia śródbłonka żyły, prowadzącego do zwłóknienia, a następnie zamknięcie jej światła. Zawsze przed podjęciem decyzji o wykonaniu skleroterapii, która jest leczeniem typowo objawowym, konieczne jest dokładne badanie kliniczne układu żylnego pacjenta. Często wskazane jest także wykonanie badania ultrasonograficznego. Przed obliteracją teleangiektazji niezbędne jest zamknięcie wszystkich zaopatrujących je żył. Dostępnymi i zarejestrowanymi w Polsce środkami

obliterującymi są: Sotradecol (sól sodowa siarczanu udekanolu) i Aethoxysklerol. W skleroterapii pajączków żylnych stosuje się najczęściej Aetheoxysklerol w stężeniu od 0,5 proc. do 1,0 proc. i w ilości od 0,1 do 0,2 mm na jedną iniekcję. Wstrzyknięcie środka dokonuje się igłami o rozmiarze 0,3 mm i długości 1-2 cm. Po zabiegu stosuje się kompresoterapię przez około 72 godziny, przy czym przez pierwsze półtorej godziny po zabiegu zaleca się pacjentowi chodzenie.

Kolejną, jednak mało znaną techniką likwidowania poszerzonych i popękanych naczynek, jest tak zwana metoda „salami”, polegająca na delikatnym nacinaniu skalpelem miejsc przebiegu uszkodzonego naczynka. Poza tym w usuwaniu teleangiektazji wykorzystać można również elektrolizę, termolizę oraz metodę blend, która jest połączeniem dwóch ostatnich metod. Dosyć często wykonywana jest również elektrokoagulacja. Istnieje wiele metod usuwania pajączków w gabinetach lekarskich. Niestety, występuje również wiele przeciwwskazań do wykonania tych zabiegów. W przypadku każdego zabiegu występować mogą inne przeciwwskazania, dlatego w celu wybrania odpowiedniej dla siebie metody warto skonsultować się ze specjalistą. Pojawianiu się poszerzonych naczynek można również próbować zapobiegać.

CZEGO UNIKAĆ?

– intensywnego przegrzewania organizmu

– gorących kąpieli

– sauny

– chlorowanej wody

– nasłonecznionych miejsc

– solarium

– depilacji nóg gorącym woskiem

– zakładania nogi na nogę

– długiego pozostawania w pozycji stojącej

– butów na wysokich obcasach i z wąskimi noskami

– mrozu

– wiatru

– alkoholu

– nikotyny

– kofeiny

– pikantnych potraw

– stresu

– leków rozszerzających naczynia, sterydów, niektórych leków obniżających poziom cholesterolu

Teleangiektazji nie można ignorować. Warto pamiętać, że poszerzone naczynka mogą być nie tylko defektem kosmetycznym, ale także mogą świadczyć o niebezpiecznych zmianach w układzie żylnym. Osoby z poszerzonymi naczynkami krwionośnymi powinny poddać się badaniu USG, a jeżeli w trakcie badania lekarz stwierdzi niewydolność dużych pni żylnych układu powierzchniowego, niezbędny może się okazać operacyjny zabieg leczenia żylaków. Centrum Medyczne MEDICOR w Rzeszowie oferuje badania układu żylnego pacjenta – badania ultrasonograficznego doppler duplex. Jest to nieinwazyjne badanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Pozwala ono na ocenę układu naczyniowego oraz precyzyjną lokalizację zmian chorobowych żył i tętnic. Badanie to jest obecnie pierwszym i niezbędnym etapem skutecznego leczenia chorób naczyniowych. Poprzedza ono leczenie chorób układu żylnego, zarówno metodami operacyjnymi, jak i nieoperacyjnymi.

Skleroterapia przed i po

Skleroterapia przed i po