Modnie i Zdrowo

Jaskra – jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku

22 sierpnia 2016 | LEK.MED. MARZENA PORZYCKA, okulista w Visum Clinic

Fot. Tadeusz Poźniak

Szacuje się, że na jaskrę choruje 3–4 proc. światowej populacji osób poniżej 65. roku życia i 8 proc. powyżej 65. roku życia. W Polsce na jaskrę choruje ok. 700 tys. osób.

Jaskra to zespół zaburzeń o różnej patogenezie, o postępującym, powolnym zaniku komórek zwojowych siatkówki i nerwu wzrokowego, co objawia się ubytkami w polu widzenia. W miarę postępu choroby te ubytki łączą się z sobą doprowadzając w konsekwencji do całkowitej utraty widzenia.

POSTACIE JASKRY

Najczęstsza postać jaskry, to jaskra otwartego kąta,  która występuje u ok. 70 proc. pacjentów z jaskrą pierwotną. Jest ona najbardziej niebezpieczna, ponieważ rozwija się powoli i często we wczesnym okresie nie daje żadnych objawów. Pierwsze zmiany w polu widzenia zauważane są przez pacjentów dopiero wtedy, gdy w określonym regionie siatkówki dochodzi do uszkodzenia około 50 proc. włókien nerwowych. Powstające zmiany są nieodwracalne i mają charakter postępujący. Pacjenci nie zdają sobie sprawy z choroby, gdyż ostrość  wzroku bardzo długo jest prawidłowa.

Inną postacią jaskry jest jaskra zamykającego się kąta. U tych pacjentów mogą występować bóle głowy i gałek ocznych.  W ostrym stanie pacjenci widzą koła tęczowe wokół źródeł światła i dochodzi do pogorszenia ostrości wzroku, występują silne bóle oka i głowy oraz nudności i wymioty. Taka sytuacja wymaga pilnej interwencji okulisty. Ważne jest, aby okresowo być badanym przez lekarza okulistę.

CZYNNIKI PODWYŻSZONEGO RYZYKA

Nie są znane do końca przyczyny jaskry. Czynnikami podwyższonego ryzyka są:

– wiek powyżej 35 lat,

– przypadki jaskry w rodzinie,

– krótkowzroczność,

– choroby siatkówki,

– niskie ciśnienie tętnicze krwi,

– podwyższone stężenie cholesterolu i glukozy,

– skłonność do migren.

LECZENIE

Jaskrę leczymy w początkowym okresie farmakologicznie, tj. kroplami do oczu. Jednak w przypadkach, gdy pomimo stosowania leków stwierdza się podwyższone ciśnienie śródgałkowe lub postępujące ubytki w polu widzenia, pacjenci powinni być leczeni chirurgicznie.

Metodami leczenia w jaskrze zamykającego się  kąta są: irydotomia laserowa (wykonanie przy pomocy lasera mikrootworu w tęczówce) lub leczenie chirurgiczne.