Modnie i Zdrowo

Znana biegaczka Izabela Zatorska zachęca do biegu i marszu nadziei w Krośnie

8 maja 2017 | Katarzyna Grzebyk

Fot. Tadeusz Poźniak

To będzie pierwszy taki bieg w Krośnie. W niedzielę, 14 maja o godz. 21 kilkuset biegaczy weźmie udział w I Nocnym Dobroczynnym Biegu Nadziei wzdłuż krośnieńskiego lotniska. Biegaczom będzie towarzyszyć Izabela Zatorska, najpopularniejsza i najbardziej utytułowana polska biegaczka górska, a także znani polscy maratończycy. Wcześniej, tą trasą, na odcinku 1 km przemaszerują uczestnicy Marszu Nadziei Białych Serc. Wszyscy będą trzymać białe poduszki w kształcie serca.

Celem obu wydarzeń jest zebranie funduszy na rzecz pacjentów i podopiecznych hospicjum w Krośnie, które obejmuje opieką pacjentów chorych na nieuleczalne, postępujące choroby, a także ich rodziny w czasie trwania choroby, jak i w okresie osierocenia.

Biegi dla maratończyków, dzieci, rodzin, duchownych i samorządowców

– Wydarzenie wzbudza zainteresowanie naszych podopiecznych, tym bardziej, że start w biegach zapowiedziały rodziny i bliscy chorych – przyznaje ks. Marek Zarzyczny, dyrektor i kapelan krośnieńskiego hospicjum dla dorosłych. – Poprzez bieg nadziei chcemy nie tylko zebrać fundusze na hospicjum, ale także promować zdrowy styl życia i namawiać ludzi, aby dbali o nie, nawet gdy nam dobrze służy.

I Nocny Dobroczynny Bieg Nadziei oraz Marsz Nadziei Białych Serc odbędą się w niedzielę, 14 maja w ramach obchodów Dnia Rodziny. Dochód z tego wydarzenia zostanie w całości przekazany na cele statutowe hospicjum.

Biuro zawodów zostanie otwarte o godz. 14, zaś o 16 rozpocznie się festyn sportowo-rekreacyjny z okazji Dnia Rodziny. Odbędą się sztafety rodzinne i biegi dla dzieci, bieg dziadków z wnuczkami,  oraz sprint na rolkach. O godz. 17.30 odbędzie się maraton zumby, który poprowadzi Paulina Fałat-Kosiek.

Natomiast o godz.19 chętni uczestnicy wydarzenia przejdą trasą biegu głównego (ale na krótszym dystansie, bo 1 km) w Marszu Nadziei Białych Serc. Wszyscy będą trzymać w dłoniach białe poduszki w kształcie serca (w cenie 10 zł). Organizatorzy szacują, że po płycie lotniska może przejść nawet 3 tysiące osób i że będzie to bardzo widowiskowa akcja. Białe serca niesione przez uczestników marsz będą symbolizować nadzieję.

Izabela Zatorska ambasadorką wydarzenia

W nocy, o godz. 21 staną do rywalizacji zawodnicy z całej Polski, którzy wezmą udział w biegu nocnym na dystansie pięciu kilometrów. Według organizatorów imprezy, w biegu może wziąć udział kilkuset zawodników z całej Polski (limit to 1000 osób), w tym znane wśród maratończyków nazwiska, m.in. Małgorzata Sobańska i Magdalena Łączak. W ramach biegu głównego odbędzie się klasyfikacja osób niepełnosprawnych, oraz osób niepełnosprawnych na wózkach bez napędu. Dużą grupę będą stanowili zawodnicy uprawiający nordic walking na czele z Marcinem Michalcem, obecnym rekordzistą świata w tej dyscyplinie na dystansie maratońskim.

Oprócz kategorii wiekowych, przewidziane są również nietypowe kategorie, takie jak: duchowni, samorządowcy i parlamentarzyści, studenci PWSZ Krosno, najstarszy uczestnik, najlepszy z miasta Krosna. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają pamiątkowe koszulki i piękne szklane medale, a zwycięzcy poszczególnych kat. puchary i drobne nagrody rzeczowe.

Ambasadorką wydarzenia jest Izabela Zatorska, najlepsza polska biegaczka górska w historii polskiej lekkoatletyki i jedna z najlepszych na świecie, która we wrześniu 2016 r. w wieku 53 lat, biegiem na Elbrus w imponującym stylu zakończyła wyczynową karierę sportową.

– Zapraszam mieszkańców Krosna, Podkarpacia i wszystkich ludzi dobrego serca z całej Polski, zarówno biegających jak i nie biegających, dzieci i całe rodziny. Dla wszystkich przewidziane są zabawy i różne formy aktywności, które pozwolą nam razem bawić się i rywalizować – mówi Izabela Zatorska. – Cieszę się, że choć nie mamy zbyt cennych nagród, to liczba uczestników biegów się zwiększa. Bardzo liczymy też na obecność i wsparcie mieszkańców Krosna i Podkarpacia na tym wydarzeniu.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Medyczno-Charytatywne Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Krośnie przy wsparciu Urzędu Miasta Krosna.